?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Найгірше, що ми чули про Південну Африку - це апартеїд. Ні, це не рабство, це до певної міри гірше. Адже хто такий раб? Це річ, майно. Якщо ти добрий господар - про майно ти дбаєш, аби довго служило. Інша справа - оцей апартеїд.

DSC06777.jpg

Загальновідомо, що у всіх колоніях в більшій чи меншій мірі аборигени були позбавлені основних прав. Як правило мова йшла про права політичні. Тож і Південна Африка не була винятком. До тутешніх складностей додалися непрості стосунки з двома ключовими колонізаторами: бурами (голанцями) та англійцями. Але це інша вже історія.

Під час Другої світової Південно-Африканський Союз доволі лояльно дивився на фашизм як ідеологію, але після війни, у той час як у світі наступала відлига і крок за кроком демократизувались навіть доволі консервативні нації, владу у ПАС отримала тутешня Національна партія.

DSC06751.jpg

Біла меншість, яка власне і мала право голосу, вже в 1948 році фактично з переляку перед світовими тенденціями, віддала свій голос тим, хто виступав за категоричне розділення всіх мешканців за кольором шкіри не просто у правах, а фізично.


DSC06739.jpg

Цікавим є те, що, по-перше, все це відбувалось в британській колонії. Фактично - під омофором лондонської корони. І по-друге, виключно в рамках закону. Тобто нова влада крок за кроком ухвалювала цілі блоки законів, які фіксували як політичний, так і побутовий апартеїд.

В першу чергу - заборона, а потім навіть кримінальна кара за будь-які сексуальні контакти білих і чорних. Тим паче заборонені були шлюби. Далі вирішили поділити країну на білі та чорні області. Чорні не мали права бувати в білих територіях, інакше як за дозволом на роботу.

DSC06738.jpg

DSC06732.jpg

DSC06731.jpg

В бандустанах (це власне чорні резервації) запроваджувалось самоуправління. І аби білі перестали бути тотальною меншістю, чорних просто вивели з кола громадян, створивши паралельне громадянство банту.

Сегрегація, як майже ніде в світі, дійшла до лікарень, шкіл, транспорту, пляжів (!). Тобто все-все було поділене на території для чорних і білих. Чорні могли надавати послуги лише для чорних, так казав закон. З іншого боку, білі законодавчо платили більші податки. Ну в принципі і все.

Європа, як і годиться, по мірі підсилення режиму апартеїду, висловлювала "глибоке занепокоєння". І тривало ж це кількадесят років. Більше того, дійшло і до санкцій. Санкції проти ПАР (влада країни на початку 60-х вийшла з Братинської Спільноти, перейменувалася на республіку і проголосила незалежність) також запровадили США та інші країни.

DSC06758.jpg

Ба більше. Спортсменів з ПАР не допускали до змагань і олімпіад. А посадовцям, причетним до закріплення апартеїду, забороняли в'їзд на території прогресивних країн, крім території ООН. Щось нагадує?

DSC06768.jpg

DSC06762.jpg

DSC06765.jpg

DSC06779.jpg

Музей апартеїду - одна з ключових туристичних атракцій Йоганесбурга. Заклад збудували в рамках інвестиційної програми казино "Голд Ріф Сіті" в 2001 році. Тоді якраз легалізували ігорний бізнес, а сталося це вже після падіння режиму апартеїду.

DSC06740.jpg

Головна фігура як в сучасній історії ПАР, так і в експозиції музею - само собою Нельсон Мандейла. Багатолітній і найвідоміший політичний в'язень, системний борець за права чорношкірого населення, в минулому - комуніст і навіть терорист. Власне за акції терору, які мали розхитувати владу білої меншості, Нельсона запропаторили до буцегарні.

DSC06753.jpg

Втім, з огляду на авторитет в'язня, це не завадило йому далі тримати контакти зі своєю структурою - Африканським національним конгресом (визнаним і в ПАР, і певний час в світі як терористична організація а-ля ІДІЛ), а також мати певні привілеї. Наприклад, пістолет ))

DSC06747.jpg

DSC06744.jpg

Падіння апартеїду відбулося десь в роки нашої "Перестройки". Світ став іншим. Новий президент від більшості де Клер сам і без додаткових умов амністував Мандейлу. Спільно (хоч їх стосунки і були так собі) вони забезпечили проведення перших вибрів усієї громади країни.

DSC06755.jpg

Переміг очікувано Мандейла, який став, здається, найстарішим президентом чи то світу, чи принаймні Африки в 78 років.

DSC06764.jpg

DSC06757.jpg

DSC06742.jpg

Санкції зняли, апартеїд залишився в минулому, з країни виїхали сотні тисяч білих, а ті, що залишилися - перейшли мало не в стан облоги. Але це вже знову інша історія.

Comments

( 2 коментарі — Прокоментувати )
kampfflieger
09 січень 2017 19:11 (UTC)
Вопчім на апартеїд було всім начхати, але ПАР захотіло собі атомну бомбу. Тут-то за них і взялися.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vela_Incident
mr_brut
09 січень 2017 19:27 (UTC)
точно
( 2 коментарі — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek