?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Після відвідин номінальної столиці Болівії Сукре сам Бог велів побачити столицю Бразилії. Ні, це не Ріо-де-Жанейро, яке є безумовно найвідомішим та найхарактернішим містом країни. Зрештою, воно і було тривалий час столицею. Але про все за порядком.

brasilia_040

 

Португальці розбудовували переважно прибережну інфраструктуру гігантської країни (не можу не нагадати, що Бразилія займає п’яте місце в рейтингу країн світу за площею і в понад 14 разів більша за Україну). Втім, ще в XIX столітті і до них дійшло, що керувати, скажімо так, Україною з Ужгорода м’яко кажучи не зручно.

Після набуття незалежності в 1822 році бразильці також перейнялися цією проблемою. Однак все не наважувались на реалізацію масштабного проекту. Ідефікс з переносом столиці настільки турбувала громаду, що плани з облаштування нового міста в центрі Бразилії у якості столиці навіть записали в Конституцію 1891 року. Записали, ну і відклали до кращих часів.

Нагадався про такий задум кандидат на посаду президента країни Жуселіану Кубічек. Ліворадикальний політик, напівчех –напівциган (кажуть, це мало не єдиний циган в світі, що став президентом) обіцяв за п’ять років рвонути країну та її громадян у статках та розвитку на умовних 50 років, що однозначно говорить про його популізм. Ну і само собою, виконати конституційну норму про перенос столиці.

brasilia_030

brasilia_023

brasilia_028

brasilia_031

brasilia_033

brasilia_038

Кубічека президентом обрали і він взявся за цілий пакет реформ, в тому числі – за будівництво нової столиці Бразилії. Було проведено конкурс проектів, де переміг місцевий архітектор Лусіо Коста. Видатний модерніст вирішує будувати не просто місто, а символ.

Цікаво, що власне переможний проект виглядав не як справжній архітектурний план, а лиш набір ескізів у конверті. Доволі схематичних. Пан Коста доповів журі, що вирішив не витрачати ні їх, ні свій час. І як не дивно, така простота підкупила високу журі.

640px-Brasilia_-_Plan

brasilia_138

З висоти пташиного польоту видно, що головні магістралі міста з прилеглими кварталами утворюють подібність реактивного пасажирського літака, що летить на південний схід. Лусіо Коста, правда, стверджував, що проектував місто як гігантського метелика.

При цьому у фюзеляжі цього «аероплана» знаходиться більшість установ міського та федерального значення. Центральна частина відведена під сектора готелів, магазинів, банків та ін. У «хвості літака» знаходяться міські муніципальні установи, а в районі «кабіни пілота» - федеральні: прокуратура, парламент та інші установи. У крилах розташовані житлові квартали.

brasilia_035

brasilia_036

brasilia_037

brasilia_045

brasilia_054

Площа Трьох влад – центральна площа міста. Домінантою тут є будівля Національного конгресу в 28 поверхів з довгою платформою з пандусом перед входом.На платформі перебували дві чаші, що знаходяться в рівновазі – це будівлі двох палат парламенту.

brasilia_044

brasilia_162

brasilia_163

brasilia_165

Однотипні будівлі міністерства розташувалися по двох сторонах широкого проспекту, що отримав назву Еспланада міністерств

brasilia_167

brasilia_087

brasilia_153

Хуячечна.

brasilia_151

brasilia_154

Осьові магістральні шосе оточені дворядними вуличками, причому у кожної, як правило, своя «спеціалізація»: вулиця банків, вулиця аптек і так далі. Все це старанно розмічено, зокрема на інформаційних стелах.

brasilia_010 brasilia_017 brasilia_057

Адресація житлових будівель у місті буквено-цифрова: факультативно вказується Південне або Північне крило, номер суперблоку (кварталу) - причому парні «сотні» розташовані в Південному крилі, а непарні - у Північному, менші - ближче до осьової магістралі, великі - далі; а також літера, що позначає конкретну будову в блоці - їх завжди не більше 11.

Квартали згруповані по чотири, і на таку групу припадають школа, церква і ряд інших соціальних установ. Відшукати потрібну адресу легко. «N-102-L», наприклад, знаходиться в північному «крилі» міста, кварталі 102, будинку L. І якщо пам'ятати, що номери кварталів збільшуються (102-116), коли їдеш до кінців «крил», то навряд чи помилишся. Що втім не звадило мені, людині не знайомій з такою чіткою системою, відносно довго шукати адресу свого хостела.

brasilia_005

brasilia_012

brasilia_014

Для порядку і зручності житлові будинки вище шести поверхів не будують. Цікаво також, що під кожну будівлю міста генеральним планом відведено певний обсяг простору над землею. Втім, мало не від перших днів почалися відхилення від концептуальних архітектурних ідей. Вже зараз видно, як у первісно малоповерховому кварталі починають рости хмарочоси на радість забудівникам і владі. Одним словом, все як у нас.

brasilia_013

Як і в будь-якого концепту, реальність виявилась дещо іншою. Скажімо, місто будувалось на півмільйона жителів. Передбачалося, що після урочистого відкриття столиці 30 тисяч будівельників роз'їдуться по домівках. Однак вони вважали за краще залишитися в Бразиліа, але не могли дозволити собі жити в дорогих квартирах, які самі побудували. Тому їм довелося влаштуватися навколо зеленої зони Бразиліа.

brasilia_047

brasilia_048

brasilia_049

brasilia_071

brasilia_085

Незабаром довкола столиці виросло кілька міст (!), за розміром більших, ніж Бразиліа, що не входило в початковий план. Бразиліа постійно критикували не лише за вартість, але й незручність проживання. Мешканцям доводилось проходити щироченними проспектами під палаючим сонцем багато кілометрів на роботу чи в побутових потребах. Багато хто вважав Бразиліа містом для автомобілів.

Втім, останніми роками ситуація значно покращилась, активно розбудовувались мережі громадського транспорту, а  вже цими роками – велодоріжок. На яких, на жаль, я не побачив жодного велосипеда.

brasilia_056

brasilia_068

 

brasilia_084

Значну частину будівель, які власне і сформували архітектурне обличчя столиці, зведено за проектами іншого видатного архітектора Оскара Німеєра (ми вже бачили його творіння в місті Сан-Пауло). Стовідсотковий комуніст, давній приятель президента Кубічека, Німеєр проектував яскраво виражені будинки майбутнього. Щось подібне ми можемо побачити у фантастичних романах тих років. Адже саме так уявляли собі в 60-ті роки землю майбутнього.

бразилиа-9

Foto: Marcel Gautherot/IMS

Foto: Marcel Gautherot/IMS

Ось національний театр.

brasilia_083

Національна бібліотека.

brasilia_089

Національний музей.

brasilia_094

А ось – Кафедральний собор Бразиліа. Будівля складається з 16 колон, що символізують руки, підняті до неба. Простір між колонами закрито вітражами. Через особливості архітектури внутрішній простір заповнено світлом, для більшого візуального ефекту архітектор задумав досить довгий і темний коридор перед входом в головне приміщення. Цікаво, що оскільки Німейєр атеїст, католицька церква дуже довго відмовлялася освячувати збудований для неї храм.

brasilia_103

brasilia_106

brasilia_109

brasilia_110

brasilia_111

brasilia_113

brasilia_115

brasilia_116

brasilia_118

brasilia_119

brasilia_121

brasilia_123

brasilia_127

brasilia_128

brasilia_130

brasilia_131

brasilia_137

Храм Святого Боско (це вже пізніша будівля, запроектована іншим архітектором, хоч і в тому ж ключі).

brasilia_180

brasilia_182

brasilia_188

Урочисте відкриття нової столиці відбулося 21 квітня 1960 відбулося. Через 41 місяць після початку робіт. Неймовірні фінансові витрати спричинили інфляцію, потім страйки. Закінчилося це тим, що Кубічек ледве досидів до кінця президентського строку, а вже після нього і ще кількох відставок та самогубств країна на десятки років попала під владу військової хунти. Аби розуміти масштаб трагедії зауважу, що першим президентом, обраним на повторний строк став 38-й (!) президент Бразилії в 1998 році.

brasilia_177

Будівля юстиції.

brasilia_156

brasilia_159

Як можна помітити, залізобетонні конструкції давно потребують принаймні зовнішнього оновлення. Білосніжні вигини давно не білі, а сірий бетон взагалі зачорнився так, що колись повітряна футуристична конструкція з водоспадами тепер натякає на проблеми з каналізацією у міністерстві.

brasilia_096

brasilia_174

Незважаючи на свої очевидні недоліки, нова столиця стала предметом гордості бразильців. Протягом багатьох років Бразиліа називали містом майбутнього і предметом наслідування.

Що ж особисто моїх вражень скажу таке. Ні на секунду не шкодую, що тут побував. Шкодую, що було мало часу. Втім, мій карколомний трекінг змушував повертати в місто Сан-Пауло, де і починалась моя мандрівка. І перш ніж написати фінанальний пост – ще один відступ, технологічний і кулінарний. Далі будЕ.

brasilia_003

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek