?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Пристрасті за договором

Журналіст Івано-Франківського ТБ «3 студія» Володимир Гарматюк колонкою у місцевій газеті детально пояснив, чому він відмовляється сплачувати ЄРЦ будь-які кошти. Не можу сказати, що прочитав щось нове. Але очевидно, що так думає певна думаюча частина мешканців мого рідного міста. І це, безумовно, їх право.

І наша, ЄРЦ, недоробка. Бо ми дійсно не стільки приділяли уваги засобам масової агітації, скільки мали намір спершу налагодити роботу пореформованого господарства. Що краще переконає — пачка договорів або чистий під’їзд?

Тих, хто чинить як Володимир залишилось менше 7% (на початку року — близько 50%). Сумарно Володимир і його однодумці винні більше одного мільйона гривень. Наразі підрядникам за них заплатив міський бюджет. Сподіваюсь, нам вдасться переконати і цих споживачів, принаймні статистика дає надію.

Та все ж. Володимир знову підняв тему договорів, яка, на думку наших опонентів, повинна яскраво виявити злодійську сутність цього новотворного (як пише автор) комунального підприємства. Тож я ще раз спробую пояснити чому все є так, як воно є.

Чому?

Отже, місто (мер, рада, більшість, «Свобода», чиновники) вирішили створити замість збанкрутілих жеків перехідне (це вже очевидно) підприємство. Яке з одного боку — мало би зробити все, аби підхопити падаючу житлову господарку, а з іншого — запустити ринок там, де їм і не пахло, залишивши в руках міста ключові важелі.

Зрештою, в цілях створення ЄРЦ можна сумніватись. Нехай, наразі мова про інше — про те, про що писав Володимир.

Є його будинок, у якому є, нехай 100 квартир. Є якийсь новий, нав’язаний містом жек. Більшість власників квартир на таке насильство не реагують, ОСББ не створюють, коротше їм просто не до того. Новий жек повинен замітати, платити за будинкову електроенергію, склити, утримувати паспортистів, подавати 100 різних актів та звітів. Сам чи за допомогою підрядників — не важливо. Але повинен. Бо він комунальний, а отже за першим покликом серця туди йдуть прокуратура, КРУ, АМК, захист споживачів, санстанція, УБОЗ і тп.

А тепер уявімо, що закон і дійсно вимагає укладати письмовий договір з власноручним підписом з кожним власником квартири перш ніж почати надавати послуги, а отже вимагати за них оплати.

Будинок — цілісний майновий комплекс. Аби надати послуги для будинку, жек повинен забезпечити для всіх без винятку квартир їх однаковий набір, стандарт, вартість і на однакових умовах. Тобто — за однаковим (і це ключове) договором.

Дійсно, неможливість внесення змін до запропонованого договору — обтяжлива. Однак так само неможливим є поквартирне узгодження тексту угоди та всіх її складових доти, доки всі до єдиної з квартир не парафують єдиний текст договору саме для цього будинку.

Зверніть увагу — весь цей час послуги не надаються. І якщо з замітанням якось би можна було пережити, то з деякими іншими речами складніше. Наприклад, ліфт. Немає договору — Гірпромнагляд його зупиняє, це ми проходили. Світло — всі квартирні лічильники приєднані до спільних мереж. Немає договору — немає кому ті спільні мережі обслуговувати, РЕМ тисне на рубильник.

Як?

Закон ще від римських часів запропонував свій варіант рішення такої проблеми — публічний договір. Тобто угода, яка оприлюднена наперед і до якої друга сторона просто приєднується. Можливо, ми не задумуємось, але сідаючи до маршрутки ми укладаємо договір перевезення. А оскільки водій не має змогу обговорити його умови з кожним пасажиром, це є договір приєднання.

Ми купуємо продукти в супермаркеті — укладаємо договір купівлі-продажу. Умови його загальні для всіх, обмеження встановлені законом. Ви оплатили — вам видали товар, договір відбувся.

Саме таку форму договору обрали для житлово-комунальних послуг. Згадайте — укладаючи угоду з водоканалом, телефонною компанією, електропостачальником ви підписуєтесь під стандартним формуляром. І жодних змін внести не можете!

Так, але ми згадали про підписи під договором. З більшістю наших споживачів — тут Володимир правий — письмового договору ми наразі не уклали. Чому не уклали зрозуміло — за такий час це було би можливо лише шляхом шантажу т погроз, як це власне жеки і робили. Хочеш довідку — підпиши договір, не підпишеш — відключимо ліфт.

Але... Але закон і не зобов’язує нас укладати договір саме у письмовій формі! Виконавець (жек, водоканал) зобов’язаний його підготувати, а споживач — укласти. Однак не підписати. І вимог до форми договору саме в цьому випадку закон не містить. Зрозуміло чому. В результаті розроблений (так, на основі типового) і погоджений договір було оприлюднено в офіційній пресі чималим тиражем.

Подобається це чи ні, але у такий же спосіб діють комунальники Харкова. Та чого комунальники. У схожий спосіб діють виробники програмного забезпечення (ви нічого не підписуєте — просто відкриваєте коробку), постачальники препейд-карт (вставив і говориш), транспорті компанії (купили квиток — уклали договір на їх умовах).

А письмовий договір — він потрібен в першу чергу Вам, Володимире. Аби захищати свої права, вимагати якості послуг і т.п. Саме його, на Ваше прохання, ми Вам і прислали — він має не одну-дві, а 16 сторінок дрібним шрифтом (переконатись просто — аналогічний договір є на сайті).

Відмовитись від його умов — так читається з закону — наразі можна лише у спосіб прийняття будинку в самоуправління. Напевне це кабала. Але не більша, ніж у мене, користувача ліцензійного Windows та абонента МТС.

І?

Що ж, у Володимира вибір є, в мене його немає. Навряд чи всім відомо, але ЄРЦ (Водоканал, Теплокомуненерго) зобов’язані складати адмінпротоколи, потім подавати до суду на всіх неплатників. Навіть принципових. Бо в іншому випадку саме керівник такого підприємства стає особою, винною у заподіянні майнової шкоди комунальному підприємству. За цим пильно стежить фінансова інспекція.

Власне все. Коментувати конкретну ситуацію після такого морально-юридичного екскурсу не потрібно. Володимиру і його однодумцям я бажаю довести свою правоту, або допомогти нам пройти належний шлях і самому відчути себе господарем.

Вадим Войтик

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek