Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Боробудур і Прамбанан. Неподібні близнюки

Два храмових комплекси з буркотливими назвами — найголовніші архітектурні пам’ятки Індонезії. Обидва — в списку світової спадщини ЮНЕСКО. Обидва — зведені на острові Ява, в околицях його древньої столиці Джок’якарти.

Боробудур

Боробудур

Обидва — символи вікової конкуренції двох релігій за мізки індонезійців. Кожна з яких у підсумку програє наймолодшій зі світових релігій — ісламу. Обидва упродовж століть були закинуті та занедбані. Зрештою, обидва комплекси довелося розбирати мало не по камінчику, аби потім, немов конструктор, зібрати в первісній красі.

Храмовий комплекс Боробудур збудували приблизно в VII-VIII столітті. Колосальну конструкцію багатоярусної ступи невідомі архітектори склали з двох мільйонів брил. Перші п’ять ярусів в плані квадратні, три верхні — круглі.

Боробудур

Боробудур

Вінчає все це найбільша ступа (головний храмовий об’єкт у буддизмі). По колу верхнім ярусом встановлено 72 менші ступи-дзвоники.

Боробудур

Боробудур

Боробудур

Боробудур щедро заселений буддами. Понад півтисячі скульптур розставлені на різних ярусах храму. Кажуть, що якщо доторкнутись до кожного — буде тобі щастя. Численні барельєфи детально переповідають життя та вчення Будди.

Боробудур

Боробудур

Боробудур

Боробудур

Боробудур

Однак з щастям є проблеми. Після чергового виверження вулкану Мерапі (буквально рік тому цей товариш засипав попелом пів Індонезії) про Боробудур забули. Ймовірно, закинутою буддистська святиня стояла майже 800 років!

Боробудур

Боробудур

Наступило XIX століття. Яву, голландську колонію, на короткий час захопили професійні колонізатори англійці. Новопризначений генерал-губернатор Стемфорд Раффлз розвернув бурхливу діяльність. Буквально за лічені місяці свого керівництва Раффлз провів адміністративну, земельну реформи, скасував работоргівлю і навіть запровадив лівобічний рух, який в неанглійській Індонезії зберігається до наших днів.

Боробудур

Реформатору не сидиться на місці — губернатор організовує кілька експедицій в глиб острова. В результаті його стараннями в 1814 році на місці храму знаходять дивний пагорб з великою кількістю тесаних та різьблених каменів.

Боробудур

Боробудур

Тим часом Англія погоджується повернути Яву голландцям. Нові-старі господарі розпочинають розкопки, які тривали не одне десятиліття. Однак, це не пішло на користь Боробудуру. Храм буквально по цеглинці почали розтягувати дрібні та оптові крадії. Чи не найбільшим виявився король Таїланду, котрий в 1886 році примудрився вивезти вісім возів різних артефактів.

Боробудур

Тотальну реставрацію розпочинають лише на початку XX століття. І не завершують. Вдруге за цю роботу беруться в 1970-х. Тоді, за підтримки ЮНЕСКО, наважуються на єдино вірний план порятунку Боробудура: комплекс розбирають на камінчики і заново складають, ставлячи брили мало не на клей.

Боробудур

Клікабельна панорама

Боробудур. Панорама


Як ви вже зрозуміли, майже така сама історія з храмовим комплексом Прамбанан. Один з найбільших індуїстських храмів світу збудували приблизно в ті ж роки, що і Боробудур. Але, судячи з усього, будівничі-індуїсти поставили собі за мету переплюнути буддистських колег.

Прамбанан

Комплекс включав в себе 240 (!) великих і малих храмів, щедро розставлених на великій квадратній земельній ділянці. Територія забудови була настільки циклопічною, що древнім архітекторам довелося змінити русла кількох річок.

Прамбанан

Головний храм — само собою на честь Шиви. Велика кам’яна споруда збудована в типово індуїстському стилі — немов дитяча піраміда. 47-метрова споруда має четверо воріт на всі сторони світу.

Прамбанан

Прамбанан

Барельєфи, якими прикрашені навколишні галереї, переповідають Рамаяну. І якщо раптом вам важливо отримати інформацію згідно класики, то обходити храм слід за годинниковою стрілкою.

Прамбанан

Прамбанан

Прамбанан

На відміну від християнських церков, східні храми, особливо древні, не передбачають внутрішніх приміщень для молитов. Максимум — невелика камера, аби запалити паличку, поставити квіточку чи кинути копієчку в донейшен-бокс.

Прамбанан

Прамбанан

Довкола найбільшої споруди — кілька менших, на честь богів Вішну, Брахми і ще когось. В принципі, богів в індуїзмі така кількість (ще й з аватарами), що стало б ще на кількасот храмів. Власне, місцева легенда про це і говорить.

Прамбанан

Прамбанан

Прамбанан

Мовляв, жив тут князь, що задумав збудувати 999 храмів, причому за одну ніч. Таку умову поставила хитра князева кохана. І що цікаво, князеві це майже вдалося. Однак підступна наречена своїм криком збудила духів, а ті у свою чергу раніше від строку потягнули сонце до неба. В результаті храмів до тисячі забракло.

Прамбанан

Та ще більше за крикливу наречену Прамбанану нашкодила стихія. Внаслідок руйнівного землетрусу майже всі споруди були знищені. Руїни віками розбирали, допоки у 1918-му році не розпочалась реконструкція. З перервами вона триває до наших днів.

Прамбанан

Прамбанан

Більшість споруд, які ми бачимо нині, складалися заново, в тому числі і храм Шиви. Причому значну частину каміння довелося витесувати заново — за століття древні каменюки використовували навіть на демаркацію кордонів.

В останні роки територію навколо Прамбанану звільнили від рису та оголосили національним парком. Більша його частина і досі перебуває в процесі розкопок.

Прамбанан

Храми Боробудур та Прамбанан на картах Гугла. З індонезійського циклу можна прочитати про древню столицю Джок’якарту, вулкан Бромо та пекельні копальні Іджена.

Прамбанан

Tags: мандри, фото, індонезія
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments