?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Тариф вимагає відповідей

З 2012 року в Івано-Франківську діють нові тарифи на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій. У лютому багато мешканців отримали рахунки з новими цифрами. До «Репортера» щодня телефонують обурені люди з одним запитанням: тариф виріс, якість послуг не покращилася, то навіщо така реформа? Отже, спробуємо одним матеріалом відповісти усім.

Пані Оксана, продавець:

— Як так сталося, що Микола Азаров говорить про те, що тарифи на комунальні послуги піднімати не можна, а наша влада їх підняла?

Для об’єктивності мусимо сказати, що тарифи в Івано-Франківську і досі залишаються одними з найнижчих тарифів в Україні. Правда, є міста, де вони ще нижчі, це – Ужгород, Полтава, Хмельницький, Кіровоград.

«Принципово не хочу говорити, що тариф піднятий, – говорить Вадим Войтик, директор Єдиного розрахункового центру (ЄРЦ). – Бо його підняли тільки для третини житлового фонду. А от, наприклад, для 400 будинків він взагалі знизився, і ці люди не скаржаться. Про це чомусь ніхто не говорить, але ж є випадки, коли в мешканців було 60 коп. за 1 м2, а зараз – 18».

Щодо слів прем’єра, то Войтик додає: у червні Кабмін видав розпорядження, яким зобов’язав сформувати обґрунтовані побудинкові тарифи. ЄРЦ саме так і зробив, за чіткими формулами КМУ.

Пані Марія, пенсіонер:

— Чи правда, що тариф підніматимуть кожного місяця?

«Ні, тариф не зростатиме, але він буде змінюватися, – відповідає Вадим Войтик. – Є сталий тариф: у когось 80 коп. за 1 м2, а в когось – 1,2 грн. До нього додається плата за енергопостачання ліфтів та освітлення у під’їздах. Тож ми щомісяця будемо знімати показники будинкового електролічильника та додавати до сталого тарифу. Люди просто звикли, що це якась стала складова, тому сприймають неоднозначно».

Крім цього, є й інші послуги, оплату за які ЄРЦ нараховуватиме тільки тоді, коли надаватиме. Наприклад, прочистка димоходу. Раніше ця послуга просто «жила» у тарифі. За новими правилами люди платитимуть за це тільки того місяця, коли димохід дійсно прочистять. Це коштуватиме приблизно 12 грн. з квартири. За виконання всіх робіт мешканці тепер розписуватимуться у спеціальному зошиті, які ЄРЦ завів для кожного будинку.

Пан Степан, водій:

— Що входить у той тариф? І від чого я можу відмовитися?

Детальну розшифровку тарифу і щомісячний рахунок можна побачити на сайті ЄРЦ www.domivka.if.ua. Як говорить керівник ЄРЦ, до обов’язкових послуг належить: прибирання прибудинкової території, технічне обслуговування та енергопостачання ліфтів (за їх наявності), технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем (мереж), освітлення місць загального користування, підкачка води насосами (за наявності).

А от від прибирання сходових кліток, утримання спортивних і дитячих майданчиків, експлуатації номерних знаків на будинках мешканці можуть відмовитися.

Ще в майбутньому можна буде відмовитися від сервісного обслуговування домофону (якщо він є), прибирання підвалів, технічних поверхів і дахів. Але поки що про це рано говорити – зараз ЄРЦ ці послуги не надає.

«Уже є приблизно 100 будинків, де мешканці повідмовлялися від якихось послуг, – розповідає Войтик. – Найбільше – від прибирання сходових кліток. Бо ця послуга дорожча, і люди цілком можуть робити це самі. А от, наприклад, від утримання дитячого майданчика відмовлятися не поспішають, бо це дешевше, і в послугу, крім прибирання, входить раз на рік пофарбувати та підлагодити майданчик».

Пані Світлана, вчитель:

— Що вплинуло на те, що десь тариф зріс, а десь зменшився?

«Найбільше – це співвідношення кількості квартир до будинку та його території навколо, – говорить директор ЄРЦ. – Просто математика: чим менше квартир на більший будинок, тим більше повинні заплатити люди за його утримання. Мова йде про співвідношення квадратних метрів до всього іншого, що треба утримати: труби, під’їзди, сходова, прибудинкова територія і т. д. Ми порахували прибудинкову територію: в когось вона велика, то платить більше, у когось мала – менше, якщо її взагалі нема – нічого не платить».

До речі, зараз ЄРЦ має приблизно 200 заяв від мешканців, які хочуть зменшити свою прибудинкову територію. Відтак, найближчим часом ЄРЦ планує переміряти ці території та винести проект відповідного рішення на виконком і сесію міськради.

Пан Володимир, пенсіонер:

— Чи правда те, що за ремонт треба буде додатково платити?

У тарифі є технічне обслуговування конструктивних елементів будинку. Це дрібний ремонт: засклити сходову у під’їзді, відремонтувати дашок, повісити замок у підвалі, поставити решітку і т. д. Також є технічне обслуговування будинкових систем – маються на увазі всі мережі, крім центрального опалення. Сюди входить дрібний ремонт – забити дюбель, щось підлатати – та аварійні роботи. ЄРЦ зобов’язаний це робити за тариф.

Якщо ж треба міняти понад 1 м труби, то цей ремонт уже – поточний. Якщо понад 7% довжини труб (кілька метрів) – капітальний.

«Ані поточного, ані капітального ремонту в тарифі немає, за них мешканці справді мають платити додатково, – говорить Войтик. – Процедура така: ми зробили, порахували, і в цьому місяці мешканці заплатили більше. Правда, ми ще жодного разу так не зробили. Чому? Тому що за весь цей час жодна структура, яка надає ці послуги, не мала ані можливості, ані часу зробити документи».

Треба пояснити: закон передбачає, що підрядник видає після роботи замовнику (тобто ЄРЦ) таку собі форму № 2. Сюди вноситься технічна інформація: вид ремонту; попередня кошторисна вартість; скільки грошей має бути від мешканців, скільки – з бюджету; терміни тощо. За час існування ЄРЦ підрядні організації просто не мали на це часу, бо працювали в цейтноті: замерзло, порвало, поміняли, поїхали на наступний об’єкт. Правда, як сподівається керівник ЄРЦ, із закінчення зими роботи стане менше. І тоді додаткова оплата за поточний ремонт мешканців уже не омине.

А от щодо капремонту, то кілька днів тому відбулися перші збори у будинках, де люди бажають його здійснити на умовах співфінансування з бюджетом. На ці збори майстри ЄРЦ йдуть із готовим протоколом намірів. Тут розписується вид робіт, кошторис, розмір оплати, підпис, дата…

На цей рік міська рада запланувала три пріоритетні напрямки: мережі (стояки та підвальні), сходові клітки та електрогосподарка. Уже є приблизно 30 заяв від мешканців, які хочуть капремонту в будинках. Правда, більшість хоче утеплення, а це дорога процедура…

Як поточні, так і капітальні ремонти у 2012 році робитимуть на умовах співфінансування. «Є таке рішення депутатів на перехідний рік, – підсумовує Войтик. – Крім цього, у мене є сподівання, що більшість робіт ми зробимо як поточний, а не як капітальний ремонт. Для нього простіше отримати співфінансування з бюджету. Натомість, капремонт тягне за собою масу паперів. Тому не дивно, що на практиці у минулі роки в місті робилося лише по 20 капремонтів на рік».

Тетяна Соболик, газета “Репортер”, 8 березня 2012 р.

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek