Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Бруней. Частина перша

, у якій ми зустрінемо Кучму, Магеллана, султанів Омара та Болкіяха і, звісно, Януковича

Скажімо чесно: Ісламський Султанат Бруней не найпопулярніша серед українських туристів країна. Я не знайшов статистики, але здається, що навіть скасування віз не спонукало моїх співвітчизників ломанутись через півкулі до цієї благодатної землі. Мені навіть здається, що крім Кучми, Януковича та містера Брута тут побувало ще чоловік 200. Принаймні так мене запевнили на митному контролі.

Зрештою, всі хто наразі ще не відвідав Брунейщину, втратили небагато. Країна міцно підсіла на нафтодолари, тож для туристів тут розваг ніц. Хіба що потягати за носа довгоносу мавпу, пофоткатись біля неймовірної за красою мечеттю султана Омара та поплавати на водяному таксо між будиночками на палях.

Бруней

Вперше про Бруней як про щось більш-менш реальне можна згадувати з XV століття. Тоді на Калімантан проникає іслам. Пошарпані залишки експедиції Магеллана у 1521-му році відкрили для європейців нову та вже цілком самодостатню країну. Учасник тих мандрів Антоніо Піфагетта описує крупне місто тисяч на 100 чоловік та палац султана з шовками, золотом та порцеляною.

Бруней

Бруней. Бандар-Сері-Бегаван

Бруней

Бруней

У зеніті слави Брунейську імперію визнавала більша частина Калімантану. Однак невдовзі модновладці пересварилися, султанат розпався. Після певної іспанської зацікавленості нікому не потрібний Бруней підібрала Англія. Ост-Індська компанія спершу прихватизувала сусідній острів Лабуан (про нього я ще розкажу), згодом — насадила біля владного корита так званих «білих раджів» (колоніальних адміністраторів). Остаточно британським Бруней став у 1888 році.

Бруней

Бруней

До своєї незалежності Бруней йшов порівняно довго. Навіть коли після японської окупації колоніальна імперія Британії розлетілась на друзки, Бруней залишався англійським. І справа тут по-перше, в нафті. А по-друге, в амбіціях султанів, які і тоді мали певне право голосу.

Земля під ногами у колонізаторів почала припікати на початку 1950-х. У традиціях добросусідства, брунейський визвольний рух в пику малайцям підтримувала Індонезія. Однак підтримка вийшла така-собі, слабенька. Тож коли дійшло до діла, Народна партія Брунею залишилась з англійцями сам на сам.

Бруней. Бандар-Сері-Бегаван

Бруней. Бандар-Сері-Бегаван

Бруней. Бандар-Сері-Бегаван

Бруней. Бандар-Сері-Бегаван

Султан Омар Али Сайфуддин III спершу був ніби як і не проти, але згодом вирішив не ризикувати з незалежностями та й запросив помочі у Великобританії. Заколот придушили регулярно армією, а султан вдарився в реформи.

Як і Сінгапур, Бруней не увійшов до Малайської Федерації та потихеньку заробляв як міг собі сам. Нафта та газ давала економічну основу тієї колоніальної незалежності, а кошти від діяльності компанії Shell додавали уряду та його очільнику мотивації.

Бруней

Коли султан-реформатор знахабнів вже настільки, що і сам поставив перед Лондоном питання про незалежність руба — на посаду заступив новий султан, син Омара. Його Величність Хассанал Болкіях, кавалер ордену князя Ярослава Мудрого та Ордену за заслуги I ст., перевів тата на посаду радника. А пізніше, може і в пику англійцям, перейменував на його честь столицю Бруней-таун на Бандар-Сері-Бегаван (місто Його Величності).

Бруней

Бруней

Бруней

Остаточне проголошення незалежності відбулось 1 січня 1984-го. З під вже примарної влади колонізаторів країна перейшла у повну приватизовану власність султана. Болкіях — 29-й представник династії, що з перервами правила з XV ст. Султан є одночасно прем’єром, міністром оборона та фінансів. Його особисті статки оцінюються в 20 мільярдів доларів, однак це все лише приблизні цифри. Адже у гаманці ціла країна.

Бруней

Бруней

Бруней

Палац султана, який я на жаль не побачив, вважається найбільшим у світі. Дві тисячі кімнат, 257 туалетів та п’ять басейнів — може це і не крутіше, ніжу Межигір’ї, однак вражає. Можливо, саме з цих міркувань виходив Віктор Янукович, обираючи для високого державного візиту маловідомий в Україні Бруней.

Бруней. Султан і Янукович

Втім, навіть Януковичу було про що позаздрити. По-перше, у султана дуже кльове поганяло: Султан Хаджи Хассанал Болкіях Муізз уд-Дін Ваддаулахібні аль-Мархум Султан Хаджі Омар Алі Саіф уд-Дін Саад уль-Хаїр уа уд-Дін.

По-друге, у султана — одна з найбільших колекцій авто, біля семи тисяч машин. І по-третє, пан Болкіях має штуки три офіційні дружини. Хоч з третьою, тележурналісткою, з якою зійшовся після другої, стюардеси, він вже ніби й розлучився.

Далі буде.

Бруней. Бандар-Сері-Бегаван

Бруней. Бандар-Сері-Бегаван

Tags: бруней, мандри, фото
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments