?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Про те, що в Івано-Франківську триває житлово-комунальна реформа не чули хіба що тільки байдужі мешканці. Вже майже рік міська  влада намагається надати ЖКГ цивілізованого вигляду - максимально розділити функції замовника й виконавця робіт.

Для цього й було створено Єдиний Розрахунковий Центр - структуру управлінця житлово-комунальним господарством міста.

lr-03436

Реформа встигла зазнати як нищівної крити зі сторони пересічних мешканців обласного центру, так і отримати доволі позитивні оцінки від людей, які вважаються фахівцями у цій царині. Пригадаємо, нещодавні коментарі відомої правозахисниці й ініціаторки створення інституту ОСББ, як альтернативи ЖЕО, Тетяни Монтян.

Вона не тільки схвалила ініціативу франківських чиновників, але пообіцяла популяризувати досвід обласного центру на загальнодержавному рівні. Є тільки одна проблема – недолугість законодавства, що значно обмежує дії комунальників.

Єдине, що можна констатувати, - реформа спромоглась оголити всі проблеми «комуналки» Івано-Франківська.
Тим не менше, процес триває. На порядку денному наразі ноу-хау по-франківськи – виконання капітальних ремонтів житлових будинків на основі співфінансування.

Тобто ремонт будинку не буде виконуватися, як раніше, виключно за бюджетні кошти.

Натомість, пропонується схема часткового фінансування мешканців й бюджетних коштів. Частка цих коштів залежатиме від того, яка вартість робіт. Попередньо, заплановано, розраховувати у відповідності – чим вартісніші роботи, тим менше повинні доплачувати мешканці будинків.

«Чим об’ємніші роботи, і чим більше коштів вони потребують, тим вищий відсоток вартості ремонту буде сплачений за рахунок міського бюджету», - пояснив Вадим Войтик.

На основі заявок громадян, ЄРЦ ще 15 січня оприлюднило графіки й об’єми необхідних ремонтів в житловому фонді Івано-Франківська.

За словами ініціаторів такий досвід вже має багато країн Європи, за схожою схемою працюють ОСББ по інших містах України.

Ідея, видається, досить хорошою. Такої думки притримується й уже згадувана Тетяна Монтян. Мовляв, співфінансування дасть можливість активізувати участь громадян в здійсненні управління своїх будинків. Коли людина платить гроші, вона хоче проконтролювати хід виконання ремонту, а відповідно й зростає якість робіт.

Дійсно, рівень інертності громадян до комунальних справ міста вимагає бажати кращого. У більшості випадів ми звикли скаржитись, не думаючи проте, що питання можна вирішити іншим способом.

Однак, у цій ситуації не все так просто, як видається на перший погляд. Із зміною підходів й логіки проведення ремонтів, значно ускладнилися механізми організації цього процесу. Виникло два фактори, від злагодженої роботи яких і залежатиме життєздатність нововведення.

По перше – це вартість робіт.

Не завжди, звиклі до того, що гроші йдуть на вітер, франківці погодяться на таку схему ремонтів. А тому прогнозовано, що кількість потенційних клієнтів може скоротиться.

Загалом, згоду на проведення ремонту можна отримати тільки за підсумками зборів мешканців того чи іншого будинку. На цих зборах мешканці можуть прийняти два рішення – або відмовитися від послуг підрядника й самостійно виконати роботи, або ж підписати договір, відкрити будинковий рахунок, внести на нього кошти й взяти участь у  спів фінансуванні.

Проте, чинне законодавство забороняє розпочинати роботи без підписів усіх власників багатоповерхівки. «Ми на певному етапі закриємо очі на необхідність одностайності прийняття рішень і будемо діяти за принципом більшості», - наголошує Вадим Войтик.

На разі, загальний кошторис робіт, згідно складеного плану, становить 70 мільйонів гривень. Їх в міському бюджеті немає. Цього року в казні знайдеться від сили 10 мільйонів. Решта мають заплатити мешканці самостійно. От тут і починається найцікавіше – грошей на всіх не вистачить.

Керівництво КП ЄРЦ переконане, що значна частина мешканців, після аналізу попереднього плану, відмовиться від їхньої допомоги та самостійно проведе ремонти. Тим будинкам, мешканці яких вирішать спробувати новинку, доведеться розраховувати на те, що новий підхід спрацює.

По-друге, є питання у виконавцях робіт.

Головною особливістю цієї реформи, за словами директора підприємства, є запровадження ринку послуг ремонтних робіт. Тобто ремонт у будинках буде здійснювати не «жек» як це було раніше, а приватна структура, з якою укладатимуться відповідні договори. Пошук підрядників відбуватиметься на конкурсній основі.

«Розміщений у відкритому доступі план-графік за нашим задумом має спонукати профільні підрядні організації до складання кошторисів, – переконує Вадим Войтик. – Однак наразі ми отримали лише близько 100 дефектних актів. З огляду на 2500 лише планових об’єктів – цифра мізерна».

ЄРЦ закликає підприємства та організації, що спеціалізуються на виконанні поточних та капітальних ремонтів житлових будинків, активніше надсилати свої пропозиції та кошториси.

Проте, черги з підрядників наразі немає. Частину з них відлякує невизначеність і розмитість умов.

За словами одного із них, а саме власника приватного підприємства, складання кошторису – річ доволі клопітка. Окрім того, він має бути ще підданий експертній оцінці профільних структур. А опісля, можливо, буде прийнятий до розгляду й не відомо чи взагалі організація, яка склала кошторис, виконуватиме роботу.

Підприємці побоюються, що їхні готові кошториси тривалий час лежатимуть без діла.

У такому випадку їм загрожує марна трата часу й коштів. Не відомо, коли саме можна буде приступити до роботи. А є ще й людський фактор. Мешканці будинку мають право відмовитися від підрядчика, якщо умови, запропоновані ним, їм не підходять.

Ось така заплутана ситуація, крайнім у якій поки що є … мороз. Коли потепліє керівництво ЄРЦ обіцяє розпочати проведення зборів громадян, на яких і будуть уточнюватися деталі.

Єдине, що хотілось би додати у цьому випадку, це те, що реформа житлово-комунального господарства є необхідною. Потрібно тільки усвідомити той факт, що умови сучасного буття давно вимагають максимальної участі кожного в облаштуванні загального добробуту.

Марія Стефанишин, Фіртка

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek