Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Пантеон. Храм всіх богів

Одне з найбільших див вічного міста — храм всіх богів, згодом — всіх мучеників. Пантеон, унікальне творіння невідомих давньоримських архітекторів. Зведений ніби на честь богів Олімпу, хоч може і для іншої, невідомої нам цілі.

Пантеон

Історики твердять, що зараз ми дивимось на третю будову. Попередники нинішнього Пантеону ще древніші. Квадратний спершу храму збудували за наказом Марка Агріппи, в 27 році до н.е. Про це прямо так і написано на фронтоні: «Марк Агріппа, син Луція, обраний консулом в третій раз, спорудив це».

Пантеон

За часів імперії тут правились служби на честь Юпітера, Нептуна, Меркурія, а на центральному вівтарі на їх честь справлялись жертви. Після однієї з пожеж храм округлили. В 609-му візантійський імператор Фока подарував Пантеон папі Боніфацію IV. Той негайно скористався новим приміщенням та на возах перевіз сюди рештки перших християн-мучеників.

Пантеон

Поховання тривали і в наступні роки, аж до чумних часів. Втім, найвидатніші покійники поселились у Пантеоні пізніше, за часів відродження. В XVI столітті споруду капітально реставрували. Роботами керував особисто Рафаель Санті. Що дало право великому італійцю бути похованим у відбудованому храмі. Щоправда сталося це через 240 років після смерті.

Пантеон

Пантеон. Могила Рафаеля

Пантеон. Могила Рафаеля

Також в Пантеоні поховали двох з чотирьох італійських королів — Віктора Емануїла II та Умберто I (двом іншим королям в силу незалежних від них обставин такого щастя не випало). Надгробки високоповажних покійників прикрашають ніші Пантеона.

Пантеон

Пантеон. Могила Умберто I

В дохристиянські часи там були встановлені скульптури олімпійських богів. Але після перетворення на християнський храм язичницьких богів викинули геть. Та попри всі старання той, дохристовий дух Пантеону зберігся. Так і стоїть на Piazza della Rotonda напівцерква, напівкапище.

Пантеон

В центрі площі — фонтан роботи Джакомо делла Порта з охрещеним єгипетським обеліском. Як відомо, Рим непогано утицяний краденими імператорами обелісками (збереглося їх штук 13). З дельфинячих рил та масок фонтана вже 450 років поспіль дзюркотить вода.

Piazza della Rotonda

Piazza della Rotonda

Piazza della Rotonda

Piazza della Rotonda

З боку цієї невеличкої площі колонада Пантеону немов декорація приховує істину велич та може й сутність храму. Могутні круглі стіни ротонди немов виростають з землі. Окрім колонади в різні роки папи намагались ще якось дохристиянити Пантеон, добудовуючи дзвіниці чи ще якісь штуки. Марно.

Пантеон в Римі

Пантеон в Римі

Наймістичніше виглядає отвір прямісенько у центрі купола. Oculus, диявольське око чи діра. Це єдине джерело природнього освітлення Пантеону. У полудень здається, що стовп світла можна буквально помацати. Недурно дехто вважає, що ту дірку пробили демони, рятуючись під час освячення храму.

Пантеон в Римі

До речі про купол. Він більший за гігантський купол собору Святого Петра — 43 метри. Навіть важко уявити, як таку махіну без жодної опори побудували в II столітті. Технологія ніби передбачала заповнення внутрішнього простору землею. За переказом імператор Адріан домішував до ґрунту золоті монети, а потім дозволив будь-кому виносити землю з новобудови, даруючи всі нахідки. За лічені дні храм було вичищено.

Панорама куполу Пантеону

Панорама клікабельна

Пантеон

Римський Пантеон на картах Google. З італійських подорожей можна глянути на пости про Портофіно та Венецію.

Tags: мандри, фото, італія
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments