?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Стара Прилука

Достеменно невідомо, хто будував Прилуцький палац. Дехто навіть приписував його Барлотомео Растреллі. Це, звісно, не так. Але джерело натхнення архітектора — безумовно київський Маріїнський палац.

Стара Прилука, палац Меринга

Споруда не одразу набула такого вигляду. Перший палац збудували за ґаздування якогось Олександра Мацея, наприкінці XVIII століття. Згодом — ґрунтовно перебудували коштом нового власника, Чеслава Здзеховського. Тоді, чи вже за Меринга, останнього власника, зруйнувався та фактично зник третій поверх.

Стара Прилука

Взагалі-то Стара Прилука — містечко давнє, згадується мало не в Іпатіївському літописі 1146-го року. Тривалий час тут господарювали князі Збаразькі. За Януша Збаразького, брацлавського воєводи, було збудовано невеличкий замок, від якого залишилась лише згадка та натяк на вали.

Стара Прилука

В козацькі роки Стара Прилуга була сотенним містечком — найвища кар’єрна ступінь. Після руїни Прилука — класичне єврейське містечко. Силами підприємливих новосельців в другій половині XIX століття будується кілька мануфактур.

Стара Прилука


Тим часом у Києві блискуче будував свою лікарську кар’єру уродженець Саксонії Федір Меринг. За короткий час клієнтами лікаря став увесь цвіт нинішньої української столиці. Багатіїв Меринг обслуговував за грубі гроші, а незаможних, зокрема і київських юдеїв — часто лікував задурно.

Стара Прилука

Єврейські родини, як відомо, чималенькі. Часом кажуть, що всі євреї родичі. Тож на подяку, провінційна рідня пацієнтів Меринга допомагала підприємливому світилу медицини скуповувати за дешево землі та маєтності. Аби було.

В принципі, лікар не забував і про столичну нерухомість — йому належав величезний маєток на Липках та мало не пів Хрещатика. А крім того — чималі землі у губерніях. Один із маєтків, після смерті лікаря в 1887-му, дістається сину, Сергію Мерингу. (Втім, є версія, що власне Прилуцький маєток Меринг-молодший виграв в карти).

Стара Прилука

Стара Прилука

Стара Прилука

Стара Прилука

Сергій Федорович, як я вже сказав, знову перебудовує палац. Новий господар також розбудовує тутешні виробництва: цегельню, винокурню, млин. Будується і церква Преображення Господнього.

Стара Прилука, Преображенська церква

Стара Прилука, Преображенська церква

Місцеві жителі переказують, що храм, зведений німецьким інженером Р. Краусом, надміцний. І завдячують цьому особливому фундаменту, залитому у колишній вигрібній ямі, куди селяни роками скидали тухлі яйця. Кажуть, що будова вартувала 25 тисяч рублів, половину з яких профінансував поміщик.

Стара Прилука, Преображенська церква

Тридцять років храм стояв зачиненим, деякий час служив за склад. Зараз — діючий. Селяни пишаються, що і досі, попри непрості роки запустіння, в столітніх стінах ні тріщинки.


Натомість палац Меринга переживає не кращі часи. Роки багатства про яке і досі згадують, шукаючи мерингові скарби, давно у минулому. Облуплені фасади, понівечена ліпнина. Від парку, що колись оточував палац, теж мало що залишилось.

Стара Прилука

Стара Прилука


Несподівані арабські інтер’єри розцяцьковані та все ж облуплені. Важко сказати, чиєю фантазією «маріїнський палац» дістав мавританське начиння. Як і те, чи дійсно та ліпнина була таких несамовитих кольорів.

Стара Прилука

Стара Прилука

Стара Прилука

Стара Прилука

Стара Прилука

Стара Прилука

Стара Прилука

Стара Прилука

Однак мозаїчна підлога та стіни без сумніву оригінальних барв. Власне, це все, що залишилось від палацового начиння. За описом 1925-го року будівля складалась з 45кімнат «цінної архітектури». Нині значна їх частина взагалі позабивана дошками.

Стара Прилука

З 1950-х у будівлі діє школа. Нині — це інтернат для дітей з особливими потребами.

Стара Прилука

Стара Прилука на картах Google. Село Липовецького району Вінницької області. Проїзд від Києва — 225 км (біля 3 годин дороги), від Вінниці — 32 км.

Стара Прилука 

Comments

( 5 коментарів — Прокоментувати )
sparrow_hawk
18 вересень 2011 11:20 (UTC)
дуже цікаво... шматочок арабського сходу серед України, справді... шкода, як завше, що у такому стані..
voyager_a
18 вересень 2011 13:01 (UTC)
красивий палац. Однак при найближчому розгляді видно, що він у жахливому стані, і незабаром ця краса залишиться лише на фотографіях.
andy_travelua
19 вересень 2011 07:19 (UTC)
Нарешті щось краєзнавчо-вінницько-подільсько-палацове від Брута! :))
А в середину зараз без проблем пускають?
mr_brut
19 вересень 2011 07:55 (UTC)
Часу нема! В мене такого добра - ще три вагони, як ти розумієш.

Так, без проблем.
andy_travelua
19 вересень 2011 09:12 (UTC)
Розумію... Та в мене також, але я по вихідних пишу (замість того, щоб десь їздити), а потім на тижні викладаю
( 5 коментарів — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek