Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Кіно: Шалом, українчеги

СЯЙВО НАВКОЛО (EVERYTHING IS ILLUMINATED)

Виробництво: США, 2005 рік
Режисер: Лів Шрайбер
Жанр: комічна драма
У ролях: , Елайджа Вуд, Джонатан Сафран Фоер
Бюджет: $7 млн.
Збори: $2,7 млн.
Прем’єра: 3 вересня 2005 року

Після смерті бабці, трішки дивакуватий американський єврей Джонатан Фоер вирушає в Україну, де хоче відшукати жінку, що врятувала його вже нині також покійного діда під час другої світової війни. Допомогти в цьому йому беруться безбашенний одесит Алекс (Юджин Хатц), що більш-менш знає англійську і його дід-водій. Дід до всього того ненавидить євреїв, називає їх тільки жидами, але і манерою говорити, і власним виглядом підказує глядачеві, що тут щось не так. Беруться не безкоштовно, а за гроші: аж 1200 доларів.
 
Десь тут (тобто на самому початку) я перестав слідкувати за сюжетом, бо перед моїми очима почали проноситись пейзажі неньки, але як з паралельної реальності. Судіть самі. 
 
Одесити на машині, проїжджаючи повз потьомкінські сходи, зустрічають американця на вокзалі з написом Львів, але аж ніяк не львівському. Про всяк випадок, на фасаді майорить транспарант Хай живе незалежна Україна, який потім ще аукнеться, і табличка Україна, аби глядач не сумнивався.
 
Далі вся компанія їде, як каже дід в ваш сраний Луцьк. Їде довго, декілька днів (!). Зокрема і через поля, і по шосе (з ідеальною, скажу вам розміткою), і по ґрунтовці. Проїжджаючи геть понищені багатоповерхівки з вибитими шибами Джонатан питає: Що таке сталося?Незалежність, – презирливо цідить крізь зуби Алекс.
 
На ніч герої спиняють в геть-убитому готелі з ненав’язливим сервісом, який навіть за совка треба було пошукати. Важай! – попереджує Джонатана Алекс. – Тут багато людей, які хочуть обікрасти американця, або навіть викрасти його. Жуть, одним словом.
 
Такими маневрами рухаючись казна-як зі Львова до Луцька, герої шукають село Трочинброд, біля якого і сталася трагічна для родини Джонатана подія. Типова українська назва села навела мене на думку, що це така режисерська хитрість. Комбінація назв відомого кетчупами містечка неподалік Луцька Торчина і львівських Бродів.
Ну і так далі. Хочу сказати, що в радянському кіні для таких цілей винаймались експерти. Аби діти капітана Ґранта не скакали на зебрах по тундрі, який-небудь Сенкевич розказував режисерам, що саме в цій дуже поетичній і мальовничій задумці не зовсім правдиве. Може в бюджеті Сяйва навколо не було закладено витрат на експертів-консультантів? Так шкода. Бо ідея, в принципі непогана – все наше сьогодення освітлене сяйвом нашого минулого. Не зле, правда?
 
І ця ідея, очевидно для більшої автентичності, доповнюється саундтреком групи Ленінград. Не знаю, чого українські (по ідеї) пейзажі навіяли авторам стрічки такі, наприклад, слова Сергія  Шнурова:
Ты называешь меня гавнюком
Да я все-время бухой
И твою жопу при людях хватаю
Своею волосатой рукой
Ось під цю музичку, з урахуванням всього вищесказаного герої картини, зустрічаючись з аборигенами, які, між іншим, здебільшого говорять українською, віднаходять таки загадковий Трочинброд, де і пересікаються всі біографічні лінії дійових осіб стрічки. Бо інтуїція мене не підвела і дід-водій, що ненавидить жидів, і, відповідно його син, онук виявились євреями, які відмовились від національності і віри. Тож Джонатан Фоер стає справжнім другом і братом по віри. Шалом.
 
Мало того, що весь фільм аж волає оцими безглуздостями, за якими загубилась доволі трагічна історія знищення нацистами євреїв в Україні, так ще й у головній ролі єврейського юнака гобіт Елайджа Вуд. Він міг начепити ярмулку, запустити пейси чи – як власне і є – вдягнути здоровенні окуляри в грубій чорні оправі, та для усіх, хто бачив бодай одну з картин Володар каблучок, це гобіт Фродо. Гобіт з пейсами, гобіт у ярмулці, гобіт в окулярах.
Стрічка стала режисерським дебютом Ліва Шрайбера, відомого нам за картиною Кейт і Лео, а також як покійній вже тато Дем’єна в Омені. Наразі це єдина стрічка Шрайдера. Але на майбутнє хочеться побажати йому запрошувати компетентних консультантів. Судячи з касових зборів з цією думкою згідні і глядачі. Українцям же дивитись цей фільм треба обов’язково. Повчально.

Tags: кіно
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments