?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Як розповів керівник «Єдиного розрахункового центру» Вадим Войтик, ще на лютневій сесії депутати міської ради прийняли рішення про передачу будинків, які перебувають на балансі ЖЕКів, до ЄРЦ. По суті, самі мешканці ніколи і не передавали свої будинки ЖЕКам, адже ці будівлі ще тих часів, коли не існувало приватної власності. Волевиявлення, як такого, не було, та й бути на той час не могло.

«Та на сьогодні, — переконаний пан Войтик, — наступила критична точка. Гостро необхідні зміни поки ще не пізно. Тому міська влада, як представник територіальної громади, мала право проголосувати та згідно із Законом «Про житлово-комунальні послуги» визначити управлінця в цій сфері. Вона цим правом скористалась і з листопада ці функції виконуватиме «Єдиний розрахунковий центр».

Процедура має бути такою: квартплату вносимо до ЄРЦ, а там уже вони замовляють на платній основі відповідні послуги в ЖЕКів або інших спеціалізованих фірмах. Протягом всього часу, як запевняє керівник ЄРЦ, буде вестись повний контроль за виконанням тих послуг. Не зробили якісно роботу — можна подати скаргу в будь-який час, адже працюватиме цілодобовий центр підтримки. Далі складається акт про усунення допущеного недоліку та одразу ж приймаються необхідні міри. Або послуга виконується повторно, або менше грошей платиться ЖЕКу чи будь-якій іншій фірмі-виконавцю, а мешканці, натомість, отримують компенсацію. Таким чином, по ідеї, виграють всі: і споживачі, тобто ми з вами, задоволені, і ЖЕКи матеріально зацікавлені.

Вадим Войтик пояснив чому ж все-таки вирішили забрати будівлі із балансу ЖЕКів. Найголовнішою є банкрутство цих організацій. «Зараз депутати роблять все, щоб ЖЕКи все-таки збереглись, — пояснює наш співрозмовник. — Але на сьогодні вони винні купу грошей. Їх подавали на банкрутство ще в січні. Треба було терміново щось робити, аби увесь житловий фонд Івано-Франківська не опинився в руках ліквідатора.

Чому так сталось? На ситуацію вплинули економічно необґрунтовані на сьогодні тарифам, одні з найнижчих в Україні. Та й влада їм не допомагала, навантажувала роботою, яку вони не повинні були б виконувати. Наприклад, покіс трави та підмітання доріг не входить до квартплати, але ж це треба комусь виконувати. В даному випадку, цим займались ЖЕКи. Фактично безплатно. Всім відомий закон математики — коли видатки більші, ніж доходи, варто очікувати плачевного кінця. 36 млн. боргів — то не жарти. ЖЕКи мали б приймати хоч якісь рішення — чи збільшувати тарифи, чи зменшувати витрати».

Інша причина створення ЄРЦ значно практичніша. За словами Войтика, має бути сформовано конкурентноспроможний ринок житлово-комунальних послуг. Що це означає? Хто стане виконавцем послуг, які замовлятиме ЄРЦ, буде визначатись на конкурсній основі. Ними можуть стати як ЖЕКи, так і приватні фірми чи підприємці. На кожну послугу проводитимуть окремий конкурс. Всі мікрорайони також розглядатимуться індивідуально. «На першому етапі, — продовжує Войтик, — ми мусимо підтримати ЖЕКи, бо, якщо одразу оголосити тендер, то вони, без сумніву, програють. А от вже в подальшому однозначно буде конкурс, щоб запровадити нову якість послуг. Логіка проста: це, як на ринку».

До листопада керівництво ЄРЦ ще має провести масштабну діяльність. Зараз робота «кипить» над формуванням юридично-правової бази, інвентаризацією житлового фонду, розробкою норм і встановленням тарифів. Планується створити сайт, де кожен зможе подивитись скільки і за що платять в його будинку.

Але таке рішення як ЄРЦ цілком можливо взагалі є тимчасовим. За словами Войтика, рано чи пізно буде стояти питання на державному рівні про широке впровадження об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) . Кожна окрема житлова будівля як юридична особа. Сам собі господар, бухгалтер і юрист. Сьогодні в Франківську на такий крок пішли тільки 20 відсотків житлових будівель. Решта 80, а це 1800 будинків, знаходяться на балансі ЖЕКів, і з листопада перейдуть під управління ЄРЦ.

Є тут ще один момент. Чи питав хто думку самих мешканців? «Не подобається ЄРЦ, — відповідає керівник, — люди можуть самостійно формувати об’єднання. Власники приватизованих квартир є фактичними співвласниками будинку. Тому вони можуть відмовитись від послуг центру. Просто не укладається договір, але в такому випадку мешканці мають перебрати цей будинок собі на утримання, тобто приймають собі на баланс. Відтоді вони стають повноцінними співвласниками цілого майнового комплексу, який складається з будинку і прибудинкової території. Але тоді не варто забувати і про значну відповідальність за утримання будівлі, яка автоматично покладається на мешканців. Вони самостійно укладають договори з усіма виробниками, самотужки визначають розмір оплати за цими договорами, слідкують за капремонтом і т.д.».

Хоча наразі процедури передачі будинку під управління його співмешканців немає. Та Вадим Войтик пообіцяв цей момент обов’язково розробити і затвердити.

Наталія Мостова, “Світ молоді”, 7 липня 2011 р.

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters




bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek