Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Верхівня. Бальзаків Лувр

Верхівня, маєток Ганських

«Ви мені не говорили, що володієте цілим Лувром. Все це надзвичайно красиво», — так писав до коханої Евеліни про її Верхівню Оноре де Бальзак. Щодо Лувру він, звісно, загнув, але маєток Ганських був дійсно чималеньким. Власне згодом і сам письменник виправився: «Я побачив малий Лувр, грецьку святиню, позолочену призахідним сонцем».

Верхівня, маєток Ганських

Маленький Лувр збудував у 1780-х роках польський граф Ян Ганський. Верхівню в купі з навколишніми кількома десятками тисяч (!) гектарів шляхтич дістав чи то у спадок, чи то придбав у нащадків князів Любомирських.

Садибу в англійському стилі спроектував архітектор Блеріо. Ну а цілісний садово-парковий комплекс площею майже в 60 га було створено вже за графського сина — Вацлава Ганського. Він добудував батьківську хату, причому з виразним ухилом до псевдо-античності.

Верхівня, маєток Ганських

Уціліла гостьова зала і досі бавить відвідувачів барельєфами на теми древнього Риму та Греції. Колони підпирають оркестровий балкон. Тут же, на першому поверсі, були відпочинкові кімнати та їдальня.

Верхівня, маєток Ганських

Верхівня, маєток Ганських

Верхівня, маєток Ганських

Верхівня, маєток Ганських

Верхівня, маєток Ганських

Верхівня, маєток Ганських

Страви доставлялися підземним ходом з кухні, розташованій у бічному флігелі. Судячи із таблички — кухню заснували у далекому майбутньому.

Верхівня, флігель маєтку Ганських

Верхівня, флігель маєтку Ганських

Друге підземелля вело до флігеля управителя. Під ним розташовувалась навіть власна буцегарня.

Верхівня, флігель маєтку Ганських

Верхівня, флігель маєтку Ганських

Втім, це не дивно, адже пан мав до 40 тисяч душ народу! На території маєтку були чималий винний погріб, оранжерея, міні-лікарня і навіть невеличкий зоопарк. В глибині парку Ганські збудували родову усипальню, яку донедавна використовували як склад, а нині — переробили на церкву. Сюди ніби також вів підземний хід.

Верхівня, родова усипальня Ганських

Верхівня, родова усипальня Ганських

Верхівня, родова усипальня Ганських

Верхівня, родова усипальня Ганських

Верхівня, родова усипальня Ганських

Верхівня, родова усипальня Ганських

Пристрасть Вацлава до підземель пояснюється його схильністю до таємничості, навіть містичності. Ще б пак: Ганський був не просто масоном, а одним із масонських «генералів», магістром житомирської ложі «Розсіяний морок».


У 1819-му майже сорокарічний граф одружується на вісімнадцятилітній Евеліні Ржевуській, донці київського губернського маршала Адама Ржевуського. Татусь був також знатним масоном, то певно й засватав доньку за «побратима».

Юна графиня, маючи чоловіка бальзаківського віку, нудиться. Гуляє, приймає гостей, читає. І захоплена творчістю модного французького письменника, у 1832-му пише йому листа...

Верхівня

Автор багатотомної «Людської комедії», епічного зібрання творів на тему людських вад, сам був не без гріха. Марнотрат, тусовщик, як би сказали зараз, Бальзак був вимушений працювати по 16 годин на день, аби відпрацювати отримані аванси.

І головне — письменник мріяв стати дворянином. Бальзак, як і його батько, страждав через своє міщанське походження. Татусь у свій час просто прикупив частинку «де» до свого прізвища. Тридцятилітній син вирішив приписати собі «де» у якості псевдо.

Верхівня

Однак справжньої шляхетності навіть дворянське псевдо не дає. Бальзак загоряється ідеєю вигідного шлюбу. За пару років після мнимого дворянства паризька знаменитість отримує листа від незнайомки. Пані, що підписалась як Іноземка адресує письменнику ще кілька листів, перш ніж дістає — за власною ж порадою — знак у відповідь, що ці листи прочитані: Бальзак публікує коротеньку приписку у популярній французькій газеті, яку читали і в Росії.

Верхівня

Верхівня

Іноземкою була Єва Ганська. Вже за рік вони зустрічаються, потім ще і ще. Евеліна влаштовує «випадкове» знайомство Бальзака зі своїм чоловіком. Бідолаха навіть не здогадується, що його новий друг наставляє графові роги.

Втім, не надто і наставляє — роман розвивається переважно у листах. Майже десять років коханці листуються, і ще дев’ять, вже після смерті Ганського у 1841-му, більше чатяться, аніж говорять наживо. Молода вдова була не проти вдруге вийти заміж, ну а Бальзак — тим паче. От тільки за російськими законами такий шлюб мав наслідком втрату усієї спадщини.

Верхівня

Верхівня

Коханці час від часу зустрічаються, зокрема і в Києві. Евеліна активно фінансує свого знаменитого, але марнотратного Оноре. Сто тисяч франків передає Єва на придбання бальзаківської оселі. Бальзак гроші приймає, але водночас усіляко переконує кохану, що, мовляв, це не головне, і що навіть коли вона втратить все — він її кохатиме і не дозволить ні в чому нуждатись.

Верхівня


Нарешті, попри спротив родини Ганських, Єва дозволяє коханому прибути до Верхівні. Захоплення письменника, з якого я розпочав цей переказ, зрозуміле. Нарешті, після стількох літ безгрошів’я, бабло само лізе йому в руки.

Просто важко собі уявити, які тут простори, яка родюча тут земля, яку ніколи не вдобрюють і на якій щороку сіють пшеницю. ...В молодої графині налічується близько двадцяти тисяч селян чоловічої статі (тобто в них загалом приблизно сорок тисяч «душ»), але й вони не в змозі обробити всі ці землі. Для цього потрібно щонайменше чотириста тисяч чоловік, — пише письменник згодом своїй сестрі.

Верхівня

Верхівня

Верхівня

Щоранку письменника, якого поселили на другому поверсі у дорого обставлених кімнатах будить слуга Хома Губернатчук. Кланяється до підлоги, розводить у каміні вогонь, допомагає Оноре підвестися з ліжка.

Внизу, у їдальні, автора «Тридцятилітньої жінки» чекає Евеліна, якій вже далеко за 30. Щедрий сніданок, прогулянка, потім творчість. Бальзак марить спокоєм і сімейним щастям. Ну і титулом, звісно.

Верхівня

Верхівня

Я марив Верхівнею цілісінький день. Я так верхівничаю, так переношуся в мріях до Верхівні, що бачу найдрібніші речі домашнього вжитку. В своїй уяві я відчиняю шафку з цукерками, що стоїть біля підвіконня в твоїй спальні... перелічую цяточки воску від свічок, що спливли на оксамитову скатерку того стола, за яким ми грали в шахи... Присягаюся честю, коханням до тебе — я живу там..

Тричі письменних наїжджає до Верхівні, провівши тут загалом три роки. Вже у 1850-му коханці добиваються найвищої згоди на шлюб. Маєтностям не загрожує конфіскація. У березні п’ятдесятилітні «молодята» беруть шлюб у костелі Бердичева.

Знайте, що я віднині чоловік внучатої племінниці Марії Ліщинської (королеви Франції), швагро графа Адама Ржевуського, генерал-ад’ютанта його Величності Імператора Великоросії й Малоросії, швагро графа Орлова, племінник графині Розалії Ржевуської, першої статс-дами Її Імператорської Величності, — мрії Бальзака здійснились.

Верхівня

Оноре та Евеліна вирушають до Парижу, де за чотири місяці письменник і помирає. Двічі вдова стає його єдиною спадкоємницею. Спадок складають самі бальзакові борги, які графиня повністю визнає. Майже всі її колись непомірні статки переходять в руки кредиторів.

Верхівня

Сімейний будинок Ганська продає братові, генералу Адаму Ржевуському. У родинній Верхівні новий господар і помирає, в 1888 році, через шість років після смерті сестри. Евеліна категорично відмовилась від доживання на батьківщині та була похована у Парижі, на кладовищі Пер-Лашез. Там вже тридцять років спочивав її Оноре.

Верхівня на Google-картах. Село Ружинського району Житомирської області. Проїзд на автомобілі від Києва — 156 км (біля 2 години дороги), від Житомира — 100 км.

Верхівня

Tags: житомирщина, мандри, фото
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment