Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Шрі-Ланка. Сігірія

Напевне не помилюся, коли скажу, що Сігірія — найголовніша туристична принада Шрі-Ланки. Залишки фортеці, розташованої на екзотичній 180-метровій скелі — видовище майже інопланетне. Важко навіть уявити враження загону шотландців, котрі наштовхнулися на «левову скелю» у 1831-му. Одне слово: вау!

Сігірія

Неймовірних розмірів гора посеред переважно рівнинної пустки — застигла магма давно згаслого вулкану. Але загін майора Джонатана Форбса відкрив не просто природнє диво, а справжній королівський замок.

Свою резиденцію збудував тут король Кашьяпа I. Король той був — скажімо прямо — так собі. Батьковбивця, не прямий спадкоємець, Кашьяпа вимушений був ув’язнити рідного брата, аби сісти на такий бажаний трон.

Сігірія

Сігірія

Могаллан, брат узурпатора, з Божою поміччю тікає до Індії, віщуючи тим самим усілякі біди для правителя. Тож Кашьяпа вирішує не засиджуватись у королівському Анурадхапурі (про який я не так давно розказував).

Сігірія

Неприступна скеля віддавна служила за прихисток гнаним чи усамітненим. Тому певно король-батьковбивця в 477-му й обирає Сігірію. Майже двадцять років правитель умуровував тут свою владу, майже двадцять років тремтів, чекаючи на гнів законного володаря Шрі-Ланки.


Сігірія

Твердиню оточує стотридцятигектарний (!) парк, захищений ровами. Як справедливо пишуть путівники за сотні літ до версалів невідомі майстри розбили посеред джунглів справжнє паркове диво. Сади з рівчаками, ставками, фонтанами, переходять у камінні сади, що терасами підбираються до серединного плато.

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Сігірія

(Подивіться на планування садів з гори).

Сігірія

На цьому рівні розташовані печери, які можна порівняти з неймовірними печерами Аджанти (я мав щастя насолодитись цим дивом під час індійської подорожі). Древні майстри примудрилися створити на кам’яних стінах мало не дзеркальні поверхні. Для ефекту їх додатково покрили сумішшю меду та яйця.

І на цих дзеркальних стінах живописці V століття намалювали 500 сігірійських красунь — апсар. П’ятсот! Фрески унікальні та неповторні, тобто нічого подібного не існує. На жаль, нині ми можемо побачити лише 18 небесних дів — всі інші малюнки ймовірно замалювали у свій час монахи.

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Стіну навпроти століттями розписували невідомі поціновувачі краси. Судячи з відсутності матюків рідною мовою, співвітчизники дістались цих країв вже у цивілізовані часи. (Власне з тих написів ми і змогли дізнатись, що дів було колись 500).

Сяючі тіла їхні місяцю подібні...
Мандрівниці на холодному вітрі.
Чи він їх не здуне?
Ні, він їх утримує там,
Де вони народжені.

Сігірія

Сігірія


Піднімаємось далі.

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Вхід до фортеці охороняв величезних розмірів кам’яний лев. Від нього залишились лише могутні лапи, між якими починаються нові сходи, у піднебесну резиденцію короля. Колись сходи вели прямо у левову пащу.

Сігірія

Сігірія

Свою твердиню Кашьяпа називав Фортецею в небесах. Тут, на висоті даху 50-поверхового будинку, правитель облаштував свій палац, від якого і досі збереглися деякі фрагменти.

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Сігірія

Через спеціально облаштовану систему рівчаків дощова вода збиралась у величезний басейн — ще одна захцянка правителя.

Сігірія

Величезних розмірів кам’яна лава — трон короля. Можна собі уявити, як сидячи на ньому, споглядаючи десь унизу, але на рівні хмар величезний басейн, а далі — джунглі, гори аж до лінії горизонту, Кашьяпа відчував себе Володарем Всесвіту.

(Аби цього не відчували пересічні туристи, біля трону встановили забороняючий знак, який я негайно порушив. І — скажу вам чесно — короля можна зрозуміти).

Сігірія

Сігірія

Два десятки років владарювання Кашьяпи в Сігірії закінчилися неминучою карою. Могаллан нарешті зібрав потужне військо та висадився на острів. Але й братові було чим відповісти — як не крути, той увесь час жив у мобілізаційній готовності.

Проте все вирішила доля. У розпал битви слон узурпатора начхав на бойові маневри та пішов попити водички. Військо царя-батьковбивці побачило ту «втечу», та й розбіглося. Кашьяпа у розпачі кинувся на меч.

Сігірія

Законний король знищує братів палац і відновлює столицю в Анурадхапурі. Короткочасний розквіт Сігірії в 495-му закінчився. За наступні століття Левова фортеця залишалась печерним монастирем, то з’являючись у історичних хроніках, то зникаючи з них на століття. Аж доки не дочекалася свого нового відкриття бравими шотландцями.

Сігірія

Сігерія на Google-картах. Світова спадщина ЮНЕСКО.

Далі буде.

Мандруючи Шрі-Ланкою, я вам розказував про цейлонський чай, тамтешні залізниці, її древню столицю Анурадхапуру, гірський курорт Нувара Елію та тамтешній базар і прибережне містечко Негомбо.

Сігірія, панорама

Клікабельна панорама з моїм другом і гідом Женєю Іхельзоном на додачу.

Tags: мандри, фото, шрі-ланка
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 9 comments