Однією з найцікавіших пам’яток Вінниччини є панський маєток у селі Соколівка, що сховалось крижопільському бездоріжжі. Точніше не сам маєток, а його брама. З кованими решітками, бійницями, караульними нішами та шатровим дахом з флюгером.

Соколівка. Маєток Бжозовських. Брама

Свій перший маєток Фелікс Бжозовський збудував у Соколівці на початку XVIII сторіччя. Скромний будинок згорів у 1811-му. Нову класичну садибу звели у 1820-му. Одноповерхова прямокутна будівля прикрашена хіба що портиком з чотирма тосканськими колонами.

Соколівка. Маєток Бжозовських. Брама

Такі ж скромні господарські будівлі поруч.

Соколівка. Маєток Бжозовських

В усьому іншому «палац» нагадував сільський клуб, жодним чином не натякаючи на величезні статки магнатів. А статки були — Бжозовським належали величезні наділи на Крижопільщині. З початком індустріальної ери багатство родини приросло численними промисловими підприємствами, в першу чергу — цукровими.

Соколівкаф

Млин.

Соколівка

Щось від пізнішої епохи ґаздування.

Соколівка

За деякий час скупердяйська хата все ж стала малою для сімейства. Новий господар, Кароль Бжозовський, добудовує ліворуч двоповерхову прямокутну споруду. Назвати її палацом язик теж не дуже повертається.

Соколівка. Маєток Бжозовських

Зрештою пишуть, що зовнішній аскетизм дещо контрастував з гарними інтер’єрами. Дорога паркетна підлога, кришталеві люстри, непрості шпалери. Господарі пишалися непоганою колекцією живопису, бібліотекою.

Садибу оточував англійський парк, що спускався до поєднаних між собою ставків. Англійський — тобто нерегулярний, пейзажний, максимально наближений до первісно природнього вигляду. Алеї парку прикрашали скульптури, деякі з яких були привезені господарями з Європи.

Соколівка. Маєток Бжозовських

На деяких галявинах, край води та на острівці стояли альтанки. Одна з них збереглася на пагорбі, неподалік від місцевої церкви. (Церква в мене на фото є, а альтанку мушу позичити з сайту Вінницької ОДА). Дерев’яна церква Різдва Богородиці будована на місці давнішого храму, в 1873-му.

Соколівка. Церква

Соколівка. Маєток Бжозовських

Оточував маєток доволі солідний мур. Головна в’їзна брама, з якої й почалася ця розповідь, і сьогодні справляє враження, непропорційне до так би мовити палацу.

Соколівка. Маєток Бжозовських

По периметру є ще кілька заїздів, але вони не йдуть ні в яке порівняння з головною брамою.

Соколівка. Маєток Бжозовських

Втім, прагматичні Бжозовські переймалися не стільки маєтностями, скільки господаркою. Аби мати добрих робітників, магнати звільнили своїх селян від кріпацтва задовго до 1861-го. Кожна ферма — фільварок — докомплектовувалась аптекою та фельдшерським пунктом.

Соколівка

Врожаї Південним Бугом возили аж до Одеси. Певно того на місцевих парканах так популярна морська тематика. Цукровий завод діє до наших днів.

Соколівка

Неушкодженим маєток залишався аж до 1920-го чи навіть 22-го років. Ну а потім — самі розумієте. Нині тут школа-інтернат.

Соколівка на картах Google. Проїзд від Києва — 340 км (біля 4,5 годин дороги), від Вінниці — 116 км. Найкраща дорога — від села Жабокрич. Маєток розташований у центрі Соколівки, дорогою ліворуч від цукрозаводу.

Соколівка

10 квітень 2011 12:37 (UTC)
цікаво... тосканські колони, буду знати

альтанка така закинуто-романтична серед дерев. дуже гарне місце
obozhnuukavuny
10 квітень 2011 14:55 (UTC)
Цікаво, не чув про це місце.
ukraineson
10 квітень 2011 17:29 (UTC)
Дивно, при такій брамі така проста житлова будівля...
10 квітень 2011 20:37 (UTC)
Дякую! Завжди з нетерпінням чекаю твої подібні розповіді!
10 квітень 2011 20:39 (UTC)
і я дякую! ще б час на ці розповіді був (
haidamac
12 квітень 2011 20:21 (UTC)
надбрамна вежа така романтична!
дякую!
12 квітень 2011 20:24 (UTC)
прошу ))