Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Спичинці. А-ля Луара

Спичинці

У глушині безкрайої Вінниччини поховалося чимало пам’яток, гідних принаймні кращої долі ніж та, що їм дісталася. С хідне Поділля заселялося у відносно нові часи. На щедро роздерибанених кавалках землі польські магнати замість неактуальних вже замків будували маєтки. Де у наші часи розмістилися в кращому випадку школи та лікарні, а в гіршому — бомжі та щурі.

Прикладом для тодішніх можновладців служили європейські розкоші. Власне, як і для нинішніх скоробагатьків. Вже зараз по всій Україні великі та малі Конче-Заспи можуть похвалитись модерновими чи ренесансними палацами. Цікаво лише, хто буде ґаздувати в їх стінах років за 100-200?

Спичинці

Спичинці (до речі, село давнє, відоме з XIV ст.) свого часу дістались багатій родині шляхтичів Собанських. Магнатам належало чимало земель на Поділлі, тож не кращу свою садибу десь у витоків Росі вони преспокійно віддали як придане. Тереза Собанська одружилась із Генріхом Тишкевичем — нащадком давнього русько-литовського роду.

Десь на початку останньої чверті XIX століття пожежа знищує стару садибу. І новий господар береться за будівництво власного родинного гнізда. За приклад служать знамениті замки долини французької річки Луари. Принаймні деякі характерні романтичні риси у контурах будівлі проглядаються.

Спичинці

Спичинці, палац Тишкевичів

Спичинці

Само собою, що невеличкий палац був лише натяком на шляхетні п’ятисотлітні французькі замки. Симетричні бокові ризаліти з паркового фасаду доповнені п’ятигранними еркерами (це такі виступаючі штуки з вікнами).

Напівкруглі вікна другого і мансардного поверхів щедро прикрашені колонами та наличниками. По контуру даху — візерункова кована решітка.

Спичинці

Спичинці

Палац оточував величезний парк. Майже 60 гектарів розплановував ірландський ботанік Діонізій МакКлер. Цей метр за півстоліття насадив близько 50 парків, по парку на рік! Проте від його роботи, виконаної ще на замовлення Собанських, як і від переробки початку XX століття, мало що залишилось.

Спичинці

Спичинці

Спичинці

Власне, як і від інтер’єрів палацу. Стелі прикрашала багата ліпнина, тематичні зали — мармурові каміни. (Розцяцькований жах, що на фото нижче, як я розумію, спроба сучасними українськими методами підкреслити естетику замків Луари).

Спичинці

Спичинці

Золотої фарби вистачило і на охоронну табличку.

Спичинці

Діма Антонюк у своєму путівнику перелічує скарби маєтку: французькі меблі, фламандські гобелени, коштовна кінська збруя, художні роботи Матейки та Коссака, срібні та порцелянові сервізи. Дещо у 1917-у після смерті батька вивіз до Варшави останній власник Спичинців — Юзеф Тадеуш Тишкевич, ровесник палацу. Він залишився жити у Варшаві і загинув під час повстання 1944-го року.

Спичинці

За радянських часів у палаці розташувалась контора радгоспу. Пізніше й досі — школа. На колишні розкоші натякають залишки мурів та вхідна брама.

Спичинці

Спичинці

Спичинці

Поруч з брамою — колишній будинок управителя.

Спичинці

У сучасних Спичинцях мешкає до півтисячі жителів. Що вони тут роблять сказати важко, бо від радгоспу, що місцями послуговувався ще панськими спорудами, теж лишились ріжки та ніжки.

Спичинці

Спичинці

Спичинці

Ознак сучасної цивілізації, крім хіба 3D-кінотеатру не знайдено.

Спичинці

Спичинці

3D-гуси.

Спичинці

Зелений воїн Червоної армії.

Спичинці

Фрагмент зупинки.

Спичинці

Церква.

Спичинці

Сільпо.

Спичинці

Спичинці на Google-картах. Село Погребищенського району Вінницької області.

Проїзд на автомобілі від Києва — 185 км (біля 2,5 годин дороги), від Вінниці— 80 км, дорога терпима.

Спичинці

Tags: вінниччина, мандри, фото
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 23 comments