Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Ізраїль. Яффа

Яффа

Ізраїльське місто Яффа вважається найдавнішим у світі портом. Ясне діло, що це питання неоднозначне. Але якщо зважити на той факт, що десь у цих краях свій сухогруз побудував Ной, то всі інші зазіхання відпадають. Власне, від імені сина Ноя — Яфета — за популярною версією походить назва цього міста.

Яффа

Майже всюди в Ізраїлі аби відчути старозавітську древність слід мати добру фантазію. Бо в реалі переважна більшість споруд є сучасними інсталяціями. Як от ворота Рамзеса II (а цей дядько, аби знали, правив у XIII ст. до Різдва Христового).

Яффа

Ворота — це ота конструкція цілком залізобетонного вигляду, що посередині розкопок. Археологи на цьому місці відшукали залишки візантійської, римської, древньогрецької культур. І, само собою, єгипетської — місто ж бо заснували фараони.

Вважається, що сталося це за часів Тутмоса III. Принаймні в хроніках мінус XV століття Яффа згадується у переліку фараонових військових здобутків.

Яффа

Ще одні новодільні ворота — Статуя Віри. Барельєфи на теми Старого Завіту ілюструють сон Якова, жертвоприношення Ісаака та падіння Єрихона.

Яффа

Аби не загубитись в історичних нетрях, не буду переказувати всю мегадревню тутешню історію.

Яффою тусувались філістимляни, фінікійці, перси, греки, римляни, ассирійці. Її завойовували царі Давид, Соломон, імператори Веспасіан та Наполеон. Її бруківкою ходили пророки Йона та Єзекіїля. Міфічний Персей ніби як десь тут порятував свою Андромеду, яка на подяку народила герою шістьох синів та доньку з неприємним ім’ям Горгофона.

Яффа

У середні віки вже арабську Яффу завоювали перші хрестоносці. За фортецю воювали Саладин та Ричард Левине Серце. Британський король відбудував понівечене місто та деякий час мав тут свою резиденцію. Через що мало не потрапив у полон.

Яффа

Взагалі, хрестові походи не найкращим чином позначились на історичному обличчі міста. Яффа кілька разів була повністю зруйнована і на кінець XV століття являла собою купу живописних руїн.

Яффа

Яффа

Чергову відбудову затіяв османський султан Салім I — край на чотири століття перейшов під владу турків. Новий уряд не заперечує проти будівництва немусульманських храмів та паломницьких хостелів.

Яффа

Яффа


Францисканська церква Святого Петра, що нині є найбільшою спорудою Старого міста, побудована в 1654-му на підмурках середньовічної цитаделі. Від фортеці збереглися декілька приміщень — тут у 1799-му деякий час мешкав майбутній імператор Наполеон I.

Яффа

Яффа

Яффа

Бонапарт саме як завершував свою провальну єгипетську кампанію, що втім не завадило конвертувати її згодом на романтичний переможний міф. Про взяття Яффи сам Наполеон згадував так:

Я стояв на насипі батареї, даючи настанови їх командиру Лежену. У цей момент куля збила з мене капелюха, пройшовши всього в 3-х дюймах від голови і вразила на смерть начальника бригади, зріст якого був 5 футів 10 дюймів .. Вже вдруге, з того часу як я воюю, зріст у 5 футів 2 дюйми рятує мені життя...

Яффа

Після штурму Наполеон безжально розстріляв три тисячі полонених турків, що мимоволі викликало симпатії загнобленого єврейського населення. Ненадовго: мертві тіла стануть причиною спалаху бубонної чуми.


Тривалий час Яффа була ще тим бомжатником. Портові нетрі вабили не туристів, а хіба поціновувачів гострих відчуттів. У щурячих закапелках панувала антисанітарія. Лише з середини XIX століття місто почало відроджуватись. Цьому сприяло нове відкриття морського сполучення з середземноморськими портами та залізничного — з Єрусалимом.

Яффа

Яффа

Яффа

На той час у містечку мешкали п’ять тисяч жителів. Коли учергове заіскрило між арабами та євреями, останні вирішили відселитись на північ. Так, у 1910-му, виникло передмістя Ахузат Байт, що згодом перетвориться на нове місто Тель-Авів. (Його набережна добре проглядається з пагорбів Яффи).

Яффа

Після Першої світової та розпаду Османської імперії Палестина перейшла під британську опіку. Місто продовжувало розростатись, переважно за рахунок арабського населення (на середину XX століття тут проживало близько ста тисяч чоловік).

Після проголошення Ізраїлю Яффа за своїм етнічним складом мала відійти до арабської держави. Фронти арабо-ізраїльської війни 1948-го, яку євреї називають Війною за незалежність, пролягли прямо житловими кварталами порту.

Яффа

Яффа

З мечетей, зведених на яфському пагорбі, араби обстрілювали вулиці Тель-Авіва. На це молода ізраїльська армія відповіла триденним бомбардуванням, яке завершилось штурмом міста. Охоплені панікою палестинці арабського походження розпочали масову втечу, кілька десятків тисяч чоловік назавжди покинули Яффу.

Яффа

Як описує один з очевидців, за тиждень у пустих кварталах залишились хіба коти з собаками та кілька родин, що переховувались у апельсинових гаях.

Яффа

Апельсинове дерево, що проростає з зерна — символ відродження, через яке місто проходило купу разів за свою історію.

Яффа

Яффа

Аби зняти на майбутнє питання про приналежність біблейського міста, ізраїльський уряд вирішує приєднати Яффу до Тель-Авіва. Аби зберегти древню назву в наші дні муніципалітет офіційно називається Тель-Авів — Яффо.

Населення, тисяч в 50, складають і мусульмани, і іудеї, і християни.

Яффа

Яффа

Яффа

Після будівництва нового порту в Ашдоді, що став головними морськими воротами країни, Яффа втратила свою тисячолітню функцію. (Власне особливо зручним цей порт ніколи і не був — пасажирів та вантажі до берега доставляли на човнах). Нині його причалами послуговуються хіба рибальські судна та яхти.

Натомість частина порту та понівечене війною старе місто було відреставровано й передано митцям.

Яффа

Яффа

Яффа

Так утворився ізраїльський Монмартр з його численними художніми майстернями, антикварними лавками, виставковими залами, ресторанами. Скажімо чесно — туристичний новобуд. Але цілком атмосферний.

Яффа


Бонус-трек

Неодмінна туристична атракція — салон скульптур Франка Мейслера. Вироби зі сплаву золота, срібла, бронзи надзвичайно характерні.

Яффа

Яффа, у галереї Франка Мейслера

Яффа, у галереї Франка Мейслера

Яффа, у галереї Франка Мейслера

Яффа, у галереї Франка Мейслера

На стінах салону — не дуже багато фоток. Але серед них — знайоме обличчя.

Яффа, у галереї Франка Мейслера

Далі буде. З ізраїльських подорожей можна подивитись записи про тель-авівський базар та Мертве море.

Tags: мандри, фото, ізраїль
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 7 comments