Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Анурадхапура. Ланкійський Вавилон. Частина перша

Столиця на 1400 років і 113 королів — поява буддизму і too much Buddha — резервна копія священного фікуса

Першим європейцем, чия нога у 1600-му році ступила до руїн древньої столиці Шри-Ланки, був францисканський чернець Фраяр Неграо. За старими рукописами монах примудрився вичислити місцезнаходження загубленого у джунглях міста.

Італієць описав свої неймовірні знахідки: сотні пірамід, вкриті металом стовпи, гігантські резервуари для води. В час свого розквіту Анурадхапура мала площу в 50 кв. км де мешкало кількадесят чи може й сотень тисяч чоловік.

Анурадхапура

Анурадхапура

Анурадхапура

Розпланований древній мегаполіс міг пишатися численними палацами, храмами, двоповерховими будинками, водопроводом (!), лікарнею, цвинтарем, дорогами і мостами. Місто залишалось столицею 1400 років, тут правили 113 королів!

Детальніше пам’ятки Анурадхапури занотував у другій половині XVII ст. британський моряк Роберт Нокс. Потім про місто знову призабули. Аж до 1820-го, коли англійський мисливець знову надибав на руїни. Проте ретельні дослідження було розпочато лише на початку XX століття. Тривають вони і досі.

Анурадхапура

Анурадхапура


Анурадхапура

Перші люди з’явились на Шри-Ланці в доісторичні часи, 34 тисячі років тому. Щось більш-менш цивілізоване на острові заснував індійський царевич Віджая в VI столітті. Він і вважається першим ланкійським монархом. Останнім, зауважте, стала чинна англійська королева Єлизавета II.

Так от. А першим повноцінним володарем значної частини острова стає шостий за ліком король — Пандукабхая. Цей факт мав би цікавити моїх читачів лише з огляду на те, що саме цим добродієм було збудовано Анурадхапуру, першу справжню столицю Шри-Ланки.

Анурадхапура

Анурадхапура

Анурадхапура

Анурадхапура

На той час — а мова йде приблизно про 400-й рік до н.е. — поселення вже існувало. Заховане у глибоких джунглях, на перетині шляхів сингальське місто стає центром місцевої цивілізації. До того ж — релігійним центром.

Буддизм до Шри-Ланки притягнув монах на ім’я Махінда, який направду був сином всемогутнього імператора Ашоки (головного розповсюджувача нової релігії, про якого я багато згадував у своїх знаменитих «Чернетках бандерлога»). Тодішній ланкійський правитель, якого звали дуже складно — Деванампія Тісса, судячи з усього знав Ашоку. Тож коли він зустрів на полюванні імператорського сина — радо прийняв його при своєму дворі.

Анурадхапура

Анурадхапура

Анурадхапура

Навіть не знаю, які Махінда знайшов слова, але дуже скоро буддистами стали і король, і його піддані. У столиці розгортається бурхливе будівництво.

Навіть сьогодні, аби відвідати всі знайдені пам’ятки Анурадхапури треба витратити цілий день. Тож і я буду втомлювати вас детальним описом всього побаченого. (Зрештою, всього я і не бачив — зморена численними ступами група зі словами «too much Buddha» вирушила на обід).

Анурадхапура


Анурадхапура

Як і належить, столицю оточували чотириметрові стіни зі сторожовими вежами. Головною спорудою міста був королівський палац. Поруч з ним — парк Мехамегха, де й було посаджено знамените дерево Бо.

Так, мова про те саме дерево, під яким у Будди сталося просвітління. Паросток священного фікуса привезли та посадили тут в 288 році до н.е., за царя, чиє ім’я удруге мені написати не під силу. ТАке клонування, між іншим, урятувало святиню буддизму — адже оригінальне дерево, яке ми з вами бачили в індійському містечку Бодх Гая, до наших днів не дожило.

Анурадхапура

Анурадхапура. Храм Маха Бодхи

Анурадхапура

Дерево Бодхи кілька разів нищили, щоразу відроджуючи паростком шри-ланкійського баньяна. Тож місцевий фікус цілком підставно вважається одним з найдавніших дерев світу — йому 2300 років!

Власне це може і спонукало тамільських терористів добряче тут «погуляти» в 1985-му. Численні жертви того підступного нападу змусили в наші дні суттєво підсилити заходи безпеки.

Анурадхапура

Анурадхапура

Анурадхапура

Частина друга: Мідний палац — три велетня — 93 мільйони цеглин.

Анурадхапура

Tags: мандри, фото, шрі-ланка
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments