Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Кіно: Крильцями махнула

ЕФЕКТ МЕТЕЛИКА (BUTTERFLY EFFECT, THE)

Виробництво: США, 2003 рік
Режисер: Еріх Брес і Дж. Мекаї Грубер
У ролях: Ештон Катчер, Емі Смарт, Ерік Штольц
Жанр: фантастичний трилер
Бюджет: $13 млн.
Збори: $57 млн.
Прем’єра: 25 січня 2004 року

Почну з кінця. Перед тим, як щось написати про кіно, як правило я шукаю, що з цього приводу пишуть маститі рецензенти, до яких я відношу, наприклад, Алекса Екслера. Не завжди згідний з його оцінками, але, принаймні, ще ніколи його думка так не розходилась з думкою інших оцінювачів саме цієї стрічки. Про Ефект метелика Екслер написав однозначно: гамно. А крім того – фігня, дурня, клюква і так далі.
 
Все це на фоні захоплених відгуків більшості, фігурування Метелика в десятці найкращих фільмів і так далі. З іншого боку, фільм не має ніяких нагород, так що Екслер не такий вже одинак у своїй думці.
Оригінальністю ідея кіна, погоджуюсь, не вирізняється. Спілберґ намалював на цю тему  Назад у майбутнє, Гіліам – один з моїх найулюбленіших фільмів Дванадцять мавп. Сам Азімов – на цій темі намолотив не одні жнива. Чого лише вартує роман Кінець вічності. Ну і класичне оповідання І грянув грім. Звідти той власне ефект метелика і пішов. Тобто не зовсім звідти, бо була ще крилата фраза метеоролога Едварда Лоренца Помах крильцями метелика у Бразилії може спричинити торнадо в Техасі. От і фільм про те ж саме.
 
Евана Треборна (Ештон Катчер) з дитинства глючить. З вигляду – цілком нормальний хлопець – ходить, говорить, а потім бац, і – мамо, де я? Щось середнє між лунатизмом і аутизмом. Для того, аби посилити в хлопця комплекс неповноцінності, лікар змушує його вести щоденники. Ніби якщо провали пам’яті спробувати записати, вони стануть менш провальними. Як не дивно, це діє і хлопець на певний період припиняє провалюватись. Щоправда, цьому передують три знакові епізоди, навколо яких потім крутитиметься увесь фільм.
 
Перший – це гостювання в друзів, тато яких виявляється злісним педофілом, що не тільки пристає до маленьких діток, але й знімає це (певне для зручності поліції) на камеру. Другий – пустування з пірошашкою, котре закінчується м’яко кажучи трагічно. Третій – розборки на смітнику, також далекі від звичайних дитячих пустощів.
 
Як і здогадується пильний глядач, ці три події стануть знаковими для Евана. Щоденники, раптово ним знайдені років через десять, повертають його до тих «веселих» подій, причому так круто повертають, що Еван може їх змінити. Від чого все подальше життя і його, і його друзів, ніби як вивертається іншим боком. Знаєш, а все могло бути інакше – це якраз про те саме.
 
Я ж кажу – тема не нова. Але чого так від цього фонтанувати? От я, скажімо, свято переконаний, що в цьому щось є. В кого з нас не було ситуацій, де ваш (а іноді і не ваш) вибір вирішував хід усіх наступних подій? Такі собі вузлові моменти.
 
У того ж Азімова цілий інститут займався корекціями майбутнього. Їде який-небудь майбутній Гітлер на машині на з’їзд сатаністів. А йому бац, і – прокололи колесо. Гітлер на з’їзд спізнився, зустрів файну кобіту і сатаністи стали йому по фігу. Дуже навіть ймовірно. То чим Екслеру не сподобалися альтернативні всесвіти Евана?
 
В усіх цих реаліях, як у Бреса з Грубером, так і у Азімова з Спілберґом є істотний глюк. Чомусь наші персонажі, не тільки під час, але й після змін минулого все чудово пам’ятають. Навіть якщо самі вони змінюються до невпізнанності. Та це вже мінуси жанру.
 
Ну а те, що гра акторів недосконала – тут сперечатись важкувато. Подруга Евана Ейлі (Емі Смарт) найпереконливіше була хіба в ролі наркоманки-проститутки. Бо в усіх інших реінкарнаціях Ейлі просто симпатична білявка, що обрала собі в хлопці волохатого психа. Сам Еван усім своїм виглядом або нічого не розуміє, або щось підозрює. Чого для ефекту метелика може і вистачає, а от для якісної акторської гри замало. Дивитись цю стрічку варто, але мешканцям Техасу точно нічого не загрожує.
 
UA TOP Bloggers

Tags: кіно
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments