Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Медведівка. Екс-Данилоград

Медведівка, церква Успіння Пресвятої Богородиці

Українське село з ведмежою назвою з’явилось на карті десь на початку XVII століття. Пустощі над річкою Тясмин розбирала собі на маєтності нова чигиринська знать. Суботів милує серце Михайлові Хмельницькому. Місце, де виникла Медведівка пасувала самому чигиринському старості, Яну Даниловичу.

Для людей вільних, що у Чигирині вже не вміщалися він вказує місце поселення. І скромно нарікає його своїм іменем — Данилоград. Містечко ніби навіть отримує маґдебурзьке право в що, чесно кажучи, не сильно віриться.

Медведівка

Медведівка

Шляхетне ім’я чомусь не приживається, містечко всі називають Медведівкою. Чи то від назви місцевої річечки, притоки Тясмина, чи то з якоїсь медової причини.

За Хмельниччини Медведівка — одне з 19 сотенних містечок Чигиринського полку. Наступні років 100 поселення щораз потерпає то від гайдамаків, то від татарів з турками.

З часами Гайдамаччини пов’язана місцева пам’ятка — криниця Залізняка. (На Чигиринщині іменні криниці є чи не в кожному селі. У тому ж Суботові туристів возять до трьох Богданових колодязів.) Уродженець сусіднього села матрос козак Максим Залізняк деякий час мешкав у Медведівці, а згодом — за Коліївщини — неслабо задав перцю місцевим полякам та євреям.

Медведівка, пам'ятник Максиму Залізняку


Що ж до турків, то їх стараннями було добряче понівечено Медведівський Свято-Миколаївський монастир, один з найбільших в краї, що існував ще від Богданових часів.

Головний монастирський храм заново будують вже наприкінці XVIII ст. П’ятиверхий, дев’ятизрубний собор здіймався на висоту понад 40 метрів — це був чи не найбільший тогочасний дерев’яний храм в Україні. Класичний вхід прикрашав портик з колонами.

Вражені красою величного храму більшовики спершу взяли його під охорону, потім — передали сільгоспкомуні. Та зрештою — в 1931-му — зруйнували.

Натомість збереглася будована в 1860-х роках Успенська церква. Храм споруджено стараннями тодішнього господаря Медведівки Івана Фундуклея. (Його іменем названо найближчу залізничну станцію — Фундукліївку). Багаторічний цивільний губернатор Києва чимало доброго зробив на своїй посаді.

Медведівка, церква Успіння Пресвятої Богородиці

Медведівка, церква Успіння Пресвятої Богородиці

Медведівка, церква Успіння Пресвятої Богородиці

В Медведівці за його опіки спорудили млин, цегельню, розширили броварню, діяла початкова школа. На кінець XIX століття тут мешкало чотири з половиною тисячі жителів.

В наші дні населення Медведівки трішки більше однієї тисячі.

Медведівка

Медведівка на Google-картах. Село Чигиринського району Черкаської області. Проїзд на автомобілі від Києва — 230 км (біля 3 годин дороги), від Черкас — 40 км.

Tags: мандри, фото, черкащина
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments