?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Версаль. Палац-сонце

В усі часи правителі мріяли увічнити своє перебування при владі чимось монументальним. Символом, який би нагадував нащадкам про ім’я державного мужа. Що б викликав повагу та трепет у заздрісників при житті. Хеопс побудував піраміду в пустелі, Петро I – місто Святого Петра на болоті, Віктор Ющенко – меморіал Голодомору біля лаври, Людовік XIV – Версальський палац.

Версаль

Ми з вами вже згадували тяжку долю князів Монако, позбавлених можливостей будівництва нових резиденцій через брак місця. Їх монарші колеги з Франції такої біди не мали, а отже дозволяли собі будувати замки не лише для себе, але й для коханок.

Подібно до українських президентів, чиї офіційні резиденції щедро розкидані бідною, але великою країною, резиденцій королям Франції не бракувало. Одну з них — Фонтенбло — ми вже відвідували. Тамтешній палац справно служив багатьом Францискам, Генріхам, Карлам і Людовікам.

Версаль

Однак 14-й за ліком Людовік вирішує, що жити в дідівському палаці, чи там паче в луврах з сен-жерменами — як мінімум не солідно. Для втілення своїх планів Людовік XIV обирає батьківський мисливський будиночок. Його придбав Людовік XIII на якомусь «розпродажі» й згодом — приростив версальським маєтком.

В 1661-му помирає всемогутній кардинал Джуліо Мазаріні. Двадцятирічний король починає відчувати смак абсолютної влади. На запрошення монарха кращі архітектори, художники, садівники добудовують і розширюють палац, а також розкішний стогектарий (!) парк.

Версаль

Версаль

Версаль

Навіть для могутньої Франції, однієї з найбільших держав світу палац виявився непомірно дорогим. П’ятдесят років вся країна хекала, аби подужати королівські захцянки. Ще б пак, адже загальна вартість будови та облаштувань обійшлася казні в 10 500 тонн чистого срібла. Як перевести це в якісь сучасні гроші, то вийде мінімум 6,5 млрд. €

На масштабній будові працювали тисячі робітників. Версальський довгобуд може служити за взірцевий приклад експлуатації трудового селянства. Адже через брак фахових будівельників до роботи примушували жителів навколишніх сіл. В мирний час залучалися також військові, тож загальну якість виконання робіт можете собі уявити.

Версаль

Версаль

Кажуть, що в порядку речей були непрацюючі каміни, вікна, які неможливо прочинити і тому подібні недоліки. Хоча це списують також на скупердяйство міністра фінансів Жана-Батиста Кольбера. Той проводив закупівлі через тендери і вимагав від підрядників суворого дотримання термінів та ціни робіт.

Версаль

Версаль

Лише одна цифра, аби уявити розміри головної резиденції країни. Парковий фасад палацу має довжину 640 метрів, шість футбольних полів. Одне з найбільших приміщень палацу — Дзеркальна галерея, її довжина 75 метрів.

Сімнадцять вікон відкривають розкішну панораму парку, сімнадцять дзеркальних дверей навпроти підсилюють відчуття простору. (Яке я не можу передати на фото через постійно присутні тут натовпи туристів).

Версаль

Версаль

Версаль

Версаль

Цікавим є опис буденного дня Людовіка XIV.

7:30 — 8:00 — Камердинер словами «Час, Ваша величносте!» пробуджує короля. До спальні вишиковуються лікарі, члени родини, фаворити на Гранд Ентре, під час якого Людовіка вмивають, причісують, голять, потім вдягають і дають миску помічну бульйону. Навколо тусується близько сотні привілейованих осіб, лише чоловіки.

10:00 — Вся компанія чимчикує до Дзеркальної зали. Короля, котрий прямує до каплиці, вітає кілька сотень придворних осіб. З деким Людовік може перекинутись кількома словами.

Версаль

Версаль

Версаль

Версаль

11:00 — Після ранкової молитви король прямує до робочого кабінету. Засідання Державної, Релігійної рад та інших урядових комісій. Монарх, як твердять, більше слухав ніж говорив, і за підсумком ухвалював рішення.

13:00 — Обід, переважно на самоті.

14:00 — Приватний час короля на його розсуд. Це могла бути прогулянка, катання з дамами в екіпажах, полювання.

18:00 — Читання листів, робота з секретарем.

22:00 — Вечеря з родиною і в компанії численних придворних, які стовбичили довкола, бажаючи монарху смачного. Після вечері — спілкування з обраними особами в кабінеті.

23:30 — Церемонія доправлення монарха до покоїв на відпочинок.

Версаль

Версаль

Версаль

Версаль

Розкішні апартаменти, що ми бачимо займали монарх і члени його родини. Натомість інші дворяни, яких примушували до проживання при дворі, були з того мало щасливі. Людовік вважав за важливе тримати у Версалі, під наглядом якомога більше своїх вірних підданих. Герцоги та графи тулились у невеличких комірчинах. Спартанські умови навіть для вищої знаті нагадували хто в хаті господар.

Версаль

Версаль

Версаль

Первісний план палацу кілька разів змінювався. Скажімо, побудова Дзеркальної галереї порушила логіку апартаментів Планет (Венери, Юпітеру, Сатурна). Фантастичні Сходи послів (дуже схожі на показані в «Трьох мушкетерах» під час марлезонського балету) взагалі розібрали.

Парк цілком відповідав масштабам та претензіям Версалю. Тераси, клумби, газони, басейни, канали, фонтани (які на жаль не працювали), скульптури. Конструктором був видатний садівник Андре Ленотр, фактично автор концепції регулярних французьких парків.

Версаль

Версаль

Версаль

В усі проекти влазив і сам Король-сонце, як ще називали Людовіка XIV не без його на те згоди. Сонце — як джерело тепла, благ, об’єкт поклоніння, центр всесвіту. «Держава — це я», — так ніби казав про себе король, хоч деякі історики це заперечують.

Втім, амбіції Людовіка цілком демонструє ще один крилатий його вираз: «Мені мало не довелося чекати!»

Версаль

Версаль

Версаль

Іноземні монархи пускали заздрісну слину, дивлячись на Версаль та його традиції. Недурно саме у Версалі переможна Пруссія оголосила про створення єдиної Німецької імперії на чолі з імператором Вільгельмом I.

Це я трішки забіг наперед… Навколо палацу поступово виросло містечко, метою існування його було обслуговування двору. Хоча власне поселення Версаль відоме з 1038-го року.

Версаль

Версаль

Під час Французької революції король Людовік XVI та його немолода команда вимушені були спершу переїхати до Парижу, що зрештою закінчилось для нього відомо чим. Спустілу резиденцію оголосили музеєм. Ну а містечко трішки занепало, принаймні 100 тисяч мешканців тут не житиме вже ніколи.

Не можна не згадати ще одну сторінку в біографії палацу — знаменитий Версальський договір 1919-го року. Підписували його саме в Дзеркальній залі. Він компенсував німецький тріумф 1871-го, що в значній мірі стало підґрунтям для гітлерівського фашизму.

Версаль

Версаль

Версаль

І, щоб не закінчувати на Гітлері, додам, що Версальський палац та його парк включені до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Версаль — передмістя Парижу, дістатись можна автобусом 171 від станції метро Pont de Sevres або на швидкісній лінії метро RER C. Вхід і в палац, і в парк (до 17:00) платний. Проте нагадую, що за наявності журналістського посвідчення — безкоштовний.

Версаль

Comments

( 4 коментарі — Прокоментувати )
sparrow_hawk
09 листопад 2010 16:53 (UTC)
широко жив гімнюк.... за чужий рахунок

не дивно, що вдячні піддані платники податків його нащадка чикнули, дивно - що не його самого...
nick_coll
09 листопад 2010 17:09 (UTC)
я кілька таких версальчиків бачив у Баварії. Нічим не гірші. Навіть той же Німфенбург.

А тепер от на справжній подивився і не вражений. Схожу дзеркальну залу і без туристів можна побачити в Обершлясгаймі. Той самий ефект дзеркального коридору =)

filippsky
10 листопад 2010 10:21 (UTC)
А я вражений. Брут, а ти ж у віденському Шенбруні був? Як на мене, теж дуже подібно. Палац, парк, геометрія. Напевно, і внутрішні відчуття десь співпадають, нє?
mr_brut
10 листопад 2010 10:35 (UTC)
Я не був усередині Шенбруна. А назовні - подібно, лише він значно менший за Версаль.

Хоч якщо порівнювати навіть за кількістю фоток, то поки що мені найбільше сподобався Фонтенбло. Від Версаля може очікування були якісь вищі. Не знаю, одним словом.
( 4 коментарі — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek