?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Шампань? Ні, Артемівськ!

За якимось дивним збігом обставин на теренах браги, шмурдяка, бормотухи і самогона, як вищої цивілізаційної форми, шампанське посідає вельми помітне місце. Більше десятка підприємств виготовляють майже 200 найменувань ігристих вин.

Найбільші заводи — Харківський, Київський, Одеський. Проте серійно, за класичною технологією шампанське в Україні виготовляють лише два крупняки: «Новий Світ» і Артемівський завод.

Артемівський шампанський завод

Класична — це тобто пляшкова технологія, коли вино витримується у спеціальному мікрокліматі не менше ніж певний час. Підземні тунелі Артемівська, де в усі пори року зберігається стабільна температура (13-14°) і вологість (85-90%) ідеальні для такого способу шампанізації вина.

Артемівський шампанський завод

Пруський інженер і промисловець Едмунд Фарке в другій половині XIX століття будує в Бахмуті (це історична назва Артемівська) кілька заводів: скляний, цегельний, цвяховий. А в обмін на побудову в місті водогону (зараз би це назвали соціальним партнерством) підприємливий німець отримує в оренду землю з покладами гіпсу.

Алебастрове виробництво стане згодом одним з найбільших на півдні України. Діє воно і досі. Підземні гіпсові шахти — його побічний продукт.

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Виробництво шампанського розпочалось в Артемівську вже за радянської епохи. Стурбований низькою алкогольною культурою підданих, Йосип Сталін наказує радянським вченим винайти власний прискорений та масовий спосіб шампанізації вина.

Як і всі інші, цей наказ товариша Сталіна було виконано. Під орудою Антона Фролова-Багреєва розробляється технологія виробництва ігристих вин у резервуарах. За винахід вченого у найважчий, 1942-й рік війни нагороджують Сталінської премією. А вже після війни за рішенням радянського уряду в СРСР будується кілька заводів.

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Постанова про створення Артемівського виробництва ухвалена в 1950-му. Вино спершу намагались тримати в давніших соляних шахтах. Проте цілюща для алергіків атмосфера була агресивною для металу. Натомість гіпсові шахти виявились значно придатнішими, багато в чому схожими на виробництво у французькій Шампані.

В ті роки напівзатоплені штольні були мало подібні на сучасні. Сірі стіни, темні коридори. Одна з моторошних знахідок і досі нагадує про нешампанську історію.

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Веселенькі барви стін, кольорові лампочки, панно — результат вже сучасної творчості заводчан. Вважається, що дещо грайливе оформлення дещо компенсує нелегку восьмигодинну підземну працю.

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Першу партію вина випустили в 1954-му. Вже наступного року виробили 1,3 мільйона пляшок. Торгових марок як таких тоді не було, і вся продукція цього, як і інших заводів мала назву «Советское шампанское». Власними брендами завод обзавівся вже за незалежності: «Krimаrt», «Артемівське», «Крим».

Артемівський шампанський завод

Підземне господарство заводу розташоване на глибині понад 70 метрів. Загальна площа штолень — 25 гектарів! Ширину головних коридорів ви можете побачити на фото — на моїх очах тут спокійно розвернувся КАМАЗ.

Артемівський шампанський завод

Виноматеріали спершу змішують за сортами — це називається асамбляж. А потім — мішають вже між собою, додаючи лікери, спирт, сусла. Це називається купаж. Як ви розумієте, чим менше додають невинних матеріалів, тим цінніше шампанське, тонший його смак.

Цікаво, що порожні цистерни миють вручну. Для цього тендітні жіночки пролазять через не надто великий люк ємності.

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Купаж здають в тираж, тобто розливають в пляшки, додаючи цукор і дріжджі (о, це вже щось!). Пляшки при цьому ретельно перевіряють — адже кожна має витримувати величезний тиск. Потім закривають спеціальним корком з металевою скобою й відправляють на витримку.

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Напій витримується від дев’яти місяців (для ординарних вин) до трьох і більше років. У складених горизонтально пляшках шампанське бродить, утворюючи знамениті булєчки. Розлитий в бокал добрий напій має бульбашити ще годин 20.

Артемівський шампанський завод

Між іншим, від творця ігристих вин — П’єра Периньойона — спершу вимагали забрати бульбашки з напою.

Артемівський шампанський завод

Потім вино переміщують на ремюаж. До того, як винайшли цю технологію, шампанське було мутним. Пляшки, встановлені в спеціальні пюпітри під кутом, щодня прокручують у такий спосіб, аби зібрати весь осад на корку.

Артемівський шампанський завод, цех ремюажу

Артемівський шампанський завод, цех ремюажу

Біла рисочка на пляшках, що на верхньому фото, допомагає зорієнтуватися з кутом прокрутки. На нижньому фото видно дріжджовий осад.

Артемівський шампанський завод, цех ремюажу

Наступний етап — дегоржаж, під час якого корок з осадом видаляють. В пляшку доливають те ж вино, або лікери. Власне кажучи, на цій стадії класичне шампанське і закінчується. Брют, себто сухе ігристе вино, перетворюють на напої різного ступеня солодкості.

Артемівський шампанський завод

Відомо, що вітчизняним споживачам (а це переважно жінки) смакують солодкі і напівсолодкі шампанські вина. Побічним наслідком цього є зачасту низька якість такої продукції, адже цукром можна легко замаскувати всі недоліки виноматеріалу та виробництва.

Пляшки вкорковують і вдягають мюзлє (це ота металева штучка, що утримує корок). Між іншим, з жовтня цього 2010-го все Артемівське шампанське буде закупорюватись лише справжнім корковим корком.

Артемівський шампанський завод

Артемівський шампанський завод

Навіть приймаючи натовпи туристів, завод залишається в першу чергу діючим підприємством. Підземеллями на пристойній швидкості рухаються електрокари та вантажівки, притискаючи відвідувачів до стіни. Порівнюючи з Новосвітським заводом, Артемівський виглядає як металургійний комбінат у порівнянні з кузнею.

Екскурсії завжди завершуються дегустацією. Пляшки відкорковують спеціальними щипцями.

Артемівський шампанський завод

У магазинчику на прохідній веселі після дегустації відвідувачі можуть придбати фірмову продукцію: шампанське, в тому числі колекційне, за сотню і більше гривень, вина, а також знамениті артемівські текілу, коньяки, “хортицю” і “букет молдавії”.

Артемівський шампанський завод

Не можу не додати, що зараз завод є закритим акціонерним товариством і належить до сфери впливу Бориса Колеснікова. Список власників донбаського бізнесу, як відомо, не надто довгий.

АЗШВ на Google-картах. Місто Артемівськ Донецької області, вул. П. Лумумби, 87. Проїзд на автомобілі від Києва — 713 км (біля 9 годин дороги), від Донецька — 84 км, від Харкова — 238.

Поїздка організована Українським журналістським фондом за сприяння Донецької ОДА.

Артемівський шампанський завод

Comments

( 21 коментар — Прокоментувати )
readmetal
18 жовтень 2010 09:13 (UTC)
А ссылочка-то не на металлургический, а на машиностроительный завод =)
mr_brut
18 жовтень 2010 09:31 (UTC)
не придирайся! тем более, что завод чуть-чуть и металлургический. там есть домны (неработающие), сталеплавильные какие-то штуки. в общем мне, как гуцулу - вполне сойдет.
readmetal
18 жовтень 2010 09:54 (UTC)
Домны - это от другого завода (Краматорского металлургического). А НКМЗ (даже в названии есть слово машиностроительный)есть мартены и электросталеплавильные печи.
В общем-то - это крупнейшее машиностроительное предприятие Украины.
shun707
18 жовтень 2010 10:01 (UTC)
Да уж, Новій свет помельче будет. Но насколько я помню про добавление дрожжей там не говорили так откровенно :)
paniu
18 жовтень 2010 10:07 (UTC)
а я была в Шампани, нужно порыться и найти фотки оттуда, так сказать для сравнения))) были и в частном винном погребе и на маленьком кооперативе, там все шампанское делают именным, окромя 4-5 известных марок)

да, аж ностальгия захлестнула)))
voyager_a
18 жовтень 2010 10:30 (UTC)
На дегустацию выставляют то же, что продается в магазинах или из специальных фондов?
mr_brut
18 жовтень 2010 10:45 (UTC)
нам давали без этикеток вино, с заводскими пробками. но я не уверен, что для туристов делают именно так. скажем, в Новом Свете наливают из обычных бутылок. в Одессе - тоже.
frankensstein
18 жовтень 2010 10:44 (UTC)
Так, чого тільки в нас не виробяють) Від шампанського до вугільних комбайнів
mr_brut
18 жовтень 2010 10:45 (UTC)
дик!
kupravita
18 жовтень 2010 12:19 (UTC)
Да, чувствуется размах! В Новом Свете скромнее, конечно. Но шампанское отменное! Особенно брют))
virtualcrimea
18 жовтень 2010 12:43 (UTC)
К слову о Новом свете - http://virtual.crimea.ua/ru/pano/east-coast/crimea-sudak-noviy-svet-save-wine-place.html Новй свет. Винохранилище в гроте Шаляпина (Гроте Голицына)
cyka_george
18 жовтень 2010 13:42 (UTC)
Совершенно отличный материал
mr_brut
18 жовтень 2010 13:46 (UTC)
спасибо
thisisukraine
18 жовтень 2010 21:32 (UTC)
Скільки ви там гуляли? Там мабуть і півдня не вистачить ))) Коли був у Донецьку 4 роки тому, то на запитання, що купити на сувенір, більшість казали саме про Артемівське шампанське. Це в них, як "Київський торт" в нас.
mr_brut
18 жовтень 2010 21:40 (UTC)
ні, бігом-бігом, але нам години 2, здається, вистачило. може дві з половиною
yavovix
19 жовтень 2010 05:52 (UTC)
А, сколько гривен в среднем стоит бутылка шампанского?
Когда жил в Горловке, в юности часто пили это прекрасное шампанское.
mr_brut
19 жовтень 2010 07:09 (UTC)
Гривен 40-50. Да оно ж есть в любом супермаркете украинском. Да и в России, я думаю, найти не сложно - 50% экспорта как-никак.
yavovix
19 жовтень 2010 08:37 (UTC)
В том то и дело,что в России проблематично,по крайней мере если не в Москве(
dinaitour
19 жовтень 2010 16:16 (UTC)
Хотели привезти туда туристов, позвонили, а с завода нам отвечают, что дегустации проводят только в будние дни... Вот и как тут туризм развивать?..
mr_brut
19 жовтень 2010 22:03 (UTC)
слышал про такое. а в рабочий день - вам не набрать группу. но саму ж экскурсию они проведут и в выходной? значит можно просто дегустацию устроить самостоятельно.
(Анонімно)
14 листопад 2010 21:39 (UTC)
По поводу экскурсий
Был на экскурсии в 2009г. стоимость была 50 грн. с человека.
Очень занимательно, всем советую.
Досье-только факты.
http://www.dosie.in.ua/
( 21 коментар — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek