Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Петрівське і його церква

За даними сайту Верховної Ради перша згадка про село Мостище, що на півдні Чернігівщини, згадується в 1689-му році. На жаль, це всі відомості, які без додаткових зусиль я зміг знайти в мережі. Зрештою, мандрівника, що завітає до села, зацікавить єдина його пам’ятка – комплекс Михайлівської церкви.

Петрівське, Михайлівська церква

Збудований наприкінці XVIII століття класичний храм важко назвати особливо оригінальним. Мої колеги справедливо відзначають майже типовий проект церкви. Хоч далі додають, що проект цей безумовно вдалий.

Петрівське, Михайлівська церква

Михайлівська церква цегляна, хрещата в плані, із напівкруглою апсидою і кутовими камерами, які за висотою дорівнюють основному об'єму, завдяки чому церква виглядає кубічною з невеликими ризалітами в центрі кожного фасаду. Кожний ризаліт оброблений монументальним ускладненої форми портиком з фронтоном на чотирьох парних невисоких колонах доричного ордера. Фронтони прикрашені ліпниною. До західного порталу ведуть широкі сходи.

Споруда однобанева, завершена куполом на циліндричному барабані. Наріжні приміщення завершені декоративними металевими главками. Стіни кутових об'ємів рустовані, декоровані нішами різної конфігурації. Віконні отвори обрамлені гладенькими наличниками із замками. У вікнах збереглися металеві грати. Провідну роль в інтер'єрі відведено підкупольному простору. Попружні арки, які спираються на чотири пілони і паруси, несуть світловий барабан, перекритий купольним склепінням.

Петрівське, Михайлівська церква

Петрівське, Михайлівська церква

А от особливості храмовому комплексу додають вцілілі дзвіниця і мури. Дзвіниця – двоярусна, ровесниця церкви.

Петрівське, Михайлівська церква, дзвіниця

Петрівське, Михайлівська церква

Мури довкола – теж автентичні, з декоративною башточкою. Колеги твердять, що колись башти були на кожному з кутів огорожі.

Петрівське, Михайлівська церква

Петрівське, Михайлівська церква

Храм є центром Свято-Архангело-Михайлівської парафії УПЦ Московського патріархату. Поруч  – сільський цвинтар.

Петрівське, Михайлівська церква 


Давнє Мостище в 1929-му перейменували на честь одного з організаторів Голодомору Григорія Петровського. Тодішній голова ВУЦВК, з точки зору кількості названих його іменем топонімів, взагалі належить до однієї з культових радянських фігур. Само собою, що до маленького чернігівського села відомий комуніст ніякого стосунку немає.

Петрівське

Петрівське

Петрівське на Google-картах. Село Козелецького району Чернігівської області. Проїзд на автомобілі від Києва — 92 км (біля години дороги), від Чернігова — 88 км. Поруч слід дивитись на храми Козельця і Остер.

Петрівське

Tags: мандри, фото, чернігівщина
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 8 comments