?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Устечко біля устя

В усті невеличкої річки Джурин, знаної своїм повноводним 16-метровим водоспадом, до Дністра притулилось старовинне село Устечко. Перші відомості про нього знайшли в 1414-му році, лише згадується там воно як Устє.

Устечко, костел

У кращі свої часи, Устечко було навіть містом. З дарованим правом на самоуправління, невеличким магістратом і ярмарком.

Власне, цьому не треба дивуватись — віддавна тут була переправа через Дністер. Мешканці Устечка для подорожніх тримали шинки, давали нічліг. А ще — торгували деревним вугіллям і виробами з глини.

LR-03541

Село вважалося доволі заможнім. І досі тут шукають ніби закопані євреями-шинкарями скарби. Проте в наші дні село не може похвалитись ні гончарством, ні корчмами. Та й від іудейської громади не залишилось ні сліду.

Стара дорога проходила прямо через село, і далі, низьким мостом — на другий бік Дністра. Польський міст вцілів навіть під час війни. Проте згодом користуватись ним стало геть неможливо. Нову переправу побудували в 1978-му. Височенний міст, як стверджують аборигени, є одним з найбільших в Європі.

Устечко, міст через Дністер

Устечко, міст через Дністер

Вже не знаю, чи розчаровувати їх чи не варто. Хоч міст і дійсно височенний, як за українською міркою. Це дозволило йому залишатись діючим і під час повеней — більшість інших мостів Дністер робив непроїзними.

Від тої великої води Устечко, як і чимало придністровських сіл добряче постраждало за останні роки. Особливих збитків завдала повінь 2008-го. Дністер тоді розлився до небачених розмірів.

Устечко-2008

Устечко-2008

Люди, котрі самі перші попадають під підтоплення, то вони вже привикли до тої біди, але реагують все як трагедія. Тим більше після того підтоплення 2008 року. Їм виплатили компенсацію, вони поробили собі непогані ремонти, придбали нові меблі, бо то вони масово були постраждали, і зараз нова вода, розказувала вже про повінь 2010-го Лілія Бабин, голова Устечківської сільради.

Старий міст чи то знесло льодоходом в 1980-му, чи то підірвали під час знімання якогось фільму — я чув і таку історію. Від того часу дорога з Городенки на Товсте не проходить більше через саме село. Може цим пояснюється втрата його мешканцями інтересу до подорожніх?

Кам’яну церкву святої Параскеви збудували на місті давнішого, дерев’яного храму в 1881-му. В ті роки тут мешкало під дві тисячі греко-католиків. Нині все населення – біля 800 чоловік, з яких чи не половина – десь на заробітках.

Устечко, церква святої Параскеви

Устечко, церква святої Параскеви

Довкола церкви та біля дерев’яної каплички в останні роки понавстановлювали статуї клонованих Богородиць і янголів (прости мене, Боже, за цинізм).

Устечко

Устечко, капличка

Проте значно романтичніше виглядає закинутий польський костел 1876-го років. Храм не діє вже від війни, на згадку про яку його стіни щедро «прикрашені» слідами від куль.

Устечко, костел

Устечко, костел

Він ніби підпорядковувався червоногрудському костелу (нині це територія села Нирків зі всім відомими мальовничими руїнами замку). В радянські часи нирківському колгоспу, тому самому, чиї свинарники складені з замкового каміння підпорядковувались також господарства Устечка.

Устечко

Устечко на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 490 км (понад шість годин дороги), від Тернополя— 122 км, Івано-Франківська – 88 км, Чернівців — 72 км.

Поруч варто дивитись на легендарний Червоногруд, пам’ятки Товстого і Городенки.

Устечко

Бонус-трек

Цього разу додатком буде промо-ролик Устечка. В останні роки тут намагаються розвивати зелений туризм. І не зважайте на якість відео та чудову вимову дикторші. Як на мій погляд, таку ініціативу слід вітати й усіляко підтримувати.

Та ж обласна влада могла б відпиляти шматок бабла не лише на богоугодні якісь справи, а назнімати за 5 копійок таких роликів про всі тернопільські принади та й завісити ними пів інтернета.

Comments

( 16 коментарів — Прокоментувати )
dioptriy
26 серпень 2010 14:04 (UTC)
Файно... А обл. раді який хосен з цього? Вони не зацікавлені наніц. От Богородиць видко зато.
bf_109e
26 серпень 2010 14:24 (UTC)
Міст не є чимось унікальним для світової практики, проте унікальним є для України - опори його входять, мабуть, в п"ятірку найвищих в Україні. Плюс він напрочуд гарно вписався в ландшафт, коли дивишся на фото, то думаєш, що то десь в Німеччині В-)

До речі, проектувальники того мостяки добряче помилились в розрахунках, що призвело до того, що чи 10, чи 15 років міст стояв закритим. Дотягували додаткові арматурні канати молдавські мостовики (!) в кінці 80-х - на початку 90-х. Тоді ж розвалився Союз, з кордонами відбувалось взагалі цікаве, і додому молдавани мусіли повертатись поїздом і літаком, через Київ.
kag0r
26 серпень 2010 17:21 (UTC)
На лівому березі ще збереглися рештки дзотів.
А старий міст москалі як відступали,зруйнували
Трійка літаків все мучилася влучити в опори моста, то за шостим заходом розбомбили.
Вода велика була ще більшою в 60-тих, тоді частину села нижче сучасного мосту затопило повністю.
 дерев’яним вугіллям - деревним
mr_brut
26 серпень 2010 20:26 (UTC)
за вугілля - дякую, точно.

а щодо розбомбили - я про таке прочитав. але там же, десь на форумі, було купа спростувань. тим більше, що міст же працював і після війни, тобто майже до початку 80-х.
kag0r
27 серпень 2010 03:45 (UTC)
Я там часто буваю (рибалка).
Міст був відновлений після другої світової, але неякісно.
А про бомбування; це мені місцевий дідуган оповідав, він був свідком.
kag0r
27 серпень 2010 03:53 (UTC)
забув
В 76-му точно міст вже не працював, бо під час служби в СА приймав участь в КШУ.
Так наш нач. штабу маршрут прокладав по карті ГШ.
То на ній він був ще позначений діючим.
Ми ним не змогли скористатися, бо він був вже закритий.
А на місці сучасного мосту діяла переправа.
Але вона не могла переправляти важку бронетехніку, тому прийшлося виконувати марш-обхід.
ось так
mr_brut
27 серпень 2010 06:42 (UTC)
дуже цікаво, дякую!
yarokuznetsov
26 серпень 2010 19:29 (UTC)
классное село!
особенно понравились дворы выложенные красными плитами
mr_brut
27 серпень 2010 09:13 (UTC)
Re: +
ага, я це знаходив як писав
(Анонімно)
29 серпень 2010 06:01 (UTC)
Устечко
Уже майже 30 років як проживаю на Донбасі, але постійно відслідковую все, що пов'язано з моїм рідним селом Устечко в якому я й народився.
Торік відзняв багато відеоматеріалів і подумав, а чому б не створити хоча б аматорський фільм про село. Якість знятого матеріалу, як правильно зауважує автор, не дуже, та й сам сценарій можна піддати критиці, але це хоча б щось про цей чудесний край.
На жаль, влада не вміє або не може використовувати всіх вигід на користь місцевих жителів від багатьох населених Заліщицького району. Край дійсно багатий і гарний як історичними пам'ятками, так і природною красою.
Немає й відповідної ініціативи щодо розвитку села й від місцевих жителів. Всі чомусь сіро й убого.
Авторові велике спасибі за матеріал.
Щодо старого мосту в Устечку, те він був підірваний польськими воїнами в 1939 році й зовсім не уцілів після війни, як пише автор. Новий міст в Устечку звичайно не найбільший у Європі, але на час його запуску в експлуатацію він вважався одним з найбільших за оригінальною технологічною зборкою.

japan_kamikadze
29 серпень 2010 09:07 (UTC)
Встречал упоминание, что где-то в районе села есть остатки городища, но поскольку сведения скупы, то даже толком непонятно, действительно ли оно там было или кто-то где-то в чём-то ошибся.

Кстати, довольно ранее первое письменное упоминание может косвенно свидетельствовать о том, что в древнерусский период здесь могло находится поселение/городище.
mr_brut
29 серпень 2010 09:38 (UTC)
да, я тоже что-то такое встречал. но ранее упоминание для региона не удивительно. там каждое второе село - XV век.
japan_kamikadze
29 серпень 2010 10:21 (UTC)
> там каждое второе село - XV век.
Ряд поселений возникло уже при поляках/литовцах, другие просто восстанавливали на месте, где некогда находились разгромленные в середине 13 века (во время нашествия полчищ Батыя) поселения/городища. Так вот заметил, что очень часто поселения, которые восстанавливали (а не закладывали на новом месте с нуля) встречаются под более ранними датами, чем поселения, которые строились при Речи Посполитой на голом месте.

Иногда это помогает - видишь, что какое-то ничем особо не примечательное село упоминается уже в конце 14 или начале 15 века, начинаешь копать и выясняешь, что там поселение существовало гораздо раньше, но было уничтожено, а впоследствии просто возродилось.
m_zharkikh
02 вересень 2010 14:48 (UTC)
Може, цікаво буде знати, що справді найвищий міст у світі - міст Мійо (Viaduc de Millau, Франція). Його найвищий пілон - 343 м, найбільша відстань від полотна проїзду до землі - 270 м.
Тобто реально мосту в Устечку до рекорду далеко, але я добре пам'ятаю, що виглядає він дуже ефектно.
nazarlanko
04 лютий 2011 11:00 (UTC)
Актуально!
А який титул костелу в Устечку, не знаєш? (пиши тут - http://community.livejournal.com/koscioly/2409.html). При нагоді пиши на спільноту...
( 16 коментарів — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek