?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Забутий Кривчик

Невеличке село Кривчик заховалося в долині звивистої річки Тернава. Порослі лісом навколишні пагорби, крута побита дорога ніби натякають про щось таємниче. І не дарма: у забутому Богом Кривчику заховано симпатичний палац. З годинниковою вежею, флігелями, парком і... дивними мешканцями.

Кривчик, мешканець інтернату

Кривчик

Про саме село толком сказати нічого. За офіційною статистикою у Кривчику мешкає 609 чоловік, в чому особисто я сумніваюсь. Поселення не має ні поштового відділення, ні власної сільради чи школи. Є ніби якесь фермерське господарство. А головне, так би мовити бюджетоутворююче підприємство — психоневрологічний інтернат. В минулому — той самий палац.

Брама інтернату

Кривчик, захований палац

Комплекс з парком будувався ніби як якимись Крупинськими в другій половині XIX століття. На жаль, це той чи не унікальний випадок, коли окрім посилання на всім відомий ресурс «Замки і храми», мені додати нічого. Шукав я бодай щось про тих Крупинських — нема.

Не знайшов і бодай якоїсь публіцистики про сам Кривчик. Проблемної статті на тему поганого фінансування, чи навпаки, відгуку про благодійницьку діяльність меценатів. Взагалі нічого. Чи то журналістська нога не ступала на територію інтернату, чи то ті публікації не залишили цифрової спадщини в інтернеті.

Кривчик, палац Крупинських

Кривчик, башта палацу

Кривчик, флігель палацу

На території інтернату

До свого сорому, на відміну від мужньої Блеки, обходячи палац я себе відчував не надто спокійно. Мешканці інтернату, як мені здавалось, приділяли моїй скромній персоні забагато уваги. Причому за повної відсутності персоналу.

То там, то сям на травичці лежали чи сиділи чоловіки з різним індексом дебілізму на обличчі. Доріжкою до мене наближався дебелий дядько. «Га», — казав він з веселою посмішкою. «Ги», — відгукували йому кущі. «Га — ги, га — ги».

З останніх сил, я намагався робити вигляд, що мене нічого не бентежить. Фасад палацу ховався в тіні дерев. З широкого балкону другого поверху двоє веселих друзів змагалися в гру «хто краще вцілить слиною в туриста». Туристом був, як ви розумієте, я.

На території інтернату

Парк Кривчика

Звук від сигналізації полишеної за воротами машини змусив мене залишити друзів без переможця. Швидкою ходою я направився до виходу. Навпростець, через клумбу до мене підтягувався ще один інтернатівець.

«Міліціонер я, — відрекомендувався він мені. — Я той-во. Гу!»

«Добре, що гу», — мене занадто турбувала машина. Екс-міліціонер без зубів, але з доброю посмішкою попри грізне «гу» мене не турбував. На відміну від машини.

І не дарма. Біля неї вовтузились приятелі мого знайомця-міліціонера. Шкоди вони зробити ще не встигли, але, здається, намагались. На жаль, з огляду ще й на відсутність мобільного покриття, я ухвалив ганебне рішення: тікати.

Втеча з Кривчика

Кривчик

Довелося акуратно відсунути дядьків від авто. «Міліціонер» усіляко схвалював мої дії. Чужинцям тут і справді не місце. Збитою дорогою, мало не гірськими кручами я поповз назад. Попереду мене чекав інший палац, цього разу — туберкульозний диспансер.

Кривчик на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 403 км (біля 5,5 годин дороги), від Хмельницького — 80 км, від Кам’янця-Подільського — 30 км. Поворот з траси Дунаївці — Кам’янець в бік села Рахнівка, за селом — прямо до Кривчика. Брама інтернату — при в’їзді до села.

Дорогою до Кривчика 

Дорогою до Кривчика

Comments

( 15 коментарів — Прокоментувати )
templar_ua
14 серпень 2010 19:21 (UTC)
У мене була схожа ситуація там. Але на додачу до агресивних диспансерних аборигенів були працівники адміністарції, які за те, що я без дозволу там фотографував збирались викликати справжню міліцію.
mr_brut
14 серпень 2010 20:31 (UTC)
ой-ой, міліцію. а де б вона там взялась? ;)
andy_travelua
14 серпень 2010 20:31 (UTC)
ЦІкаво, де це такі жахи?
mr_brut
14 серпень 2010 20:38 (UTC)
він написав - там же.
andy_travelua
14 серпень 2010 20:43 (UTC)
ой блін... а я незабаром в Кривчик збирався... Цікаво, а як при таких умовах деяким вдається на башту залазити?
mr_brut
14 серпень 2010 21:38 (UTC)
ти про Іру?
як я зрозумів, замість того, аби нахабно лізти (як я), вона якраз домовилась з персоналом.
andy_travelua
14 серпень 2010 21:45 (UTC)
так ти таки заліз на неї чи ні (на башту:))?
mr_brut
14 серпень 2010 21:50 (UTC)
ні, ні. на жаль. а може й ну його. якщо раптом буду колись там ще - намагатимусь діяти через персонал.
andy_travelua
14 серпень 2010 20:31 (UTC)
Власний досвід підказує, що пациенти подібних закладів, як правило, люди безобидні і перегляду колишніх маєтків не заважають. Навпаки, часто щось цікаве розповідають. А от персонал іноді дуже негостинний трапляється...
mr_brut
14 серпень 2010 20:38 (UTC)
я переважно і сам так думаю. того й зайшов спершу без особливого остраху. але потім якось не склалося ))
andy_travelua
14 серпень 2010 20:41 (UTC)
скоріше за все - це виняток
з цього випливає, що, принаймні, в наступних 10 маєтках-психбольницях будуть зустрічати добре :)
voyager_a
15 серпень 2010 06:54 (UTC)
Саме погане те, що у багатьох цікавих маєтках розташовані ось такі заклади. Їх практично не фінансують, і через деякий час від будівель залишаються одні руїни.
mr_brut
15 серпень 2010 08:23 (UTC)
і так, і не так. бо поки в маєтку-замку-монастирі розиашовується тюрма-тубдиспансер-психушка-училище воно ще якось стоїть. навіть он в Кривчику - стіни помальовані, десь там глиною підмазано. одним словом тіпа порядок.

а от коли установу таку переносять-закривають, от тоді пам'ятці в рази швидше наступає гаплик. класичні приклади - Поморяни чи та ж Клевань.
voyager_a
15 серпень 2010 09:19 (UTC)
Я говорю як раз про диспансери. А коли розташовується якесь училище, то стан підтримується забагато краще.
(Анонімно)
12 серпень 2012 17:48 (UTC)
Ув.Mr.Brut!Почему Вы так не красиво отозвались про село Крывчик?Между прочим,отправляясь в село,Вы должны были знать что за заведение под названием "Дом-Инетернат".И осознавать,какие,так сказать,"жители" там обитают.А подшучивать над больными людьми,мягко говоря,не воспитано!!Да,в Украине много забытых Богом сёл.Но там тоже живут такие же люди,как и Вы.Лучше бы показали другую сторону Крывчика - местную красоту природы.
( 15 коментарів — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek