Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Кагарлицька Слобода

Вільні, «свободні» поселення, звільнені від податей відомі на Русі ще від XII століття. Часто так називали нові козачі поселення, для яких «податкові пільги» були важливим стимулюючим чинником. Ця лафа тривала не п’ять років, як обіцяв наш нинішній Президент, а часом і чверть століття.

Часто слободи засновувались неподалік від більшого міста. Як, скажімо, Кагарлицька Слобода, відома десь з XVI століття. Перша ж писемна згадка про село датована 1793-м роком.

Слобода, церква святих Якима і Анни

Слободи завжди мали власну церкву, часом і не одну. В центрі Кагарлицької Слободи віддавна стояла дерев’яна церква святої Анни. Проте на початку XIX століття пожежа знищує старий храм. Нова, кам’яна будівля починає будуватись в 1840-х.

Інвестором чи точніше меценатом будівництва виступає генерал-майор Андрій Трощинський, власник Кагарлика, небіж російського сенатора й міністра Дмитра Трощинського. Тридцять тисяч рублів пожертвував на церкву генерал.

Слобода, церква святих Якима і Анни

Слобода, церква святих Якима і Анни

Пізньокласичний храм будують у формі рівнокінцевого хреста. Окремо мали звести дзвіницю, на якій планувалося встановити два дзвони: в 41 і 14 пудів.

До освячення храму Успіння Святої Анни в 1852-му Андрій Андрійович не дожив. Проте первісний план будівництва у Слободі не було незавершено — останніми роками Трощинські все більше залазили у борги. Нові власники Слободи — поміщики М’ясникови — не мали змоги добудувати дзвіницю і розташоване поруч церковноприходське училище.

Слобода, церква святих Якима і Анни 

Слобода, церква святих Якима і Анни

На початку XX століття незавершену дзвіницю розібрали. За радянської влади закрили і саму церкву. Знищили також гарний різний позолочений іконостас і більшу частину розпису. Храм прилаштували під склад.

В кінці 1980-х церкву повертають громаді. Реставраційні роботи, що тривали три роки, завершили в 1990-му. Заново храм Слободи освятили на честь святих Якима і Анни.

Слобода на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 75 км (біля години дороги).

Слобода

Tags: київщина, мандри, фото
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments