?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Томашпіль. Місто Томаша

Подільський Томашпіль не має у своїй назві якоїсь інтриги. У власника цих земель польського коронного віце-канцлера Яна Замойського був син Томаш. На честь продовжувача свого могутнього роду й нарікає староста нове поселення. Піль – поль – поле – поліс. Місто Томаша.

Томашпіль, костел Матері Божої Шкаплерної

Засновано містечко ніби як в 1599-му. Хоча за іншою версією поселення на цьому місці вже було й звалося Драгушов. В 1616-му Томаш Замойський вступив у володіння й перейменував на свою честь. Цю дату відзначено нині як першу писемну згадку, а отже – рік заснування містечка.

(Традицію перейменування на своє ім’я міста його фактичним власником давно слід запозичити нашим міні-олігархам. Відомо ж, що деякі міста під кущ скуплені місцевими буратінами. Що полюбому означає їх право довершити процес реєстрацією відповідного топоніма. Погодьтесь, наскільки логічніше звучали б назви Губське, Порошенкополь, Ярославськ).

Томашпіль

Томашпіль залишається польським до 1793-го року. Щоправда, з перервами в часи Хмельниччини й османської навали. Турки добряче нашкодили – Томашпіль було майже повністю зруйновано.

У складі Росії містечко включили до Ямпільського повіту. На початку нового століття будується Успенська церква (ще побачив назву церква Першої Пречистої) (1803-й рік).

Томашпіль, Успенська церква

Томашпіль, Успенська церква

Томашпіль, Успенська церква

Що ж до костелу, то він, звісно, існував тут давніше, ще з 1769-го року. Дерев’яний храм перебудували в камені в 1812-му.

Томашпіль, костел Матері Божої Шкаплерної

Томашпіль, костел Матері Божої Шкаплерної

За радянських часів костел Матері Божої Шкаплерної (шкаплір – то такий особливий оберіг) служив за склад чи клуб. Нині тут знову діє католицька громада. Реконструкцію і відбудову веж провели в 90-і роки минулого століття.

Томашпіль, костел Матері Божої Шкаплерної

Переважно коштом поміщиків Браницьких, починаючи з середини XIX століття з’являється деяка промисловість у стандартній на той час комплектації: цукровий, цегельний, винокурний  завод, млини.

Як і більшість подільських містечок, у Томашполі була значна єврейська громада. Повністю винищена під час Другої світової. Фашистами в містечку було влаштовано гетто. З понад трьох тисяч євреїв за даними 1939-го року (це більше половини сучасного населення міста) на кінець століття залишилось кілька десятків.

В радянські часи Томашпіль переважно був районним центром. Особливої промисловості (крім згаданого цукрозаводу) тут так і не побудували. Вже не знаю, чи сумував би з того Томаш, але може це й добре.

Томашпіль

Томашпіль

Томашпіль на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 367 км (біля 4,5 годин дороги), від Вінниці — 116 км, від Чернівців — 261 км.

Comments

( 9 коментарів — Прокоментувати )
(Deleted comment)
mr_brut
27 липень 2010 07:34 (UTC)
та чесно кажучи навіть нічого прикольного не знайшов в інеті. на диво нецікаве містечко.
andy_travelua
27 липень 2010 08:28 (UTC)
О, я згадав, що плутаю не лише Копайгород і Комаргород, а ще Копайгород, Комаргород і Томашпіль. Якісь ці назви майже однакові. Не здивуюсь, якщо і Томашгород ще існує. Якщо існую, то цього мій моск не переживе :)
mr_brut
27 липень 2010 08:32 (UTC)
існує ((
kamienczanka
27 липень 2010 19:03 (UTC)
ти обіцяв мені по секрету передати рецепт двох чарівних ктопок. іііі?
mr_brut
27 липень 2010 19:07 (UTC)
а ти Лайтрум скачала і поставила?
kamienczanka
27 липень 2010 20:05 (UTC)
вже кілька років як:) правда, не користуюся :)
mr_brut
27 липень 2010 20:16 (UTC)
Тоді треба звідси скачати пресет, встановити до Лайтрума, втягнути якусь фотку і натравити на неї от цей пресет.

Як поставити пресет, наприклад, тут.

Дві мої кнопки - це я ще трішки збільшую контраст, а дуже синє небо після пресета якраз пом'ягшую.

Все це я роблю одразу по всім фотографіям з папки. Контрол-А і вперед.
(Анонімно)
13 вересень 2010 21:47 (UTC)
Томашпіль: сучасність та історія
Версія про Томаша Замойського гіпотетична. Гіпотетичною є також версія про Тиміша Хмельницького, на честь якого ніби названо Томашпіль ( до речі - попередній топонім - Баришів?!) Видатна людина Томашполя (1970 рр.), Костянтин Кісельов, вважав, що назва томашполя походить від Томашового поля.
Костел дійсно було засновано польськими панами. на Вашій світлині - фотографії, зверніть увагу, написано - католицька церква.Це відповідає нормам української мови, та й населення українське, а не польське молиться у тій церкві. Словом - костел у Польщі, в Україні - церква, - в даному випадку -католицька.
Євреїв у Томашполі під час війни не гнобили так, як це було під фашистами (німцями). Окупаційна румунська влада відносилася до них більш - менш лояльно, незважаючи на гетто.
Заводи. У Томашполі була зроду - віку гуральня (російською- винокуренный завод), цегельня та цукроварня. Така інтерпретація відповідає історичній правді.
Моє шанування.Професор Віталій Фартушний, народжений у Томашполі.
(Анонімно)
13 вересень 2010 21:55 (UTC)
Зовнішний вигляд католицької церкви просто жахливий. такий собі вінегрет чи архітектурна еклектика.Відбубудову провадили люди, які не мали жодної уяви про якусь там єдину стилістику тощо.
( 9 коментарів — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek