Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Новомалин. Глухий кут

Глухе волинське село, оточене колись лісами й болотами людьми так і звалося – Глухні. Відоме воно з кінця XIV століття.

Новомалин, палац 

Це був точно не найкращий період історії України (якщо якийсь період нашої історії взагалі можна назвати найкращим). Остаточно зникла з карти світу Галицько-Волинська держава, землі Русі сплюндровані татарськими ордами. Малозаселені території поступово прибирає до своїх рук Литовська держава.

Новомалин, палац

Князь Свидригайло, який все своє творче життя провів у колотнечі зі своїм братом королем Яґайлом, дарує Глухні шляхтичу Оліферу Єло-Малинському. За відомою до наших часів традицією прихильність свити завойовується подібними подарунками.

Новомалин, палац

Новомалин, палац

Мої колеги пишуть, що тутешній замок сам Свидригайло і спорудив. Не знаю, чи дійшли б до того руки в головного русько-литовського інтригана. На його місці я б доручив спорудження обдарованому соратнику.

Рід Малинських володів чималими маєтностями на Острожчині аж до кінця XVIII ст. Їм вдається домогтися від короля Сигізмунда III грамоти на заснування на місці Глухні містечка з маґдебурзьким правом, дозволом на проведення торгів, ярмарків, митні привілеї. Називають новозасноване місто Новий Малин.

Новомалин, палац

Новомалин, палац

Замок господарі неодноразово перебудовують. Пагорб, на якому він був розташований, оточували вали, заповнені водою рови. В’їзд захищала брама з дерев’яним підйомним мостом. П’ять башт, товсті мури з бійницями… 

На початку XIX ст. маєток переходить до Станіслава Сосновського. Нові господарі перебудовують вже нікому не потрібні фортифікації на світський палацовий комплекс.

Тепер замок перероблений у палац... оточений із трьох сторін водами ставка, з четвертої - примикає до материка і відокремлюється від нього ровом, через який і тепер йде кам'яний міст, що був колись підйомним.

Новомалин, палац, малюнок Наполеона Орди

За кращим описом палацу і його господарів я відсилаю до Іри Пустиннікової або до Сергія Кифоренка. Хіба для порядку скажу, що маєток міг похвалитись чималим парком з терасами. У палаці були багата бібліотека, картинна галерея, колекція старожитностей, гобеленів, скульптур.

Новомалин, палац

Новомалин

Містечко також почувалося не найгірше. Працював лісопильний завод, млини, діяла школа.

Новомалин

Новомалин

Край цьому відносному благополуччю поклала Перша світова. А добила – Друга. Руїни активно розбиралися новомалинцями на цеглу. Чесно кажучи, навіть не зрозуміло, що завадило остаточно завершити цей процес.

До сьогодні дожили шматки трьох веж, одна з яких (перебудована неоготична каплиця) є символом туристичної Рівненщини. Нікому не потрібним символом. Палацові руїни з проваллями підземель заваленні сміттям і непотребом.

Новомалин, башта-каплиця

Новомалин, башта-каплиця

І про банальне. Стогнати учергове про те, яку перлину ми втратили, яка байдужа влада і власне люди до скарбу минулих поколінь марно. Щороку навіть у столиці беззворотно втрачається якийсь фрагмент нашої матеріальної історії.

Але точно відомо, що єдине, на що можна сподіватись мешканцям Новомалина – це збереження й до якоїсь міри відродження одного з найстаріших українських замків. Жодної іншої причини вижити для забутого Богом містечка просто немає.

Новомалин

Новомалин на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва – 327 км (біля 4,5 годин дороги), від Рівного – 55 км, від Львова – 260 км. Поруч варто подивитись на монастир у Межирічі і, звичайно, на Острог.

Новомалин

Tags: мандри, рівненщина, фото
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 16 comments