?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Розповідати за напрацьованою схемою про Переяслав мені якось не випадає. Треба, наприклад, методично, крок за кроком гуляти містом, переповідаючи його багатовікову історію. Благо, на трьох тисячах гектарів збереглося 370 з хвостиком пам’яток історії та архітектури!

Навряд чи в мене, верхоглядного подорожувальника, це добре вийде. Тож пропоную обмежитись невеличким нарисом, геть непропорційним реальній туристичній цінності Переяслава-Хмельницького.

Переяслав-Хмельницький, Вознесенський собор, дзвіниця

Від 907-го року, першої згадки, і до 1943-го, часу визволення від німців, місто називалося Переяслав чи Переяславль. До речі, ось ця згадка з “Повісті врем’яних  літ”:

У рік 6415 (907). Пішов Олег на греків… І стали греки миру просити, щоби не пустошив він Грецької землі… І зажадав Олег дати воям на дві тисячі кораблів по двадцять гривень на кочет, а потім давати углади на руські городи – спершу на Київ, а тоді й на Чернігів, і на Переяславль, і на Полоцьк, і на Любеч, і на інші городи, бо по тих городах сиділи князі, під Олегом сущі.

Бачте, по 20 гривень давали тоді, як нині на демонстраціях… Аби не забути такий факт в центрі Переяслава спорудили неймовірно складний пам’ятник.

Переяслав-Хмельницький, пам'ятний знак "Слова о полку Ігоревому"

Так навіщо в жовтні 43-го до назви міста додали визначення, який це саме Переяслав? На жаль, не знаю. Цікаво, що в ті самі дні за поданням Микити Хрущова було засновано військовий орден Богдана Хмельницького.

Великий і неоднозначний український гетьман зустрічається в Переяславі, названому на його честь, не лише на п’ятигривневій банкноті. Богданові лики увічнено одразу в кількох пам’ятниках. (Як ви вже зрозуміли, дефіцитів на монументи тут не спостерігається).

 Переяслав-Хмельницький, пам'ятний знак Переяславської Ради

Таку дошку встановлено на місці Переяславської Ради. Після кількаденних переговорів з російським посольством на площу, де зібралась старшина, посли, козаки, жителі Переяслава вийшов Богдан Хмельницький. От він, з командою й московськими партнерами.

Переяслав-Хмельницький, пам'ятник на місці Переяславської Ради

Гетьман оглядово пройшовся по темі тодішнього міжнародного становища України, а потім зі старшиною пішов до Успенського собору присягати царю східному, православному. Розчулений московський посол Василь Бутурлін після присяги подарував гетьману булаву.

Самого собору не збереглося – його спалили мало не наступного року після тих подій. Потім храм кілька разів відбудовували й перебудовували. В результаті ми бачимо споруду кінця XIX століття.

Переяслав-Хмельницький, Успенська церква

Цікаво, що текст угоди, яка ніби як містила неймовірно широку автономію для України, так ніхто досі й не знайшов. Тож наші сучасники своїми методами просто діють у традиціях багатовікової дружби. Між іншим, зовсім поруч в 1992-му встановлено дошку, де нащадки гетьмана, теж виражаючи чиюсь одностайну волю, ухвалили зректися того історичного рішення.

В центрі Переяслава є ще одна композиція. Дві дебелі й підозріло схожі тітки обійнявшись замріяно дивляться в далечінь. Називається все це “Навіки разом”. Хмельницький на постаменті також присутній.

Переяслав-Хмельницький, монумент "Навіки разом"

Але не одним Хмельницьким славиться Переяслав. У місцевому колегіумі викладав ще молодий філософ і ще один персонаж українських банкнот Григорій Сковорода. Враховуючи те, що присвячена йому купюра в 100 разів дорожча за купюру Хмельницького, за таким же курсом можна було б порахувати вірогідність найменування міста Переяславом-Сковородівськом.

Переяслав-Хмельницький, музей Сковороди

Босому втікачу від світу присвячений один з численних тутешніх музеїв.

Переяслав-Хмельницький, музей Сковороди

Переяслав-Хмельницький, музей Сковороди

Переяслав-Хмельницький, музей Сковороди

Саме час сказати про музеї. В Переяславі їх аж 26! Тобто по музею на тисячу душ сучасного населення, що викликає як мінімум респект, а як максимум – уважуху. Окрім вже згаданого музею Сковороди, діють музей трипільської культури, лікарських рослин, українського рушника, бджільництва, пошти, кобзарства.

У будованого коштом Івана Мазепи Вознесенському соборі 1695-1700 рр. з масонськими символами на фасаді розташували Музей-діораму “Битва за Дніпро”.

Переяслав-Хмельницький, Вознесенський собор

Переяслав-Хмельницький, діорама "Битва за Дніпро"

Переяслав-Хмельницький, Вознесенський собор Переяслав-Хмельницький, діорама "Битва за Дніпро"

Газета по-київські” у статті з оригінальною назвою “Місто, де розмножуються музеї” пояснює цей феномен так:

Пятьдесят пять лет назад в Переяславе-Хмельницком был один музей, в котором хранились 32 экспоната и работали четыре человека. В 1951 году его директором стал Михаил Иванович Сикорский, и теперь «маємо, що маємо» - 27 музеев. Сикорскому очень помог уроженец Переяслава академик-архитектор В.И. Заболотный. По просьбе академика музейщики Киева открыли запасники для директора из райцентра.

В начале пятидесятых Переяслав-Хмельницкий переживал тяжёлые времена: промышленности и денег нет, рождаемости нет. Заболотный очень любил свою малую родину, - проводил здесь отпуск, приезжал на выходные, - и он попросил о помощи Н. С. Хрущёва, с которым был дружен. Никита Сергеевич помог: в городе открыли швейную фабрику, расквартировали военную часть и дела пошли на лад, в особенности с рождаемостью.

Музей уродженця цих місць Володимира Заболотного, архітектора знаменитої на весь світ яєчними баталіями будівлі Верховної Ради, також в Переяславі є. Музей розташований на вулиці Мазепи, якому якраз, попри увагу гетьмана до Переяслава, музей поки не відкрили.

Переяслав-Хмельницький

Переяслав-Хмельницький

Мегамузей міста – “Народної архітектури і побуту Середньої Наддніпрянщини”. Це справжній скансен, де на території в 30 га під відкритим небом зберігаються сотні пам’яток архітектури, матеріальної культури українців.

Музей надзвичайно цікавий, і вартий десяти популярних серед киян пирогових чи мамаєвих слобід. Щоправда є один нюанс: на гектарах скансену заховались ще біля десятка музеїв, зокрема і деякі згадані мною вище.

Переяслав-Хмельницький, музей Народної архітектури і побуту

Переяслав-Хмельницький, музей Народної архітектури і побуту

Переяслав-Хмельницький, музей Народної архітектури і побуту

Мені навіть здалося, що в один чудовий момент переяславці не могли вигадати які б ще музеї понавідкривати. І в результаті в деяких експонатах скансену відкрились музей українських обрядів і звичаїв, музей космосу. (Космос нам показують у дерев’яній В’юнищанській церкві 1833-го року).

Переяслав-Хмельницький, музей Народної архітектури і побуту

За кілька метрів від космосу експонується хатинка відьми.

Переяслав-Хмельницький, музей Народної архітектури і побуту

Поруч можна оглянути макет козацької фортеці. З дивним кокошником над брамою.

Переяслав-Хмельницький, музей Народної архітектури і побуту

Подібне давньоруське укріплення в цих краях заклав у X ст. Володимир Великий. От і він, до речі.

Переяслав-Хмельницький, пам'ятник Володимиру Великому

Переяслав був княжим містом, тобто фактично столицею. Ярослав Мудрий за тодішньою традицією відписав Переяславський престол одному з синів. Проте після татарів від Переяславського князівства залишились самі літописи.

Переяслав-Хмельницький, подвір'я Михайлівської церква

Переяслав-Хмельницький

За польського владарювання Переяслав належав Острозьким. Князі домоглися для міста права на Маґдебургію (в 1585-му), а також будують тут замок. Значення середньовічного Переяслава легко оцінити за тим фактом, що саме тут в 1625-му утворюється полковий центр. Де, власне, й відбулося історичне підписання Харківських Переяславських угод, про що я вже згадував.

Переяслав-Хмельницький

Навряд чи є потреба розказувати про історію міста ще. Тим паче, що на фоні драматичних подій XVII століття буденність провінційного Переяслава у наступні віки малоцікава. Що ніяк не применшує історичного значення цієї землі.

Переяслав-Хмельницький

Територія древнього міста настільки насичена архітектурними пам’ятниками, монументами, пам’ятними дошками і знаками, пов’язаними з усілякими значущими подіями, що мені видалося доречним встановити десь тут і такий от знак.

Переяслав-Хмельницький

Бонусний історичний анекдот.

Після численних перемог над ляхами, повернувся Богдан Хмельницький до Переяслава. Героя на коні вийшли зустрічати тисячі людей. Простягнув гетьман булаву, й мовив: “Здоровенькі були, козаки!”

А народ у відповідь: “Шалом тобі, Богдане!”

Той від несподіванки й закам’янів.

Переяслав-Хмельницький, музей Народної архітектури і побуту

Comments

( 17 коментарів — Прокоментувати )
otar
19 травень 2010 09:26 (UTC)
Дик, там поруч із пам'ятником Переяславській угоді стоїть камінь, який засвідчує її денонсацію))
mr_brut
19 травень 2010 09:30 (UTC)
да-да. це я написав, лише фотку не поставив )
kupravita
19 травень 2010 11:31 (UTC)
Була у Переяславі минолої осені, дуже сподобався скансен - музей під відкритим небом. Навіть чимось нагадав мені американські музеї, які є не просто сховищем експонатів, а справжнім закладом освіти. Чудові маленькі музеї,зокрема музей рушника, музей хліба, бджолярства! Дуже сподобався мисливський будиночок князя Горчакова.
А в самому місті, на жаль, до музеїв ми вже не встигли, вони зачиняються о 17-й. Зате буде привід ще раз потрапити у це мальовниче місто)))
haidamac
19 травень 2010 11:53 (UTC)
правда, аж перенасичене місто пам'ятками. За день і не обходиш, але ж то добре :).
А де той знак "місцю, де нічого не ставалося" стоїть? Щось не зауважував...
mr_brut
19 травень 2010 12:00 (UTC)
знак? оригінал десь у подвір'ї церкви чи монастиря. а от що там було написано до моїх переробок - не пригадаю вже ))
haidamac
19 травень 2010 12:07 (UTC)
:))))
що значить за браком часу на роботі переглядати фото, не читаючи текст
Гарно зафотошопив, я й направду повірив :)
Судячи з намету - то на подвір'ї Михайлівського монастиря
tasha_kr5
19 травень 2010 17:55 (UTC)
"Богданові лики увічнено одразу в кількох пам’ятниках."
Не тільки Богданів, а й Ваш лик увічнений у Переяславі:))
:)))
mr_brut
19 травень 2010 18:09 (UTC)
а, помітили. да-да!
ofeliya666
19 травень 2010 20:25 (UTC)
о гэта мяне ўразіла)) падлога ў сэнсе)))
paniu
19 травень 2010 18:24 (UTC)
дякую красно()))) ніколи там не була..
ofeliya666
19 травень 2010 20:25 (UTC)
а чаго са скансена так мала фотак? і ці шмат у вас скансенаў увогуле?)
mr_brut
19 травень 2010 20:52 (UTC)
Вирішив не перевтомлювати читачів скансенофотками.
А скансенів у нас трішки є. Лише у Києві і в околицях штуки чотири мінімум.
ofeliya666
19 травень 2010 20:57 (UTC)
Хм, наконт Кіева..Ведаю Пірагоў і Слабаду, а што яшчэ е??? не трошкі а дафіга, я вам скажу) у нас здаецца ўвогуле 2
mr_brut
20 травень 2010 07:56 (UTC)
під Києвом є на житомирський трасі, а також в районі Межигір'я. http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%83%D1%82%D1%96%D1%80_%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8

в кожній області, мені здається, є 2-3 скансени. навіть у Криму.
ofeliya666
20 травень 2010 08:47 (UTC)
ну вы такія крутыя, што нельга ж так))))
то мне якраз жыцця і хопіць ва ўсіх пабываць)) праграма-мінімум на бліжэйшыя 20 год распрацавана)
mr_brut
20 травень 2010 08:55 (UTC)
а оце якраз дарма. всюди плюс-мінус те саме
це приблизно, як бажання відвідати всі квартири у одному багатоквартирному будинку. ))
ofeliya666
20 травень 2010 08:57 (UTC)
ну падабаецца мне, то што зробіш?) я не даследчык, проста люблю гуляць. то розная мясцовасць -- чаму б не завітаць?)
кожны з тых, у якіх я бывала, пакінуў пасля сябе рознае ўражанне)
( 17 коментарів — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek