Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Чернетки бандерлога. 12 лютого. Частина перша

Ліричний відступ – печери Аджанти – “Тут був Джон”

І от ми в Джалгаоні, останньому місті нашої подорожі. Хоч пишу я ці рядки через два місяці, але й досі пригадую свої відчуття. Знаю, що дехто з моїх колег від першої миті почав лічити дні до відльоту. Натомість дехто планував залишитись тут ще на кілька тижнів.

Хтось про цю країну мріяв півжиття. Хтось поїхав, аби поставити чергового прапорця на мапі. Не забуваймо і про духовний аспект подорожі. Не знаю, чи були серед нас ревні буддисти, але якщо були, то їх відчуття можна порівняти з відвідинами мусульманином Мекки чи християнином Єрусалиму.

Печери Аджанти

Щодо мене, то я ні на мить не пошкодував, що наважився на цю подорож, тим паче в такому форматі. Ні, я не став буддистом, ні, я не закохався в Індію до нестями. Зате кожен день дарував все нові враження, і я знав, з яким задоволенням ділитимусь ними. Чим, власне, зараз я і займаюсь.

Остання наша зупинка з огляду на враження не підкачала. Ми побачили одне з найдивніших місць Індії – печери Аджанти. Вони також є частиною світової спадщини ЮНЕСКО.

Печери Аджанти

Печери Аджанти

Двадцять дев’ять печер висічені були в скелях, над лукою глибокого каньйону.  Перші – десь в другому–першому століттях до н.е. Для зручності печери зараз пронумерували як гаражі в кооперативі. Тому в путівниках пишуть просто: печери №9, 10, 19 і 26 – найдавніші.

Конструктивно печери поділяються на два типи. Перший – чайтьї – це великі молельні зали, з рядами колон ліворуч і праворуч і апсидою у торці.

Печери Аджанти

Печери Аджанти

Другий тип – віхари – були власне монастирями, з бічними келіями. При вході такі печери мають портик, де зручно залишати взуття.

Печери Аджанти

Роззуватись необхідно і тут, це правило не обов’язкове лише щодо недобудованих печерних храмів.

Печери Аджанти

Печери Аджанти

Печери Аджанти

В задній частині залів часто можна побачити величезну скульптуру Будди. Вона може бути вищою за стелю загальної частини зали, що і так має висоту метрів з шість.

Печери Аджанти

Печери Аджанти

Печери можуть мати декілька поверхів, з сходами і балконами.

Печери Аджанти

Печери Аджанти

В деяких можна побачити ступу. Серед туристів вважається прикольним закинути на її верхівку монетку.

Печери Аджанти

Найактивніше будівництво велось чи то в 400-х роках н.е., чи то аж до VII сторіччя. Здається, що на будівельні та оздоблювальні роботи тоді було залучено найкращі сили. А самі храми змагалися між собою в красі й оригінальності.

Печери Аджанти

Вважається, що згодом храми поступово втрачали своє значення, а з приходом в Індію ісламу були остаточно закинуті. Побутує також версія про одночасну, раптову втечу людей з цих місць, причиною якої були якісь невідомі нам фактори.

DSC04948

Печери Аджанти

Заново печери було відкрито тисячу з копійками років по тому в непрохідних джунглях під час полювання на тигра британським офіцером Джоном Смітом. Знахідка так вразила англійця, що він, за давньою цивілізаційною звичкою, розписався на стіні храму: “Тут був Вася Джон. Квітень 1819”.

Відомий індофіл Микола Реріх теж був вражений містичною красою цього місця. Замість печерних стін, він відтворив свої відчуття у картинах.

Печери Аджанти, картина Реріха 

Зараз це популярний туристичний об’єкт. З села Аджанта до плато з печерами постійно курсують спеціальні чартерні автобуси, навіть з кондиціонерами. Навколо туристів скачуть десятки мавп, випрошуючи їжу. А також десятки торгівців різним крамом. Переважно це відкритки, або шматки гірського кришталю.

Печери Аджанти

Печери Аджанти

Аджанта

Аджанта

Щоб обійти весь комплекс, навіть не затримуючись в кожній з печер, потрібно години три. Для стомлених дам індійці пропонують трансфер на ношах.

Печери Аджанти

З протилежного боку каньйону, утвореного річкою Вагхора з пагорба відкривається чудова панорама усього комплексу. Гарно видно і невеличкий водоспад, з якого живиться річка. Тріщина в плато, як справедливо зауважують місцеві мешканці, вельми нагадує контури Індостану.

Печери Аджанти

Закінчення майже вже.

Tags: мандри, фото, індія
Subscribe

 • Хімба, шоколадні господарі Намібії

  На півночі Намібії, у важкодоступних районах регіону Каоколенд, живе унікальний народ - хімба. Жінки хімба носять одяг тільки на стегнах, покривають…

 • Етоша: велика біла пустош

  Етоша - природний заповідник на півночі Намібії, на північно-західному краї пустелі Калахарі. Один з найбільших національних парків країни. Площа…

 • Справжній африканський лев

  Нарешті вдалося сфотографувати африканського лева. Живого. Не в зоопарку. З усіма бойовими лев'ячими шрамами. Одним словом, в усій красі. І все це…

Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments