Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Чернетки бандерлога. 11 лютого

Перша ступа – що у ступи всередині – знову Ашока – забуття і відродження – незабутні враження

На двадцятий день здавалось що нескінченної індійської подорожі нас занесло в малопомітне навіть на детальній карті поселення – Санчі. За переписом 2001-го року тут мешкає 6785 чоловік, що, як самі розумієте, за тутешніми мірками те саме що пустеля.

Мене, чесно кажучи, весь час брали сумніви, чи знає влада реальну кількість свого населення? Бо судячи з вигляду багатьох автентичних індійців, навіть документа їм засунути було нікуди.

Санчі

Санчі

Занесло нас в Санчі не просто так, а з метою оглянути ще одну буддистську святиню. Це – так, можете не сумніватись, – була чергова ступа. Але не проста, а перша ступа. Точніше так: ПЕРША ступа. Її повелів збудувати наш любимий імператор і провідник буддизму Ашока в III ст. до н.е.

Санчі

Санчі

Як я і колись і обіцяв, час розказати про ступи взагалі. Слово це означає «верхівка». Так у сиву давнину називали кургани, які насипали на могилах царів, вождів. В буддизмі ступи як храми, місця зосередження магічної сили, стали використовувати ще за життя принца Гаутами.

Після його фізичної смерті, а якщо мовою буддизму, то після його переходу у вічну нірвану, тіло Будди спалили. Залишки ж вирішили поділити на вісім частин і закласти в основи спеціально споруджених ступ.

Санчі

Санчі

Зауважте, що лише кілька ступ містять так би мовити святі мощі. Частіше у нутрощах цих курганів закладено якісь символи, статуетки, священні тексти. Після смерті знаних вчителів на місці поховання їх праху також споруджують ступи. Часто навколо великої ступи можна побачити десятки маленьких і навіть малюсіньких ступочок, які немов грибочки повиростали поруч.

Санчі

Ступи поділяються на вісім видів, кожен – присвячений одній з подій в житті Будди. Як і годиться для релігійного символізму, кожен елемент храму теж не просто так. Переказувати все я не буду, зауважу лише на фігури Будди.

У новій типовій конструкції ступ, яких я на фотках показав вже чимало, по колу на чотири сторони світу дивляться чотири Будди. Символізують вони чотири етапи в його житті – народження, аскетизм, просвітління, нірвану.

Санчі 

Санчі

Ступа в Санчі була збудована у вигляді гігантського колеса дхарми (це якщо на нього подивитися згори). Поруч Ашока поставив чергового стовпа, які, як я вже казав, він тицяв по всіх своїй державі. Всього за своє правління Ашока побудував – тримайтесь за стільці – майже сто тисяч ступ!

Приблизно через сто років першу ж збудовану ним ступу, як і ще 84 тисячі розвалили. Наступники Ашоки були геть не буддистами, а дуже навпаки. В окремі часи навіть видавали нагороду за вбивство буддистських монахів.

Санчі

Санчі 

Проте згодом всі попустилися, а ступи почали відбудовувати заново. Ту, що в Санчі – навіть у двічі більшому розмірі. На високому барабані надбудували купол з парасольками, а довкола спорудили кам’яну балюстраду з чотирма воротами. Датуються ці конструкції десь 70-ми роками до н.е.

Санчі

Особливо цікавим є оздоблена воріт. Барельєфи зображають життя Будди, причому самого Будду ви там не знайдете – тоді вважалося, що таку постать тулити в тлінне тіло не годиться.

Десь до XII століття Санчі залишався крупним буддистським центром. Окрім ступи тут діяв цілий комплекс споруд, залишки якого й зараз вражають масштабами.

Санчі

Санчі

Санчі

З приходом до країни ісламу Санчі занепадає. Про комплекс на століття забувають, аж поки в 1818-му році його заново не відкриє британська експедиція під орудою генерала Тейлора. Слідом до Санчі ще довго будуть навідуватись чорні археологи, й лише в 1912-19-му роках англійці під керівництвом сера Джона Маршала наведуть тут остаточний лад.

Санчі

Санчі

В 1989-му археологічні релікти Санчі занесли до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Судячи з вигляду містечка - це вкрай позитивно вплинуло на його стан. Чистота, гарні дороги, зелені газони – часом забувалось, що ми в Індії.

Санчі

Повернутись до тутешній реалій нам дозволила коротка, але неповторна поїздка до сусіднього вузлового міста. Поїзд на станції зупинявся лише на хвильку, тож ми, обтяжені наплічниками, розтягнулись платформою, аби скочити хто куди і проїхати хвилин десять до наступної зупинки.

Повірте, мені надовго вистачило вражень, коли я сам опинився у переповненому загальному вагоні, де кілька сотень індійців всі ці 10 хвилин мовчки дивились на мене з усіх поличок і тамбурів.

Санчі

Залишився лише один день і одна розповідь.

Бонус. Тепер я наочно побачив, що означає “дзвонити в рельсу”.

Санчі, на вокзалі

Tags: мандри, фото, індія
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments