?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Волинський городничий, що згодом дослужився до луцького ключника і маршалка Петро Загоровський вважався у свої часи скоробагатьком. Правда, не знаю, чи мав він золотого ланцюга на шиї та мобілу Верту. 

Історики взагалі порівнюють його з конкістадором, з твердими зубами й загребущими руками, що сам здобуває собі поважне становище в суспільности. Цій же меті служив вдалий шлюб – через свого тестя, володимирського старосту Федора Сангушка статки “конкістадора” ще збільшились.

Новий Загорів, монастир

Новий Загорів

Неподалік від родового села Загорова (нині це Старий Загорів) вже не знаю від яких часів (може й від домонгольських) була обитель. Загоровський мав до неї особливе ставлення. Бувши дитиною він тяжко хорував, і вже майже мертвий був принесений матір’ю в монастир, перед образ божої матери, але тут ожив і потім виздоровів, пише Михайло Грушевський.

Новий Загорів

Маючи собі за обов’язок дбати про святу обитель, замість дерев’яної церквиці Загоровський будує велику кам’яну. До звичайної церковної десятини додав інші статті доходів: десятину всього озимого і ярого хліба з свого Старо-Загоровського маєт­ку, безплатний і позачерговий розмол монас­тирського хліба у млині, що в селі Хорові, і ловлю риби на річні Хоровській, і ліс на опа­лення монастиря і на монастирські будівлі, а також доход від млина, виручений у неділь­ний день.

Новий Загорів, монастир

Новий Загорів, монастир

У дарчому написі від липня 1560-го року подружжя Загоровських жертвує монастирю на додачу ще й сельце Волицю. Про все це мовилось на дзвоновому написі:

З ласки Божої я, Олександро Юрьевич Загоровский и з женой своей Настасиею лета 3 тисяч (це значить 7 тисяч від створення світу, отже, від Різдва Христового в 1492 році) придались по сей звон к монастыре в Загорове ку чти ку хвале Пречистой Божий Матери.

У монастирі Петро Богданович заповідає себе й поховати. При цьому умовою заповіту була категорична заборона для нащадків порушувати якось монастирські маєтності. Взагалі, старий “конкістадор” у деталях розписав доброчини, якими мають опікуватись його нащадки.

Новий Загорів

Новий Загорів, монастир

Новий Загорів, монастир

За наступні роки маєтності Загоровських добряче поскубали. Тож коли на початку XVIII ст. господарем земель стає волинський староста Михайло Чацький, монастир живе на голодному пайку. 

Чацький, той самий що ніби як засліп через зазіхання на ікону Зимненського монастиря, домагається часткового повернення монастирського майна. Щоправда ціною цього стане перетворення храму на греко-католицький. Хоч і не на довго, бо в 1839-му монастир знову став православним.

Храм має явні риси костелу, що й не дивно. Чацькі зробили церкві відповідний “ребрендинг” і добудували кам’яний монастирський корпус.

Новий Загорів, монастир

Новий Загорів, монастир

Після повернення у православ’я церкву заново розписують, головний храм висвячують на честь Різдва Божої матері, а в братському корпусі облаштовують храм Вознесіння Господнього, який діє і в наш час.

Новий Загорів, монастир

Найтрагічніша сторінка в історії Загорівського Різдво-Богородицького монастиря пов’язана з 1943-м роком. У один з вересневих днів тут точився запеклий бій між загоном вояків УПА і купою есесівських карателів.

Дві з половиною доби 43 хлопці тримали навалу понад тисячі фашистів.

До німецьких загонів Локачинського району приєдналися загони з Володимир-Волинського, Горохівського та Луцького районів, прибуло до 40 машин по 20 німецьких солдат у кожній машини. 10 вересня німці пішли в наступ – бій тривав цілий день, підвечір під’їхало ще 10 танкеток зі Здолбунова, які почали прямим попаданням бити в монастирський мур.

Повстанці з окопів відступили в монастир, а коли фашисти задіяли авіацію – три літаки – змушені були сховатися у монастирське підземелля. 11 вересня загинув командуючий чотою бунчужний Андрій Марценюк (“Береза”). Вночі з 11 на 12 вересня з вигуками “Слава Україні!” повстанці ровом через окопи прорвалися з фашистського оточення. Із 43 повстанців 29 загинуло, вони знищили 540 окупантів та 700 поранили.

Новий Загорів, пам'ятник героям УПА

Пам’ятник на цьому місці спорудили в 2003-му році. Дуже цікаво було би побачити тут на екскурсії, скажімо, Наталю Вітренко. Бо і зараз на стінах видні сліди від численних попадань. А сам храм до сих днів залишається наполовину руїною. Напевне, непоганою пам’яттю про загиблих тут людей стало б відновлення чи бодай консервація руїн…

Новий Загорів, монастир

Новий Загорів на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва – 486 км (біля 6,5 годин дороги), від Луцька– 68 км, від Львова – 129 км.

Новий Загорів

Про ті ж події знятий у цьому ж місці відомий кліп Сашка Положинського “Не кажучи нікому”, який я пропоную у якості бонус-треку.

Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.

Comments

( 11 коментарів — Прокоментувати )
myrko
13 квітень 2010 14:12 (UTC)
о! Гарно. Ще й з десертом )
templar_ua
13 квітень 2010 15:37 (UTC)
Ти мене вкотре випередив із поїздкою, але я тобі страшезно вдячний;).
mr_brut
13 квітень 2010 15:49 (UTC)
приємно )
sparrow_hawk
13 квітень 2010 16:16 (UTC)
сильно
haidamac
13 квітень 2010 21:03 (UTC)
дякую!
radutny
14 квітень 2010 12:31 (UTC)
Чудове місце й чудовий звіт, дякую.
out_of_time_man
14 квітень 2010 14:38 (UTC)
Який чудовий коефіцієнт - 25 забитих і 35 поранених німців за одного вбитого упівця... Взвод аматорів закатрупив два батальйони професіоналів. Рембо просто лузер в порівнянні з цими чудовими хлопцями!
mr_brut
14 квітень 2010 15:24 (UTC)
взагалі-то писалось, що все це вони зробили трьома кулеметами. але я то цитувати не наважився
(Анонімно)
08 вересень 2012 08:06 (UTC)
фото
Пане Вадиме! Натрапив в Інтернеті на Вашу статтю «Новий Загорів. Не кажучи нікому» від
13 квітня 2010. Вельми цікава і прониклива. Фото – унікальні про колишній монастир на Волині. Одне з них (зі сходам до монастиря, під номером 2015280_original.jpg) хотіли б використати у літературно-краєзнавому журналі Рівненщини «Погорина», який випускає Рівненська обласна організація Національної спілки письменників України. Зокрема, у статті про колишні відомі святі обителі. 1) Чи можна? Взамін – журнали з посиланням на автора фото. 2) Якщо так, то чи можна отримати від Вас це фото в оригіналі, а не стиснене. Будемо вдячні.
Євген Цимбалюк, головний редактор журналу. Моя електронна адреса tsymbaluyk@ukrpost.ua
lashkevich_2009
08 вересень 2015 22:34 (UTC)
щиро вдячний
mr_brut
09 вересень 2015 05:34 (UTC)
прошу!
( 11 коментарів — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek