Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Чернетки бандерлога. 10 лютого. (Частина перша)

Королівська земля – знову вокзальне буття – той, хто учетверо всіх перевершив – міський палац – індійський фен-шуй – останній магараджа

На вулиці – майже середина квітня, а мої індійські нотатки вже на фінішній дистанції загрузли у січневому Раджастані. Країна раджів (можна перекласти і “Королівська земля”) – найбільший штат Індії, одна з світових цивілізаційних колисок.

Джайпур, Чандра-Махал 

Столиця штату, Джайпур – одна з вершин так званого “золотого трикутника”, атракції для цивілізованих туристів, які з вікон кондиціонованих автобусів і вікон п’ятизіркових готелів милуються індійськими пейзажами. Наша група, зцементована братерством “дикого” туризму, насолоджувалась принадами Джайпура галопом…

Джайпур, на вулицях міста

Джайпур, на вулицях міста

Правду кажучи, за час що минув мені почав здаватись якимось хибним режим, у якому ми могли годинами втикати біля середньостатистичної ступи й мати лічені хвилини на огляд більш значущих пам’яток. Крім того, у повній мірі наджайпуритись нам завадило восьмигодинне (якщо не більше) запізнення потяга – щось там знову підірвали терористи-маоісти.

Не пригадую, чи розказував, але на індійських вокзалах часто є віп-кімнатка для європейських гостей. Її ми, напочаток стидливо, а згодом – абсолютно впевнено й захоплювали. Звичайні зали очікування часто поділені на чоловічі й жіночі, що, зрештою, ніяк не заважало нашим дівчатам тусуватись в чоловічих апартаментах.

Є також і спальні кімнати, де можна розташовуватись лише при наявності квитка і не задурно. В одній такій нічліжці нас спершу тероризував однорукий індієць піратської зовнішності, а потім – зграя мавп. Індієць відмовлявся розуміти, чому на два проплачені місця пхається десять чоловік і вимагав компенсацій, розмахуючи куксою. Мавпи хотіли жерти й відмовлялись вірити, що в нас нічого немає.

Мавпи на вокзалі Агри

Після таких пригод вже під ранок ми дісталися Джайпура й після годинного (!) перепочинку в чудовому, але вже непотрібному для нас готелі вирушили на експрес-екскурсію містом.

Джайпур, на вулицях міста

Джайпур, на вулицях міста

Джайпур, на вулицях міста

Джайпур було засновано за індійськими мірками зовсім недавно, в 1727-му раджою Савай Джай Сінгхом. “Савай” – титул, наданий достойнику могольським імператором і означає “той, хто учетверо перевершив своїх сучасників”. Вбийте, не розумію, як таке коротке слово може так багато значити.

Обласканий імперською прихильністю правитель вирішує перенести свою столицю з фортеці Амбер, яка вже не вміщала усіх мешканців і де відчувався брак води. Раджа створює як би зараз сказали комітет з  архітекторів, астрологів, математиків, брахманів, якому й доручає комплексне будівництво нового міста.

Джайпур, міський палац

Джайпур, міський палац 

Чи не уперше в історії тодішньої Індії проводиться реалізується містобудівне планування, ще й за канонами індійського фен-шуя – вчення васту-шастра.  Квартали, дороги, майдани, палаци – все будується у чіткому порядку, в дев’ятьох прямокутних секторах. Столицю оточує високий мур з сімома міцними воротами.

Джайпур, міський палац

За чотири роки Джайпур “здається в експлуатацію”. Одну сьому частину нової столиці займає палац магараджі. Насправді це цілий комплекс з кількох палаців, павільйонів, храмів, садів, який будувався кількасот років поспіль.

Мубарак-Махал

Більшість його приміщень займають музеї. Мубарак-Махалі, себто Сприятливий палац колись служив для прийому високих гостей. Зараз тут музей одягу й тканин. Головним експонатом, поза всякими сумнівами, є шмотки магараджі Савая Мадхосінгха. Він важив 250 кг, тож можете уявити собі його штанці (на жаль фотографувати в музеях було заборонено, тож я порушував це правило лише у безпечних для себе ситуаціях). Між іншим, чвертьтонний правитель мав більше ста дружин.

Джайпур, міський палац

Джайпур, міський палац

В іншому палаці – Чандра-Махалі – досі мешкають нащадки королівської родини. Правителі Раджастану вміли за всіх влад виторговувати собі певну автономію.

Чандра-Махал

Чандра-Махал, машина магараджи

Навіть після проголошення республіки останній магараджа, а також спортсмен Савай Мен Сінгх II деякий час залишався фактичним правителем краю та й потім залишався при ділах, бо служив послом в Іспанії. З його особистими речами й спортивними нагородами можна ознайомитись в музеї на першому поверху палацу.

Джайпур, міський палац 

Діван-і-Кхас служив магараджам для приватних аудієнцій. Виставлені тут два величезних срібних глечики на чотири тисячі літрів кожний було виготовлено переплавкою 14 тисяч монет. Глечики зробили спеціально для Савая Сінгха, аби той, у тривалій поїздці до Англії на коронацію Едуарда, міг пити священну воду Ганги. Так-так, ту саму, з попелом мільйонів спалених індійців, замість некошерної англійської води.

Діван-і-Кхас

Діван-і-Кхас

Діван-і-Кхас, срібний глечик

Поки ви чекаєте на другу частину пропоную перекусити. Перед вами вже знайомі пурі і доса.

Пурі

Доса 

Частина друга.

Джайпур, на вулицях міста

Tags: мандри, фото, індія
Subscribe

 • Хімба, шоколадні господарі Намібії

  На півночі Намібії, у важкодоступних районах регіону Каоколенд, живе унікальний народ - хімба. Жінки хімба носять одяг тільки на стегнах, покривають…

 • Етоша: велика біла пустош

  Етоша - природний заповідник на півночі Намібії, на північно-західному краї пустелі Калахарі. Один з найбільших національних парків країни. Площа…

 • Справжній африканський лев

  Нарешті вдалося сфотографувати африканського лева. Живого. Не в зоопарку. З усіма бойовими лев'ячими шрамами. Одним словом, в усій красі. І все це…

Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments