Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Чернетки бандерлога. 9 лютого. (частина друга)

Падишах і його третя дружина – Тадж Махал – Червоний форт і капітан Немо – в’язні і туристи. Перша аґрочастина була раніше.

Агра - древний город. Он всегда наполнен индусами-фанатиками и свирепыми дикарями-язычниками. Горстка англичан потерялась бы среди узьких извилистых улочек. Поэтому наш командир приказал перейти реку и укрыться в старинной Агрской крепости. Не знаю, джентльмены, слыхал ли кто-нибудь из вас об этой крепости. Это - очень странное сооружение. Такого я никогда не видывал, а уж поверьте, я много странного повидал на своем веку.

Крепость очень большая и состоит из двух фортов - нового и старого. Наш гарнизон, женщины, дети, припасы и все остальное разместились в новом форте. Но он размерами был гораздо меньше старого. В старую крепость никто не ходил, вней жили только скорпионы и сороконожки. Там было много огромных пустых залов, галерей, длинных коридоров с бесконечными переходами и поворотами, так что было легко заблудиться. Поэтому туда редко кто отваживался ходить, хотя время от времени собиралась группа любопытных и отправлялась с факелами. (Артур Конан Дойл. “Знак чотирьох”)

Аґра-форт 

На вулицях Аґри

Після повернення столиці до Делі в 1648-му форт втратив свій особливий статус. Аж доки тут не поселився vip-в’язень – Шах-Джахан, 13-й Падишах Індії. Власне він і переніс свою столицю з Аґри.

Та навряд чи історія зберігала б ім’я чергового володаря, зрадженого своїм сином. Якби не той факт, що це Шах-Джахан побудував Тадж Махал.

Аґра, Тадж Махал

Аґра, Тадж Махал 

Як відомо, мавзолей падишах збудував на згадку про померлу в автокатастрофі дружину Мумтаз Махал. (Інформацію про трагічну дорожню пригоду я взяв з фільму “Мільйонер з нетрів”. Деякі історики цей факт заперечують і стверджують, що імператриця померла при пологах).

Арджуманад (у дівоцтві) заручили з принцем Хурамом (так звали Шах-Джахана до його самопроголошення імператором) в 1607-му коли їй було лише 14. Через п’ять років у чітко визначений астрологами час вона побралися. Тоді ж молода невістка отримала від тестя нове ім’я – Мумтаз Махал, що означає “Палацова окраса”. 

Аґра, Тадж Махал

Аґра, Тадж Махал

Літописці стверджують, що Шах-Джахан так захопився молодою дружиною, що геть забув про двох її попередниць. Його любов і повага до нової імператриці, мовляв, не йшли ні в яке порівняння з чисто подружніми обов’язками стосовно її “колег по цеху” (що також не завадило володарю ще рад чи навіть не раз побратися).

Мумтаз була для імператора більше, ніж дружиною. Вона супроводжувала Шах-Джахана під час військових кампаній, була його довіреною особою і радником. У 1631-му Мумтаз, супроводжуючи чоловіка в його черговому поході (!), помирає при пологах. Чотирнадцятих (!) за дев’ятнадцять років шлюбу.

Аґра, Тадж Махал

Аґра, Тадж Махал

Вбитий горем імператор ховає тіло дружини у тимчасовий мавзолей в місті Бурханпурі, а сам спадає з обличчя, сивіє, вдягає на рік траур. Коротше кажучи страждає по повній. В грудні того ж року у золотій скриньці прах перевозять до Аґри. Тим часом розпочинається грандіозна будова, яка триватиме аж 22 роки.

Для споруди використовувався напівпрозорий білий мармур, інкрустований яшмою, нефритами, кристалами, бірюзою, сапфірами, сердоліком. Тисячі слонів звозили будівельні матеріали з усієї Індії, а дещо – з Саудівської Аравії, Китаю, Афганістану, Шри-Ланки, Тибету. Близько 20 тисяч фахівців були задіяні у роботах.

Аґра, Тадж Махал

Аґра, Тадж Махал

Аґра, Тадж Махал

Центральне місце мавзолею займають дві відносно скромні за розмірами гробниці – Мумтаз Махала та її пізніше померлого чоловіка. Причому насправді власне прах поховано глибше, під землею. Труна Шах-Джахана – єдиний несиметричний об’єкт комплексу. Всі інші споруди й елементи є суворо симетричними один відносно одного.

Аґра, Тадж Махал 

Нічого більше у центральній п’ятикупольній, оповитій камінними орнаментами споруді немає. Знімати усередині заборонено (але добрі люди зробили це за мене). Крім того, перед підйомом на фундамент головної будівлі мавзолею слід зняти капці, як і всюди в Індії перед входом до храмів.

Аґра, Тадж Махал

Обабіч 74-метрового мавзолею чотири злегка нахилених убоки мінарети. Нахил зробили. аби у випадку падіння ті не понівечили головну споруду.

Аґра, Тадж Махал 

Комплекс окрім відомої всім за картинками включає в себе ще сад з алеями, басейнами і фонтанами, дві мечеті з червоного пісковика.

Аґра, Тадж Махал

Аґра, Тадж Махал 

Оточують все це діло з трьох сторін зубчасті стіни, а з річкової – високий відкритий підмурок.

Аґра, Тадж Махал

Аґра, Тадж Махал 

Невдовзі після завершення будівництва, у 1658-му владу захопив син Шах-Джахана Аурангзеб, третій син Мумтаз Махал. Братів, які дожили до того часу він закоцав, а батька ув’язнив у Аґра-форті. Аж до самої смерті колишній імператор лише з-за ґрат міг милуватись могилою дружини, аж поки сам не упокоївся поруч.

Вид на Тадж Махал з Аґра-форту

Щоправда нині дослідники стверджують, що утримувався екс-падишах не в Аґрі, а в делійському червоному форті, а отже ніяких візуальних мук не відчував. Натомість за іншою версією Шах-Джахана синочок ув’язнив у скарбниці, де той милувався хіба що родинними статками.

Ще часто розказують про аналогічний мавзолей з чорного мармуру, який ніби-то імператор планував побудувати для себе на протилежному березі річки. Але не встиг.

Аґра, річка Ямуна

Аґра-форт 

Тадж Махал, як і Червоний форт постраждали під час Індійського повстання 1857-58, яке нам відоме як Повстання сипаїв. Відоме зі стрічки “Капітан Немо” чи картини Верещагіна: пригадуєте, як сипаїв прив’язували до гармат?

Інша річ, що повстанці не відрізнялись доброчинами й вирізали у захоплених містах все британське населення, не зважаючи на стать чи вік.

На вулицях Аґри

Аґра-форт

Наприкінці XIX століття Тадж Махал за наказом англійського Віце-Короля капітально реставрують. Деякі загрози трапляються і в наші дні. По-перше, внаслідок гіпотетичних терористичних атак (при вході до комплексу слід здати більшість речей до камери схову). А по-друге, від смогу – білий мармур його просто не витримує.

На вулицях Аґри

На вулицях Аґри 

В наші дні мільйони туристів суттєво поповнюють державну (і не тільки) скарбницю. Аґра, будучи крупним промисловим центром, транспортним вузлом, у значній мірі працює на обслуговування багатомовної юрби гостей.

DSC04272

DSC04526

Причому, різниця в оплаті для іноземців і індійців для відвідин Тадж Махалу є особливо помітною (надаю, що 750 рупій – це 150 грн.).

DSC04274

Я от знайшов фотки таких туристів. Особисто мені ж симпатичне оце моє фото. Не оминають увагою туристи і Аґра-форт.  До речі, у одній з його частин і досі квартирується індійське військо.

На вулицях Аґри

Читайте далі про замки Джайпура. (Лишилося зовсім трішки!)

На вулицях Аґри

Tags: мандри, фото, індія
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments