Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Чернетки бандерлога. 9 лютого. (частина перша)

Великі Моголи – падишах-поет Бабур – алмаз Кохінур – Червоний форт

Якось з Божою поміччю розповідь моя наближається до завершення. Сьогодні ми, нарешті, доїхали до Аґри – міста, де конче повинен побувати кожен традиційний індотурист.

Аґра, Тадж Махал

Власне ми-то якраз і не мали тут побувати. Бо Аґра до буддизму має такий самий стосунок, як і Жмеринка. Проте ще до поїздки більшість учасників батогами з пряниками домоглася корекції маршруту. І, скажу вам, не дурно.

Аґра, Тадж Махал 

Перші ніж переказати про Тадж Махал те, що всі хто хотів і так знає – кілька слав про Аґру. Місто заснували в 1504-му році правителі Делійського султанату, афганці за походженням. Індія ж тоді була під владою тюрків.

Дуже скоро в Індію приходять нові північні завойовники. Ні, це був не Жириновський, котрий прославився закликом до росіян помити чоботи в Індійському океані. Нащадок самого Тамерлана, полководець і поет Бабур у 1526-му встановлює свою владу у Північно-Західній Індії.

Аґра

Аґра

Аґра

Аґра

Бабур стає першим падишахом Індії, засновником династії Великих Моголів, які правили величезною країною понад 300 років. Проте сам Бабур правив якраз недовго.

Володар все більше уваги приділяв літературі й навіть наврочив, що помре після завершення своєї книги “Бабур-наме”. Що і сталося в 1530-му. Першого Великого Могола поховали в Аґрі, та згодом перенесли його прах до Кабула.

Аґра, Червоний форт

Якийсь час потому Аґра у забутті – спадкоємці Першого Падишаха не втримали престол. Славу місту повернув Акбар Великий, онук Бабура. Це він утвердив моголів Великими, об’єднав країну, втихомирив її ворогів і внутрішню опозицію. Столицею імперії була Аґра.

Щоправда, Акбар спробував перенести імперський центр до новозбудованого міста Фатехпур-Сікрі (в сорока кілометрах від Аґри). Але і тоді Червоний форт Аґри залишався головною фортецею країни.

Аґра, Червоний форт 

Будівництво Аґра-форту розпочалось в 1565-му. Хоча насправді укріплення були на цьому місці й раніше, цегляні, зведені ще до моголів. За цими стінами намагалася врятуватись родина останнього раджі, вбитого могольським військом. Але не фортеця захистила їх життя, а знаменитий алмаз Кохінур (так, це на його честь поіменовано знайому всім чеську канцтоварну компанію).

Бабур став власником діаманту, який вважається одним з найвідоміших у світі. Упродовж століть він прикрашав тюрбани могольських правителів, а нині є складовою британської корони.

Аґра, Червоний форт

Аґра, Червоний форт

Аґра, Червоний форт 

Заново відбудований форт знову ж використовувався не лише для захисту столиці Великих Моголів. Тут зберігалась імператорська скарбниця (зокрема й Кохінур), розміщувався арсенал. На території збудували кілька палаців, мечетей, розбили сади.

За головний будівельний матеріал служив червоний пісковик, який і досі видобувають у районі Аґри. Використовувався також білий мармур.

Аґра, Червоний форт

Аґра, Червоний форт

Аґра, Червоний форт

Аґра, Червоний форт

Аґра, Червоний форт

Спадкоємці Акбара (між іншим він правив 50 років!) продовжили розбудову фортеці. Її мури довжиною два з половиною кілометри досягли висоти понад 20 метрів. Не надто високо, але в купі з валами й бастіонами – достатньо серйозно.

Аґра, Червоний форт 

Аґра, Червоний форт

Про форт і про Тадж Махал докажу пізніше.

Аґра

Tags: мандри, фото, індія
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment