Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Чернетки бандерлога. 6 лютого

Буддистський університет в Наланді – куртизанки Вайшалі – володарі доріг – мавп’яча засідка

Для того, аби закінчити прискорені курси буддиста-заочника, не достатньо заходити чи не кожну ступу, харчуватись травою й ночувати у буддистському монастирі на дошках. На черзі в нас було відвідування давнього буддистського університету.

Наланда, буддистський університет

Заснували цей навчальний заклад у Наланді в першій половині V ст. У період розквіту тисяча професорів навчала тут десять тисяч студентів. Деякі корпуси університету були дев’ятиповерховими (!), на його території діяли півтора десятки храмів і монастирів, а в бібліотеці зберігалось близько дев’яти мільйонів томів книг.

Наланда, буддистський університет

Наланда, буддистський університет

Наланда, буддистський університет

От як описуються будні університету.

У ченців Наланди існував звичай час від часу збиратися разом і читати, обговорюючи, який-небудь філософський твір. Шантідева (один з монахів-професорів) вважався ченцями людиною дурнуватою й не дуже здатною. Тим часом до нього дійшла черга читати текст. Шантідева запитав, що читати: своє або чуже. Ченці вирішили посміятися над тупуватим простаком і запропонували йому читати його власне вигадування.

І Шантідева почав читати текст “Шлях Ботхісаттви”, що незабаром став нормативним для вчення. Читаючи текст, Шантідева почав левітирувати, піднявшись над підлогою перед здивованою і приголомшеною братією. Більше його, природно, ніхто вже за дурня не вважав.

Наланда, буддистський університет

Наланда, буддистський університет

Буддизм в Індії – чого вже там недоговорювати – у значній мірі розвивався і поширювався доти, доки його підтримували місцеві правителі. Як тільки можновладці стали орієнтуватись на мусульманських завойовників, релігія Будди стала поступатися ісламу і традиційному індуїзму.

До того ж мусульмани активно нищили буддистські монастирі та інші духовні центри. В 1193-му розвалили й Наланду. Чимало монахів рятувались втечею у Непал і Тибет, де згодом заснували однойменний навчальний заклад. 

На сьогодні археологами розкопано близько 150 тис. кв. м руїн університету. Проте значна площа й досі залишається захованою. У шкільному музеї, що поруч зберігаються численні знахідки.

Наланда, буддистський університет

Наланда, школярі 

Наступним пунктом нашої подорожі було ще одне місце, пов’язане з життям Будди. На час його першого відвідання Вайшалі вже були великим і процвітаючим містом, столицею Лічаві, однієї з найдавніших демократичних республік у світі.

Сім тисяч сімсот сім розваг були до послуг його мешканців. Головний асортимент розваг було представлено куртизанками. Красуня Амбапалі було одною з них. Розповіді про її чарівність спричиняли мало не війни. Тож аби уникнути зіткнень між потенційними женихами уряд надав Амбапалі державний статус, такої собі повії першого рангу.

Вайшалі, ступа і колона Ашоки 

Якось не хочеться бути занадто цинічним й пояснювати кілька візитів Будди до Вайшалі саме його ставленням до Амбапалі. Проте факт залишається фактом – вона вважається подругою й послідовницею Гаутами. А згодом і взагалі відмовилась від своєї професії й цілком присвятила себе проповідуванню буддизма.

Вайшалі

У Вайшалі відбувався Другий буддистський собор. На ньому обговорювались порушення окремими монахами фундаментальних правил. Зокрема, мова йде про зберігання солі в розі, вживання кислого молока після обіду та взагалі їжу після полудня. Ну і, само собою, говорили про бухло.

В результаті всі заборони залишили в силі.

Вайшалі

Вайшалі

Про колишнє значення містечка нині нагадують хіба руїни. Збереглася також давня ступа й ще одна колона царя Ашоки. (Я вже розказував, що він понаставляв їх по всій своїй імперії, проте вціліли лише декілька. Колона у Вайшалі – одна з найбільш збережених).

Вайшалі, колона Ашоки

Ще одна ступа побудована недавно на березі ставка – ровесника Вайшалі. Десь тут Будда читав свою останню проповідь.

Вайшалі, нова ступа

DSC03965

Кулінарна хроніка. Пурі – борошняні млинці, які смажаться у фритюрі. Їх пусту серединку зручно набивати тушеною в карі картоплею чи просто їсти з гострим (ну а як же) соусом.

пурі

пурі

Попереду був багатогодинний перегон до Варанасі, індуїстського Риму. Дорогою ми мали знайти якийсь готель для перепочинку. Зокрема в Патні – столиці штату Біхар. Цікаво, що Патна – одне з найдавніших міст, котре безперервно існувало. Як мінімум дві з половиною тисячі років.

Та це виявилось непростим завданням. Справа в тому, що всі іноземці, які зупиняються у індійських готелях, повинні заповнити спеціальну анкету, а власник – внести дані про неіндійських гостей до амбарної книги. І ставились вони до цього обов’язку, попри всю індійську безтолковість, завжди сумлінно. Так от, адміністрація штату (як я зрозумів) зобов’язала готелі реєструвати іноземців ще й у місцевій адміністрації.

В результаті перепочивати нам довелось у якомусь бомжатнику для далекобійників.

DSC03998

До речі, про вантажівки. Всі вони, як і більшість автівок на дорозі, – виробництва заводу “Тата”. Видимі частини, а особливо фасади – щедро прикрашені якимось іконками, шарфиками, розписами, чеканкою й тому подібною фігнею. Уночі ці монстри взагалі нагадують вівтарі чи нічні клуби – кому що ближче.

індійські дороги 

індійські дороги

індійські дороги

Головний ворог індійських доріг – поліцейські. Лежачі. (Стоячу поліцію ми бачили лише у містах, і то не надто багато). Чи не в кожному селі дорогу перетинає три-чотири горба, причому ніяк не позначених. Ця особливість у доповнення до вже описаного транспортного бедламу перетворює марш-бросок кілометрів в 100 на багатогодинну муку.

Колориту додала мавпяча засідка. Хвостаті за всіма піратськими правилами стрімко блокують дорогу й вимагають плату за проїзд.

індійські дороги, мавп'яча засада

індійські дороги, мавп'яча засада

індійські дороги, мавп'яча засада

Далі ми з вами відвідаємо похоронну церемонію. Простіше кажучи – будемо палити трупи.

Варанасі, похоронна церемонія

Tags: мандри, фото, індія
Subscribe

 • Хімба, шоколадні господарі Намібії

  На півночі Намібії, у важкодоступних районах регіону Каоколенд, живе унікальний народ - хімба. Жінки хімба носять одяг тільки на стегнах, покривають…

 • Етоша: велика біла пустош

  Етоша - природний заповідник на півночі Намібії, на північно-західному краї пустелі Калахарі. Один з найбільших національних парків країни. Площа…

 • Справжній африканський лев

  Нарешті вдалося сфотографувати африканського лева. Живого. Не в зоопарку. З усіма бойовими лев'ячими шрамами. Одним словом, в усій красі. І все це…

Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 6 comments