Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Чернетки бандерлога. 4 лютого

Мої записи переходять в параноїдальну стадію. Себто коли їх автор одночасно і тут, і там. Але хіба це може завадити справжньому буддисту? Хм… Справжньому може й не може…


Дерево Бодхи – храм і купа ступ – смак Тибету

Цього дня наша подорож набула не просто культурологічного, а ще й ідейного змісту. Упродовж наступних кількох діб мало не наступаючи Будді на п’яти ми відвідували місця, пов’язані з Його життям.

IMGP3922

LR-03374

Бодх-Гая – саме таке місце. Тут Сіддгартха Гаутама став Буддою, а це я вам скажу навряд чи могло статись, припустимо, біля Горлівки чи під Сарнами.

Як відомо, Гаутама, років до 30 купався в розкошах як галушка в сметані. Аж поки випадкове видовище не сподвигло принца на роздуми про страждання, хвороби, смерть. В принципі нічого дивно – адже майбутній Будда в свої ще молоді роки вже був 13 років як одружений.

LR-03398

Гаутама стає монахом і після мандрів кілька років поспіль гнобить себе аскетизмом. У печері, де Будда мало не помер від самовиснаження ми ще побуваємо.

Так от, вже на межі смерті 35-річний екс-принц виходить зі свого сховища й якось доповзає до річки Фалгу, притоки Ґанґу. Тут його непритомне тіло знаходить місцева селянка й, співчуваючи нещасному, годує його рисом.

LR-03452

З новими силами Гаутама навпростець переходить пересохлу річку, знаходить підходяще для медитації дерево і у його затінку вирішує сидіти доти, доки Біл Гейтс не опублікує безглючну версію Windows. Ну тобто поки не настане просвітління.

LR-03407

LR-03306

Баньян або грецька індійська смоківниця, а точніше священний фікус відтоді вважається деревом особливим. Його дбайливо висаджують у буддистських місцях. Але саме те, первісне дерево до наших днів все ж не дожило.

IMGP3833

Першим на фікус підняв руку той самий Ашока, про якого я розказував раніше і який став згодом ревним буддистом. Потім ще кілька нехороших людей нищили дерево. Проте щоразу вдавалось відродити баньян на тому самому місці.

Допомогою в тому служило інше дерево, вирощене на Цейлоні з паростка того самого фікуса. З його паростків вирощували у Бодх-Гаї нові рослини. Востаннє це сталося в 1876-му. Тоді, правда, передостання смоківниця впала просто від старості.

LR-03328

LR-03320

Поруч зі священним деревом знову ж Ашокою в III ст. до н.е. було збудовано храм Просвітління – Махаботхі. За наступні віки храм неодноразово перебудовували, а 50-иметрову башту звели лише в VI ст.

За часів мусульманського панування святиню розорили. Лише в 1861-му році англійці відкопали, розпочали реставрацію й повернули буддистам храм. Його реконструкцію завершили в 1880-му. Вісім років тому храм Махаботхі включили до спадщини ЮНЕСКО.

IMGP3843

IMGP3917

І зараз Бодх-Гая, на відміну від багатьох інших, радше археологічних місць, є діючим буддистський центром. Навколо головного храму розташовані менші ступи й монастирі. Зокрема – японський, в’єтнамський, китайський, тайський, бірманський, тібетський.

LR-03368

LR-03312

LR-03450

До речі, про тибетців. У містечку їх чимало. Тож нам вдалося покуштувати й тибетської кухні. Говорячи буквально – ми нарешті поїли м’яса: в супі з локшиною та пельменях момо.

LR-03421

LR-03425

LR-03427

В околицях Бодх-Гаї продовжуються розкопки. Відносно недавно зна світ Божий повернули древню ступу – до того це був просто зарослий чагарником горбочок.

LR-03332

LR-03348

Поруч з храмом Махаботхі – озеро. З ним теж пов'язаний шматок буддистського епосу. Коли Гаутама втикав, усякі темні сили намагались йому завадити. Аби він не пізнав істини й не вивів на чисту воду усю нечисть. І навіть наслали на майбутнього Будду всякі погані штуки, зокрема і бурю.

IMGP3847

А захистив принца зміїний цар. Ну да. Така історія…

LR-03343 

У наступній частині буддистський градус оповіді ще підвищиться. За деякі фото дякую Філу.

Tags: мандри, фото, індія
Subscribe

 • Хімба, шоколадні господарі Намібії

  На півночі Намібії, у важкодоступних районах регіону Каоколенд, живе унікальний народ - хімба. Жінки хімба носять одяг тільки на стегнах, покривають…

 • Етоша: велика біла пустош

  Етоша - природний заповідник на півночі Намібії, на північно-західному краї пустелі Калахарі. Один з найбільших національних парків країни. Площа…

 • Справжній африканський лев

  Нарешті вдалося сфотографувати африканського лева. Живого. Не в зоопарку. З усіма бойовими лев'ячими шрамами. Одним словом, в усій красі. І все це…

Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments