Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Затурці [upd]

Не надто велике село на півдорозі між Луцьком і Володимиром-Волинським може похвалитись принаймні своїм віком. Тут збереглися залишки городища XIII століття. А в середні віки на його місці спорудили мурований замок з ровами.

Назву села пов’язують чи з річкою Турією чи з прізвищем магната Затурецького, котрий ніби-то був першим власником села й очевидно будівничим замку.

Затурці, костел Пресвятої Трійці і святої Марії Магдалини

В 1570-му Затурці придбаває Василь Гулевич, Володимирський підстароста, а згодом – військовий. Підприємливий магнат облаштовує в селі фільваркове господарство. Тут у нього народжується Галшка Гулевичівна, майбутня співзасновниця Київського братства.

Після унії, за очевидного сприяння власників-шляхтичів, у Затурцях засновується католицький монастир августинів. Костел Пресвятої Трійці і святої Марії Магдалини спорудили в 1642-46-му роках. (Написано, що ще й коштом якогось В. Подгородинського, але хто це такий – я не знайшов).

Затурці, костел Пресвятої Трійці і святої Марії Магдалини 

Затурці, костел Пресвятої Трійці і святої Марії Магдалини

У 1832-му царської владою костел переробили на православну церкву. Приблизно в ті ж роки Затурці, як придане, переходять у власність старої шляхетської родини Липинських. У тутешньому родинному маєтку й народився В’ячеслав Липинський, як пишуть в енциклопедіях – теоретик українського консерватизму.

Затурці, садиба Ліпинського

Маєток обіймав територію в 700 з гаком гектарів! Будинок було закладено в 1871-му році, навколо садиби було висаджено сад і розплановано парк. Дуби, акації, липи, каштани, горіх висаджені були у певних композиціях, утворюючи алеї, кола, “острови”.

Під час Першої світової будівля сильно постраждала. Новий господар – Станіслав Липинський – вирішує на старому фундаменті збудувати новий палац з кам’яним першим і дерев’яним другим поверхом, який дуже гарно палає вже за Другої світової.

Затурці, садиба Ліпинського

З середини 1990-х садиба, де облаштовано меморіальний музей Липинського, з перемінним успіхом реставрується. В останній час через обмеженість фінансування роботи заморожено. 

Затурці, садиба Ліпинського 

 

 

 

І ще кілька слів про костел. Під час Першої світової його також було сильно пошкоджено, але в 30-і роки минулого століття давній храм реконструювали.

Затурці, костел Пресвятої Трійці і святої Марії Магдалини

З 1946-го по 1992-й в костелі розташовувався сільський клуб, а згодом – колгоспний склад. На початку 90-х за пожертви з-за кордону храм більш-менш до пуття. Зараз – він вважається діючим.

Затурці, костел Пресвятої Трійці і святої Марії Магдалини

Затурці на Google maps. Село Затурці, Локачинський район Волинської області. Проїзд автомобілі від Києва – 456 км (біля 6 годин дороги), від Луцька – 38 км.

Затурці

Tags: волинь, мандри, фото
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 8 comments