?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Базальтові стовпи

Фахівці стверджують, що більше ніде в Європі ви такого не побачите. Кам’яні стовпи, які місцями мають висоту у кількадесят метрів, каскадом спускаються до чаші, заповненої прозорою і від того неймовірно синьою водою.

Базальтові стовпи

Базальтові стовпи, затоплений кар'єр

Мільйони років тому на цьому місці лютували вулкани. Магма  немов желе з пекельної кухні розтікалась, застигаючи й набуваючи оцих неймовірних форм.

Базальтові стовпи

Базальтові стовпи

А потім пісок і крейда поховали застиглі базальти на неймовірну купу років. Кажуть, що відкрив їх геть випадково місцевий селянин.

Десь в тридцятих роках XVII століття копав він собі щось на городі й зламав об камінь лопату. Та потім зметикував з відкопаного каміння зробити хаті фундамент.

Базальтові стовпи

Базальтові стовпи

Ще кажуть, що копав він не просто так. Ніби неподалік Костополя згубив колись свого вельми коштовного персня король Ян Казимир. І велів помітити місцину, аби відшукати згодом. Ну а коли почали шукати – то й відкопали оцих кам’яних монстрів.

Базальтові стовпи

Базальтові стовпи

Попри примітивні технології, брили навчилися виламувати. Властивість цих каменів – прямий рівний розкіл. Височенні й важкезні стовпи вивозили до навколишніх від-будов. Зокрема – костелу в Олиці. Проте справжній індустріальний розквіт ця частина Рівненщини дістала наприкінці 20-х років XX століття.

От коли для села Янова Долина (нинішнє Базальтове) настали воістину золоті часи. Польський уряд, який до того вимушений був закупати базальти в Швеції, розгорнув широкомасштабне видобування каменю на тодішніх своїх землях.

Базальтові стовпи

Базальтове, кар'єр

До одразу кількох кар’єрів прокладається залізниця, будуються сотні будинків, камінь вивозять навіть баржами по річці Горині.

У середині 30-х років в Івановій Долині працювало три тисячі чоловік — півтори тисячі українців та півтори тисячі поляків. Робітниче селище було електрифіковане і мало не тільки водопровід, а навіть каналізацію. Для сільської місцевості це було дивиною. До сусіднього села Злазне було прокладено спеціальну дорогу для велосипедистів. Будувався аеродром, діяли різні громадські і спортивні товариства, каси взаємодопомоги.

Базальтове, кар'єр

Базальтове, кар'єр

Базальтове, кар'єр

В той час камінь виламували вже за допомогою вибухівки. Попри надзвичайно важку працю робітники були загалом задоволені. Адже робота непогано оплачувалась, а крім того в Яновій Долині діяла соціальна інфраструктура: дитячий садок, школа, клуб, село було телефонізовано і електрифіковано.

А от після Другої світової інтенсивне виробництво припинилося. Та й кар’єри почали виснажуватись. Чимало з них вже є затопленими. (Це попри те, що поклади місцевого каменю оцінюються в 200 мільярдів доларів).

Базальтове, кар'єр

Базальтове, кар'єр

Базальтове, кар'єр

В наші дні головна продукція кар’єрів – надмогильні пам’ятники. Цим же кустарно займається більшість місцевих мешканців.

Базальтове

Базальтове, кар'єр

Базальтове, кар'єр

З місцевих базальтів вимощено майдани Відня, Москви, Парижу, Брюсселя, Варшави. Стовпи безуспішно номінувались як одне з семи природних чудес України.

Та, здається, мільйонороким стовпам пофіг: програли вони чи ні.

Базальтові стовпи

Базальтове на МЕТА-картах. Проїзд на поїзді до станції Костопіль,  автомобілі від Києва – 368 км (біля 4-х годин дороги), від Рівного – 51 км.


Переглянути більшу мапу

Comments

( 13 коментарів — Прокоментувати )
svitzaochi
24 вересень 2009 13:44 (UTC)
дякую за звіт, хочеться і собі там побувати
m1ghty_mauz
24 вересень 2009 18:51 (UTC)
клас
gor_qkop
25 вересень 2009 17:56 (UTC)
мостова гвгантів... з них ще й бруківку робити можна
nastuska_nehaj
28 вересень 2009 10:08 (UTC)
А там купатися можна? Як вода? Чи є підходи?
andy_travelua
28 вересень 2009 10:23 (UTC)
Справжнє диво!
haidamac
28 вересень 2009 11:16 (UTC)
дякую! Давно планував там побувати...
skapirus
30 вересень 2009 10:13 (UTC)
Дякую, дуже цікаво. Єдине зауваження стосовно "більше ніде в Європі ви такого не побачите", з яким можна трохи посперечатися. В мене тут неподалік від Дрездена, в Саксонській Швейцарії є замок Стольпін, який збудований на верхівці колишнього вулкану, який вибухнув 25 млн. років тому, а тепер відносно невеликої базальтової скелі. Ці базальти теж дуже вражають. Детальніше можете глянути тут: http://de.wikipedia.org/wiki/Burg_Stolpen
mr_brut
30 вересень 2009 10:19 (UTC)
Я теж запідозрив, що це не особлива дивина. І того написав, що так "стверджують фахівці".

Дрезден мені сподобався, був там. А от на околицях - неа. Все якось до товариша в гості збираюсь, він під Мюнхеном мешкає.
skapirus
30 вересень 2009 16:56 (UTC)
Ну так не все втрачено! Будете їхати до товариша, то свисвіть, зроблю екскурсію в Саксонську Швейцарію і те тільки. Лише планувати треба суботу/неділю, бо в інші дні я працюю.
mr_brut
01 жовтень 2009 07:05 (UTC)
Дякую!
Одразу після завершення кризи ))
Bilanych Mychail
14 березень 2014 14:25 (UTC)
На закарпатті є подібне!
Такі розколи андезиту є і на Закарпатті в Мукачівському районі
Татьяна Войтюк
03 серпень 2014 10:08 (UTC)
Круто
Були на днях у Базальтовому. Вода неймовірна: тепла, м'яка і чистюча. Колір такий як і на фото блакитний. Є місце де розкинути палатки, і засмагнути. Мінус у тому що спуск не дуже комфортний і глибоко. З дітьми краще не їхати, але для веселої компанії друзів ідеально. Люди у селі привітні, підкажуть що, де і як. Таке побачити треба..
( 13 коментарів — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek