?

Log in

No account? Create an account

попередні записи | наступні записи

Ви може цього і не знаєте, але береза – символ рай-дерева. Символ багатства. Правда, не лише березу, а й дуб, вербу, сосну наші неперебірливі предки згідні були вважати символами початку нового життя, достатку і прихистку.

Чимало на нашій мапі Липівок, Дубровиць чи Вербівців. З березою ж пов’язана майже сотня українських річок і селищ. Від Березни й Березівки до Березняків з Березовичами. Київська Березань теж коренями з раю.

Березань

Судячи з Вікі, найголовніше, що можна розказувати про Березань – це про невірне трактування походження назви містечка. Замість цілком очевидного пояснення, невідомий автор довго пише про турецькі слова “Бюро-Юзен-Ада”, що означає Вовчої Ріки Острів. А потім додає, що з цим по-перше, не згідні фахівці, а, по-друге, мова взагалі не про місто Березань, а про острів.

Березань

Місто, як справедливо зауважують його випадкові гості, туристичною Меккою не є і навряд чи буде. Імідж в Березані не той.

Березань

Та й пам’яток історичних катма. Хіба що промислова споруда, яку тут звуть “завод Канського”.

Березань, броварня Канського

Насправді це не завод, в броварня, побудована в 1879-му році Іларіоном Бутовичем. Вже після його смерті, в 1886-му пивоварню продають чеському підприємцю Йосипу Канському. Броварня, яку обслуговувало всього шість робітників, варила сто двадцять тисяч відер пива та квасу на рік. її Продукцію відправляли діжками до Яготина, Чернігова, а куди далі – у фірмовій скляній тарі.

Березань, броварня Канського

Березань, броварня Канського

Після революції виробництво припинилось. Один час у будівлі розміщувався шпиталь, а пізніше – був склад. Збереглося чимало допоміжних приміщень, а також унікальна піч (вона на фото що вище).

Цікаво, що покинута споруда має свій сайт (два верхні фото саме звідти, там же – трішки більше історії пивоварні). Щоправда сторінка виконує прагматичну функцію – оголошення про продаж цього унікального об’єкту. Ціна (станом на 1 січня кризового поточного року) – лише 1 100 000 у.о. Підозрюю, що наразі пропозиція ще в силі.

Березань, броварня Канського

Як би не було, для Мекки однієї броварні, навіть такої екзотичної – замало.

Березань

В центрі увагу привертає виконана в стилі чорнобильського саркофага споруда будинку культури.

Березань, будинок культури

Меморіальна дошка відповідного змісту – поруч.

Березань

Першу згадку про Березань датують 1616-м роком. На той час ці березові землі належали могутнім Острозьким.

Березань 

За реєстром 1638-го Березань згадується вже як сотенне місто Переяславського полку. На той час у місті козаки складали більшість населення. Березаньська сотня залишалась у складі полку аж до його розформування в 1782-му. В принципі, на цьому оповіді про історію Березані й закінчуються.

Березань

Зацікавив мене опис культурного життя сучасного міста. Масштабно проводять Івана Купала, 9-те травня, випускні. Проводиться щорічний фестиваль важкої музики “Metal Time festіval”.

Березань

Схоже, що натиску металюг не витримують деякі цілком цивільні установи.

Березань

Від гріха подалі вуличні таксофони ліквідовані навіть біля пошти.

Березань

На традиційному танку мене дещо збентежив напис: “Загиблим синам і дочкам від вдячної матері-вітчизни”. (Вам не видно, але так і написано, чесне слово). Сорі за дещо неоднозначні жарти, але припускаю, що танк у якості подяки від батьківщини учасники “Metal Time festіval” зацінили б.

Березань

berezan_city_coaЦікавий герб міста

Срібний, начорно дамаскований (декорований) щит нагадує стовбури берез, від яких походить назва міста Березань. Центральна вертикальна смуга геральдично називається “стовпом”. В ній вмішено зображення з давньої печатки міста, що підкреслює його історичну значимість. Підкова символізує побажання щастя. Хрест підкреслює давні християнські традиції, золоте серце є символом любові й мужності.

Таке ж розташування підкови на щастя ми бачимо на символіці “Нашої України”. Символ любові – серце – на символіці БЮТ. Про синьо-білі тони щита взагалі мовчу. Прямо ідилія…

Та не на всіх Березань справляла таке ідилічне враження. Скажімо, Тарас Шевченко саме тут написав у 1843-му свій геть неполіткоректний вірш “Розрита могила”.

Сини мої на чужині,
На чужій роботі.
Дніпро, брат мій, висихає,
Мене покидає,
І могили мої милі
Москаль розриває...
Нехай риє, розкопує,
Не своє шукає,
А тим часом перевертні
Нехай підростають
Та поможуть москалеві
Господарювати,
Та з матері полатану
Сорочку знімати.
Помагайте, недолюдки,
Матір катувати.

Березань

Сайт міста переконує, що окрім Кобзаря, в Березані перебували такі визначні діячі культури України як Платон і Георгій Майборода, Андрій Головко, Андрій Сова, Остап Вишня, Олександр Білаш, Степан Олійник, Терень Масенко, Ніна Матвієнко, Назарій Яремчук, Феодосій Гуменюк, Михайло Сагайдак, Петро Гончар, Михайло Селівачов, директор Інституту Українознавства Гарвардського університету Джорж Грабович та багато багато інших.

Після такого Шевченкового вірша я вже боюся уявити, як ті візити позначилися на творчості згаданих достойників.

Березань

Вікі ще повідомляє, що в Березані кінорежисером Арнольдом Курдюмом було знято один з перших повнометражних українських фільмів “Джальма”. Знайшов я сюжет тої картини: як і очікувалось – нічого доброго.

Громадянська війна на Кавказі. Поранено українця Миколу Барабаша. Його врятувала, вилікувала і покохала чеченка Джальма. Після війни Микола з Джальмою повернувся в рідне село. Частина селян, підкуркульників, вороже зустріла юну мусульманку, "нехристиянську душу"...

Березань

Березань

Та годі про сумне. Сучасна Березань загалом мила. За конкурс на кращу будівлю в центрі змагається оце шале…

Березань

…і центр зайнятості, збудований на чесно зекономлені на безробітних кошти. Будинок культури, звісно, поза конкурсом.

Березань

Наскрізний рух центральними магістралями завбачливо перекритий. Аби транзитний транспорт не вбивав нещасні провінційні дороги.

Березань

Будинкові аншлаги намальовані прямо на стіні. Теж економія!

Березань

А може економія тут і ні до чого. Та й який з мене в цій справі експерт?

Березань

Березань на МЕТА-картах. Проїзд залізницею до ст. Березань. Проїзд на автомобілі від Києва – 67 км (біля години дороги). Неподалік варто подивитись на парк з скульптурами в Яготині.

Comments

( 15 коментарів — Прокоментувати )
sparrow_hawk
11 серпень 2009 14:37 (UTC)
цікаво

а споруда така визначна дуже задешево... там такий об’єкт культурний можна зафігачити, якби гроші
mr_brut
11 серпень 2009 14:44 (UTC)
але саме містечко не дуже "інвестиційно привабливе". нє, дорого...
ksanka1972
11 серпень 2009 16:56 (UTC)
а шо, миле провінційне містечко...
ЖДІМІня )
щось мені центр зайнятості наш інститут культури нагадує.
polar_bird
11 серпень 2009 23:42 (UTC)
моя 1/4 земля предків.
mr_brut
12 серпень 2009 05:29 (UTC)
і як? не дуже на мене одна четверта взлилася? ;)
polar_bird
12 серпень 2009 09:01 (UTC)
ужасно :)
kamienczanka
12 серпень 2009 17:08 (UTC)
ти нічого не розумієш у металістах :(
mr_brut
12 серпень 2009 20:24 (UTC)
ех... і правда. нічого. мені щиро здається, що вони мають любити все металеве. танки там, двері броньовані, люки каналізаційні. нє?
kamienczanka
12 серпень 2009 20:48 (UTC)
я не люблю броньовані двері. я їх навіть боюся.
yarokuznetsov
12 серпень 2009 18:26 (UTC)
эх, было время...
в сентябре 1993г первый курс биофака универа выезжал в Березань помогать сельскому населению на уборке помидоров, капусты, морковки...
ностальджи...
мы последние кто ездил в колхоз, после нас эта милая советская традиция прервалась
mr_brut
12 серпень 2009 20:25 (UTC)
А у меня - Голая Пристань и помидоры. Томатный сок с тех пор не пил лет 15.
templar_ua
13 серпень 2009 07:08 (UTC)
Завод чудовий!
punkerss
19 січень 2010 23:36 (UTC)
Завод рідкісна штука згоден...чудова промислова архітектура..ще е памятка курган "Розрита могила"
(Анонімно)
22 серпень 2010 23:20 (UTC)
Спеціалісту "всія наук" присвячується...
Шановний авторе!
Ознайомився з Вашою статтею і задався думкою: а шо, власне, Вам не подобається? Від самого початку текст статті спросто просякнутий таким собі примхливим "пхе" на адресу міста. Цікаво, а що Вам взагалі відомо про саме місто? Я не маю на увазі скрупульозні і часто не зовсім правдиві цитати з інтернет - сайтів. Точною інформацією з приводу фактів, які Ви розмістили вище, володіють посадові особи, власну думку мають також і жителі міста.
Ви часто буваєте в Березані? Зі скількома жителями ви спілкувались? Які отримали дані? Що Вам відомо про економіку Березані? Який бюджет міста? Яку суму дотацій отримують органи місцевого самоврядування від держави? Яка кількість працездатного населення міста працює в його межах, а не поза ними?
Вибачте, шановний, але у Вашій статті я бачу лише нічим не підкріплене просторікування, яке не має жодного сенсу. Скажіть, будь ласка, а де зараз добре? Судячи з Вашого профілю, Ви - киянин. Невже у Києві все "в ажурі"? Я - березанець і признаюся чесно: незважаючи на те, що місто Київ - столиця нашої держави, я ненавиджу цей мегаполіс. Місто задихається від промислових викидів, випарів очисних споруд, автомобілів, жителів та "гостей" (з сонячного Закарпаття, наприклад). Забудовується кожен вільний клапоть замлі, автотранспорт паркують на дитячих майданчиках (там, де вони ще залишились), постійні "пробки" на дорогах. Те, що кияни називають "місцями відпочину" - просто гадюшники (варто лише глянути на Гідропарк, особливо після свят). І хоча в Києві досить багато дійсно гарних і цікавих місць, осередків культури, ними не надто цікавляться гості столиці, а про самих киян і казати нічого - вони знають, що такі місця існують і що вони можуть їх відвідати, але - не відвідують. Щодо правопорушень - придбайте будь - який номер "Кримінальної хроніки" і перегляньте його. Можу сказати наперед - до 50 відсотків всіх опублікованих матеріалів щодо злочинів та правопорушень стосуються виключно Києва. Ви припускаєте у статті, що ліквідація таксофонів у Березані - своєрідний захист від "металюг"? Змушений Вас розчарувати, місцевих "металюг" в місті з 17-тисячним населенням набереться всього десятків зо два. А от міліції, дійсно, не вистачає - в Березані розташоване Березанське відділення Баришівського райвідділу ГУ МВС в Київській області, чисельність якого мізерна. На мою думку, керівництво райвідділу просто не зацікавлене виділяти "зайві" людські та технічні ресурси на благо міста обласного підпорядкування, яким є місто Березань, а воно, між іншим, за значимістю стоїть фактично вище райцентру... Одним словом, "риба гниє з голови", і це стосується абсолютно усього - фінансового забезпечення міста, правопорядку, культури, зовнішнього вигляду міста тощо. Я не маю на увазі міського голову - треба брати значно вище, та й взагалі - останні майже два десятки років "неладно что-то в Датском королевстве" (читай - в Україні). Тож не варто іронічно та презирливо відгукуватися про місто, якого Ви, шановний, фактично не знаєте. Краще подумайте: а що ви зробили для того, щоб усунути вказані Вами недоліки? З повагою, Березанець.
mr_brut
24 серпень 2010 09:10 (UTC)
Re: Спеціалісту "всія наук" присвячується...
Шановний анонімний Березанець!

Ви дурно страчуєте кілобайти інтернету на викривальні опуси на мою адресу. Адже, по-перше, це ніяка не стаття, а дорожня нотатка. Звісно, якби я їхав до папуасів вивчати їх життя замість Міклухо-Маклая, то я б неодмінно присвятив купу часу спілкуванню з місцевим населенням для вивчення ментальних особливостей.

Якби я їхав з інспекцією від адміністрації президента, я б неодмінно цікавився б сумами дотацій, графіком трансфертів і структурою бюджету.

Проте я турист. Вся економіка Березані, як і будь-якого іншого куточка країни - на фотках. Їх я робив особисто, гуляючи Вашим, загалом і непоганим містечком.

Тепер, по-друге. Ваша ненависть до Києва тут і взагалі недоречна. Бо ніяких контрастів а-ля "там добре - тут погано" я не малював. Ба більше, я не киянин, а галичанин.

І по-третє. Так вже сталося, що мені подобається їздити Україною, а потім про це писати. Березань, на жаль, мало чим цікавіша за інші міста і тим паче небагато чим краща. Зате інтернету тепер вона відоме не лише як конгломерат дач.

Да, а що я зробив щоб усунути недоліки? Якщо Ви вважаєте, що я раптом зауважив на якісь недоліки, то це круто. Бо виходить, що я зробив по-максимуму - я про них написав.
( 15 коментарів — Прокоментувати )

Latest Month

жовтень 2018
S M T W T F S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Tags

Блогун - монетизируем блоги
Поиск по блогу

    Яндекс

free counters
bigmir)net TOP 100

Розроблено LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek