Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Стрілецький степ і стрілецькі коні

Луганщині – і я думаю це декого здивує – є чим похвалитись. Мова не про шахти й копанки (про них я вже розказував). Заповідні степи – от про що я. Згідний, це екзотика на любителя. Проте кілометри біль-менш рівної густо порослої травою землі заворожують.

Стрілецький степ 

Стрілецький степ – заповідник чималенький, понад 500 гектарів.  А загальна площа заповідних територій – понад 1000 га.

Стрілецький степ

У степу водяться воронці. Це не коні, а квіти – дикі півонії. Повесні цвітуть проліски, брандушки, фіалки, горицвіт, сон-трава. Квітучий степ – взагалі видовище надзвичайне. А коли піднімається вітерець степ дійсно схожий на розбурхане море.

Стрілецький степ

Найбільша тварина, що тут мешкає, – байбак. Стоячи на задніх лапках, байбаки озирають степ і за  найменшої небезпеки попереджують один одного свистом…

Стрілецький степ

…і ховаються в нори.

Стрілецький степ

Байбаки завзято копають степ і риють не лише постійні, але й тимчасові домівки-укриття. Самого байбака тутешні дуже поважають. Є він навіть на гербах.

Розказують, що його жир має надзвичайно цілющі властивості, а сам він цілком може одомашнитись і служити не гірше від собаки. Правда, буде не брехати, а свистіти. А ще байбаків… їдять. Кажуть, що на суп не годиться, а на шашлик – те, що треба.

Стрілецький степ

Працівники заповідника жаліються, що  зовсім немає грошей. Степ потрібно викошувати, а зробити це  вручну, без трактора, не реально. Хіба байбаків косити навчити. А я собі подумав, що якщо у степу постійно свистять, то відки ж гроші?

Стрілецький степ

Ще степ іноді горить. Остання велика пожежа була минулого року. Тоді згоріло майже 250 га…


Неподалік заповідника – Стрілецький кінний завод. Багатовікова історія заводу і його “продукції” – коней Стрілецької породи – представлена в самодіяльному музеї, розміщеному у сільській школі. Галерею численних портретів полководців і наїзників-чемпіонів увінчував величенький портрет Леніна. “А Ленін також здобував на конях золоті медалі чи воював у «першій кінній»?” – запитав я. “Це історія!” – в один голос відповіли господарі.

Вважається, що конезавод засновано за указом Катерини Другої. Або згадують і Петра Першого. НІби коли він побачив тутешні степи, то наказав: “Бути тут государевому конезаводу”. Сусідній, Деркульський, дійсно заснований в 1765-му. А Стрілецький – все ж молодше, 1803-го року. Всього на Луганщині чотири з десяти українських конезаводів.

Стрілецький кінний завод

Самі коні мені не сподобались. Попри гарний стан і високу поставу, коні вирізнялись жахливим характером: кусались, не стояли на місці та й взагалі вели себе не гостинно. І при цьому кожен такий неввічливий красень коштував щонайменше 20 тис. доларів США.

Стрілецький кінний завод

Стрілецький кінний завод

Геть інші, добріші коні виступають в самодільному театрі. Може вони і не коштують 20 тисяч, зате ведуть себе як коні, а не як Пилип Киркоров на гастролях.

Козацький кінний театр

“Козачий кінний театр” хоч і називається комунальним, але фактично існує за підтримки місцевого підприємця. Коні – його справжня пристрасть.

Козацький кінний театр

Хлопці- актори театру місцеві. Перше покоління давно роз’їхалось, багато з них тепер виступають професійно.

Козацький кінний театр

Цікаво, що майбутні козаки спершу тренуються на дерев’яному коні. Звуть його Болівар. Теж, мабуть, стрілецької породи.

Козацький кінний театр

Tags: луганщина, мандри, фото
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 18 comments