Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Я – машина, і ти – машина

ТЕРМІНАТОР: І ПРИЙДЕ СПАСИТЕЛЬ (TERMINATOR SALVATION)

Виробництво: США, Німеччина, Велика Британія, 2009 рік
Режисер: МакДжи
Жанр: фантастичний екшн 
У ролях: Крістіан Бейл, Сем Вортінгтон, Хелена Бонем Картер, Антон Єльчин, Майкл Айронсайд
Бюджет: 200 млн. $
Каса: 125 млн. $ (на сьогодні)
Прем’єра: 14 травня 2009 року

 


Мені здається, що для людей мого покоління “Термінатор” – це дещо більше, ніж фільм. Це перші відеозали, це геть інша кінокультура, це айл бі бек зрештою. Ці сентименти кожного разу заважатимуть сприймати об’єктивно нові реінкарнації культового кіно, як багатьом завадило об’єктивно оцінити, наприклад, фільм “Іронія долі 2”.

 kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951197 kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951211

Події четвертого “Термінатора” відбуваються повністю в майбутньому (це ж стосується і двох наступних картин, які лише в планах). Ніяких стрибків у часі, якщо не рахувати пару хвилин початку, все чітко і зрозуміло: триває війна людства з роботами. Витвір військових система Скайнет веде методичну зачистку машинами території Сполучених Штатів від залишків американського етносу. (Про те, чи діє Скайнет так само вміло на території, скажімо, Росії мова не йде).

kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951189  kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951186

Побороти Скайнет з переможним фіналом у 2029-му році має Джон Конор, месія, спаситель, чию роль цього разу виконує Крістіан Бейл. Це вже третя модифікація Конора, що до певної міри виправдана змужнінням головного героя.

В цей же час в битву з машинами включається Маркус Райт (Сем Ворінгтон), якого Скайнет не лише призначила своїм ворогом №1 (Конор – під другим номером), але я вивісила про це оголошення в інтернеті (бо повстанцям якось став відомим цей рейтинг смертників).

kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-952289 kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-952694

Маркуса глядач бачить на початку фільму в камері смертників, епізод стосується 2003-го року.Як він опиняється у розпалі битви? Ким він є, а головне – яку роль зіграє у протиборстві машин і людей? На ці питання слід відповісти і Джону, і самому Маркусу.

kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-952070 kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-952071

Фільм чітко визначився з жанром, і від усієї тої філософщини, що мала місце в перших “Термінаторах” не залишилось і цяточки на кіноплівці. Згадайте лише сцену гри малого Конора з Термінатором, яку на пустельному тлі спостерігає Сара. Чи сцени на палаючому дитячому майданчику. Що не крути, а з ідеєю в Камеронівських фільмах було непогано. Людство, яке саме себе спалило, власною вірою у всемогутність, у технологічність, у підконтрольність.

kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951184 kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951185

Термінатор-4 абсолютно рамочний футуристичний бойовик. Герої-повстанці, злодюги-людожери, свій серед чужих, чужий серед своїх, конфлікт лідера формального і неформального. І жодних натяків на іронію, на мелодраму у її класичному сенсі. Звісно, якщо не вважати роботофільське кохання мелодрамою.

З спецефектами, як ви можете здогадатись, все пречудово. Я би навіть сказав в міру. Оргтехніка з кулеметами носиться і шмаляє на всі боки, з’явились геть нові модифікації роботів, зокрема і величезна така штука, позичена певно в “Трансформерів”.

kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951215 kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951207

Роботи, чесно кажучи, тупуваті, і на початку за людство стає якось навіть сумно. Бо так потерпати від доволі нечисленних ще й керованих мало не MS-DOSом створінь – то треба вміти. Армія Термінаторів не лише позбавлена тої єзуїтської винахідливості, яка була притаманна герою того ж Шварценеггера, але й банально ліпить в молоко, витрачаючи дорогоцінний боєкомплект без толку.

kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951208 kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951201

Та згодом до мене дійшло, що хоч на дворі і 2018-й, але це лише початок війни. Що ми маємо справу з моделями T-600, а модель Т-800, яку і зіграв сталевий Арні лише в розробці. Хоч і на фінальній її стадії, судячи з фільму.

І тим сумніше стає за людство. Бо дивлячись на ті нещасні потуги спротиву машинам навіть не варто уявляти війну армії Конора з рідкими Термінаторами Т-1000, представленими в сіквелі героєм Роберта Патріка, а в українських реаліях – героєм Майдану.

kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951205 kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951192

А от чого я зовсім не зрозумів, так це, по-перше, хто чий батько (напевне треба просто намалювати на листочку всю цю схему), а по-друге, чого це Скайнет так полює на Конора саме в четвертому фільмі? Адже машини часу ніби ще немає, Конор – не менше, але й не більше ніж неформальний лідер повстанців. І а-ля Нео він ще не став.

З музикою ніби все на місці, і навіть присутня фірмова тема Бреда Фідела. З картинкою, як я вже сказав, також. А от з відчуттям реальності, особливо в останні хвилин 15 фільму, якось стало зовсім зле. Якісь оті банальності: “візьми моє серце”, “прощавай, коханий”, “битва триває”, викликають бажання смачно так позіхнути.

kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951213 kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951209

Може я щось романтизую, але біг ме не пригадаю, аби лажа у вигляді, скажімо, “вогнетривкої” шинелі настільки кидалася в очі в перших двох стрічках. Чи оті хвилі розпеченого металу, які нашому герою завдають хіба що моральну шкоду. Менше з тим…

kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951203 kinopoisk.ru-Terminator-Salvation-951199

Висновки такі. Перше. Точно буде як мінімум Термінатор-5, і схоже за все там буде знову змучений політикою та світовою кризою Шварценеггер.

Друге. Технології і далі не готові замінити собою душу. Четвертий Термінатор залишає по собі просто відчуття як після перегляду вартісної стрічки. Проте на жодні роздуми чи особливі емоції не наштовхує.

Третє. Людству такі загрожує повний кердик. Бо ніяких передумов того, що буквально кілька амебоподібних Т-1000 не вистачить, аби забути про всіх Конорів на світі – немає.

Tags: кіно
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments