Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Клевань. Замок-витверезник [upd]

[Додав костел, міст-акведук і ще кілька фотографій]

Не знаю, як для кого, але в мене щораз проблема така: як описати те місце де побував, користуючись доступними в інтернеті джерелами, проте без копіпейста? Та все ж спробую.

Клевань

Коливань існувала як мінімум з XII століття. Є певні сумніви, чи власне про цей населений пункт мова у “Повісті минулих літ”. Тож офіційною датою заснування вважається 1458-й рік. Назва певно походить від давнього іменування хлівів для худоби, а саме містечко ймовірно називали колись Хлевинь.

Клевань

Дерев’яний замок тут мав би бути ще до Батия. Проте справжнє укріплення з’явилося за Чарторийських, чия родина володіла цими землями 400 років поспіль.

Клевань

Михайло Чарторийський отримав Клевань грамотою від Великого князя Литовського Свидригайла. (До речі до 1914-го року ця грамота зберігалась у клеванському храмі). В 1475-му році Чарторийський на місці спустошеного замковища розпочинає будову, яку завершує вже його син, Федір, за сумісництвом – луцький староста.

Клевань

Замок, розташований на пагорбі річки Стубли, оточували глибокі рови. По кутам, пише Блека, було зведено дві муровані вежі, п'ятикутні в плані. Обидві вежі відносно непогано збереглися, особливо східна. Їх цегляні стіни в деяких місцях досягали небачуваної товщини - 3,8 м! Третя башта, що не збереглася до наших днів, була дерев'яною. Закінчилася побудова замку в 1561 році.

Клевань

Земляні вали й дубові частоколи оточували і саму Клевань. А поруч із замком було зведено храм, який після численний руйнувань щоразу відбудовувався на тому самому місці.

Клевань

Адам Чарторийський на руїнах православної церкви Різдва Пресвятої Богородиці будує мурований католицький храм Різдва Хрестового.

Клевань, храм Різдва Хрестового

Взагалі-то Чарторийські були фундаторами кількох православних монастирів у цих краях. Але згодом князі приймають католицьку віру і перестають підтримувати православні храми, які занепадають. Натомість у 1632-му році Чарторийські передають і свій замок католицькому ордену єзуїтів, котрі облаштовують тут колегіум.

Клевань

Клевань

Єжи Чарторийський будує костел також у центрі Клевані, звершений у 1610-му році. Він був першим з родини, хто перейшов у католицизм.

Клевань, костел Благовіщення

Спочатку на цьому місці збудували дерев’яний храм. А новий, кам’яний було висвячено аж в 1637-му.

Клевань, костел Благовіщення

Костел Благовіщення, у якому була й усипальня Чарторийських, кілька разів реставрували. Чергові роботи тривають і зараз.

Клевань, костел Благовіщення

Клевань, дзвіниця костелу Благовіщення

1654-му році Клевань отримує право на самоврядування. На гербі і печатці міста зображують Святого Михаїла. На його ж честь був заснований в цих краях один з православних монастирів. У Клевані діють кілька цехів, проводяться ярмарки.

Клевань

Клевань

Проте Чарторийські все менше і менше опікуються своєю резиденцією, яка перестає бути такою в 1704-му році. Після вигнання єзуїтів замок сто років  стоїть пусткою. Костянтин Чарторийський облаштовує в ньому у 1816-му році польську гімназію.

Клевань

Клевань

Замок, наскільки це можливо, перебудовують. Опікувались навчальним закладом ксьондзи, а число учнів сягало 400 чоловік. Після польського повстання 1830-го року училище закривають. Короткий час тут діє луцька гімназія, але з 1834-го року замок знову порожній.

Клевань 

Клевань

У 1860-му році власники продають ці землі російській короні. Вже згаданий Адам Чарторийський був доволі близький до царя Олександра I. Він був знаним польським діячем і навіть певний час служив міністром закордонних справ Росії, проте після польського повстання емігрував до Франції де й помер. А власне замок продавав Олександр Чарторийський.

Клевань

Клевань

При в’їзді або вході до цих будов влаштовано кам’яний міст, під яким йде проїжджа дорога, а перед тим, ймовірно, коли замок ще діяв, там був підйомний міст. Вхід утворює величезних розмірів брама, яка збереглася, можна припустити, ще від древнього замку князів Чарторийських, вона з’єднується з одного боку якоюсь будовою, призначення якої нині важко визначити, на кшталт вежі або бійниці, як то і було зазвичай влаштовано при замках; подібна ж будова розташована з протилежного боку, але поруйнована і знищена значно більше. І ці вежі єдино й утворюють залишок, який уцілів од древнього замку князів Чарторийських; все інше (три флігелі) – пізнішої забудови. Стіни, які колись оточували замок, теж розвалились. – З опису замку 1880-х років.

Клевань 

Царський уряд влаштовує у замку якесь адміністративне управління, а після капітального ремонту з 1877-го року тут діяло духовне училище. Ну а за першої світової тут діяв військовий шпиталь.

Клевань

Клевань

Спорудження шосейної дороги і залізниці зумовило збільшення кількості населення Клевані. Коли в 1889 році в містечку проживало 3226 чоловік, то у 1897 році вже 4230 чоловік. Пожвавлюється економічний розвиток Клевані. З 1913 року починають діяти металообробна майстерня, водяний млин. Далі розвивається торгівля, щомісячно відбувалися ярмарки. Але про освіту трудящих ніхто не дбав. У Клевані працювала тільки початкова школа, заснована 1867 року. А 1877 року до Клеванського замку було переведено духовне училище з села Дермань.

Клевань

Після другої світової війни у приміщенні замку діяло ПТУ. А згодом – ЛТП. Власне чи точно то був тюремно-алкогольний заклад точно невідомо. Проте, без сумніву, щось режимне.

Клевань 

Клевань

Незалежність не додала Клевані жодних перспектив. Розмови про облаштування тут чи то президентських резиденцій, чи то просто туристичних об’єктів поки залишаються розмовами. На трасі облаштований непоганий мотельний комплекс. А замок стоїть майже край дороги геть нікому не потрібний.

Клевань

Все.

Клевань

Tags: мандри, рівненщина, фото
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 15 comments