Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Коломия. Частина перша

, у якій ми дізнаємось про бога Мия, пройдемося Волоським шляхом, згадаємо про Кучму й Магдебурзьке право

Коломия

Одразу зауважу, що про музей-яйце розказувати не буду. Не того, що цей унікальний музей не вартий уваги. А через те, що про нього розказали багато і до мене. До речі, окрім чималої експозиції писанок, в музеї є кілька політичних експонатів: іменні яйця Плюща, Ющенка і т.д. Яйце Кучми після помаранчевих подій зникло. А потім – знову з’явилося. Про Кучму я ще згадаю, але зараз – мова саме про Коломию.

Коломия

Про Коломию до 1241-го року згадок немає. Відомо лише, що вже тоді місто існувало, і було значним поселенням. Є версія про давньоримське (!) походження міста, яке мало назву Коломіа (Колонія). І на підтвердження додають знайдені в цих краях римські монети.

Коломия

Популярною є легенда про місто коло Мия. Мий – то ніби не конкретна якась ріка (бо, як справедливо пише Блека, якби Миєм називався колись Прут, то й сіл коло нього назвали б чимало). Не можу не навести ще одну дотичну оповідь.

Версію з цією назвою ріки Мия подав нам Іван Кузич з Березова Березовський, котрому, як він казав, розказував колись, ще як він парубком ходив колядувати, старий 90-річний дід, на прізвище Коломийчук, що десь там, де Прут сходиться з Пістинькою в селі Лючі коло Березовів, стояла колись дерев'яна статуя слов'янського божка Мия. В тому місці біля статуї був брід, яким люди переходили на другий берег, але коли впали дощі і була повінь, то його предки помагали людям переходити на другий бік, а люди залишали під статуєю Мия хлібину або калач, які забирали перевізники, його предки, й тому люди назвали їх коломийчуками, цебто тими, що працювали коло статуї божка Мия.

Коломия

Автор, що наводить оцю байку, спокійно робить висновок, що… місто було засноване нашими предками антами у ІV-VІ ст. нашої ери.

Коломия

Дехто не забуває про волоське (читай румунське) сусідство. Коломия, мовляв, це від румунського “кулмен” що означає горбок або холм біля ріки Миї.

Мені ж сподобалась така історія: місто збудував у 1214 році перший галицький коронований король угорського роду Коломан і назвав його своїм іменем, яке потім перетворилося в Коломию. Чебоксари, чебуреки, Чебурашки…

Коломия

То повернімось до 1241-го року, коли у Галицько-Волинському літописі згадується всіма цитована фраза: не можеши отдати ю сима, яко велиции князи держать сию Коломию на роздавание оружникам. На той час тут вже існувала фортеця, котра боронила південні кордони Давньоруської держави.

Коломия

Через Коломия пролягала торгова дорога – Волоський шлях, він же Берладська дорога. Я так розумію, що це та ж дорога “Віа Регія”, про який ми згадували в Язловці. А фортеці були збудовані повздовж тої дороги на її захист.

Коломия

Всі ці укріплення були зруйновані за волі татаро-монгольських окупантів, котрі зажадали цього від багатовекторного Данила Галицького. Пізніше замок відбудовують на новому місці. А вже в 1405-му році Коломия отримує Магдебурзьке право.

Коломия, ратуша

В оповідях про міста такий факт завжди є історично важливим. Магдебургія (перепрошую в тих, хто й так знає) означала право на самоврядування майже в класичному, сучасному їх значенні. Місто переставало керуватись волею його власника, а отримувало привілей обирати магістрат, здійснювати судочинство і так далі.

Коломия

Коломия – одне з перших міст, наділених такими повноваженнями. Львів отримав Магдебургію в 1356-му році, древній Галич – в 1367-му, Житомир – 1444, а Київ майже через сто років після Коломиї!

Коломия

Це не завадило в 1411-му році Коломию… продати. А точніше здати в оренду на 25 років молдавському господарю Олександру. Умовою стало його союзництво з Польщею (на той час це були вже польські землі) проти Угорщини.

Коломия

Для Коломиї наступали важкі часи. З 1502-го року місто і замок неодноразово захоплюють і палять турки й румуни. Так минають ще сто років.

Коломия

Далі буде.

Tags: мандри, прикарпаття, фото
Subscribe

 • В Китаї відкрили найбільший в світі скляний оглядовий майданчик

  Ця фотографія зроблена 30 квітня 2016 року. Скляний оглядовий майданчик в Shilinxia, мальовничому місці в районі Пінгу Пекіна. Оглядовий…

 • Нелегали

  Сирійські мігранти переходять через кордон з Греції в Македонію недалеко від міста Ідомені, Північна Греція, 22 серпня 2015 року. Напередодні…

 • Гамарджобо, гіпопо!

  Внаслідок повені в Тбілісі було вщент зруйновано міський зоопарк. Частина тварин загинула, а деякі потрапили просто на вулиці грузинської…

Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments