Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Руда і Безпечна

Мова не про рекламу повії, а про два села на Сквирщині. Пов’язують їх не лише фактичне сусідство, але й дві майже однакові споруди.

Руда, костел

Католицький костел Антонія Падуанського в Рудій попри зовнішню охайність не діє. Причина проста – в наші дні тут немає жодного римо-католика. Їх кількість почала зменшуватись після відходу цих земель до складу Російської імперії.

Руда, костел

Проте особливо радикально кількість католицьких приходів було скорочено після другої світової війни. В наші дні ця споруда, зведена десь в 70-і роки XIX століття, формально належить Києво-Житомирській дієцезії. Але служби тут не відправляються з наведених вище причин.

Руда, костел

Костел потихеньку руйнується. Стінами зміяться тріщини, ймовірно не так давно вставлені вітражі знову вибиті. Навколо церкви – сліди від численних багать і пікніків. 

Руда, костел

Костел, між іншим, не перебуває на обліку пам’яток архітектури. Хоч навряд чи це щось означає, бо доля купи зареєстрованих пам’яток є ще гіршою.

Руда, костел

Вважається, що Антоній Падуанський допомагає знайти загублені речі. Здається покровителю костелу в Рудій саме час проявити свої здібності.

Інший святий – Ізидор – вважається першим енциклопедистом. Його “Етимологія”, складена в VII ст. з двадцяти (!) томів систематизувала усі тодішні знання про світ. Костел у зовсім маленькому (до 400 мешканців) селі Безпечна освячений на честь цього святого.

Безпечна, костел

Як не дивно, храм діючий. Костел споруджено приблизно в ті самі 1870-і роки. Очевидно з тих же часів збереглася і брукована дорога на пагорб, де над Роставицею приховався від тих же пам’яткоохоронців храм.

Оскільки більше нічого ні про історію двох близнюків-костелів, ні про історію сіл, де ті розташовані я не знаю, то ще розкажу про святих.

Ізидор Севільський з 2000 року рішенням Папи Івана Павла Другого визначений покровителем інтернету. Виконує він ці почесні функції наразі тимчасово, бо чекає на офіційне затвердження.

Безпечна, костел

p.s. Коли я тут був, селом (нагадаю, що мешканців тут мізер) якраз тягнули грубезні кабелі оптоволокна. Після ознайомлення з біографією святого покровителя костелу все стало на свої місця.

Ростовиця

Tags: київщина, мандри, фото
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 14 comments