Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Київ: Щекавиця

Перша духовна установа мусульман відкрилась в Києві в 1897 році, на Подолі. Молильний будинок мав служити до часу спорудження першої київської мечеті, розрахованої на 800 віруючих, які б молились одночасно. В 1913 році навіть заклали перший камінь у її фундамент на вул. Гоголевській. Де він очевидно і пролежав аж до 1996-го. Того року Духовному управлінню мусульман України київська мерія виділила земельну ділянку для будівництва культової установи.


Після завершення в 1998 році першої черги будови в київській мечеті щоп'ятниці і на свята проходять молитви. В 2000 році на куполі мечеті Ар-Рахма, що означає Милосердя, було встановлено півмісяць. Скоро тут буде розташований цілий ісламський комплекс: крім мечеті ще й корпус Духовного управління, медресе (школа) і мінарет.


Все споруджується на пожертви, а через це - не надто швидко. Кілька родин мешкають поруч з будовою, у вагончиках. Жінки в ісламських хустках пораються біля величезного казана.
У середені мечеті просторі і геть порожні зали. Стіни не розписані, у більшості мусульманських течій зображення людей, звичні для православних храмів, не допускаються. годинники на стіні дозволяють не пропустити час для молитви.


Позаду мечеті - мусульманський і старообрядські цвинтарі. Звідси - рукою подати до Щекавиці, астрономічної гори Києва, на якій ніби як похований віщий Олег. З гори відкривається урбаністична панорама Оболоні і Райдужного масиву.


Була ідея саме тут, на княжій горі Щекавиці поховати Тараса Шевченка.


Цю місцину ще називали київською Швейцарією. Перед написанням Песни о вещем Олеге Олександр Пушкін побував в Києві й гуляючи Щекавицею (тоді цей район називали Олегівкою) хотів відшукати могилу того самого Олега. Деякі історики кажуть, що і не міг - Олега, мовляв, поховали в іншому місці.


Кажуть, що тут жив Щек - один із засновників Києва. А до нього, в четвертому столітті тут мешкали справжні готи - на Щекавиці була їх столиця. В 80-х роках минулого століття район задумали забудувати. В десяти хвилинах від Контрактової тепер цілі вулиці порожніх будинків.


Зовсім поруч від мечеті Ар-Рахма - єдина в Києві дерев'яна церква. Навіть в часи, коли підривали Михайлівський та інші собори Макарієвська церква залишалась цілою, а з 1942 року - діючою. Церкву збудували не так давно, в 1897 році (у тому ж Чорткові деревяній церкві майже 300 літ).


Священномученик Макарій, Митрополит Київський і всієї Руси, обраний на кафедру в 1494 р. Після спустошливої татаро-монгольської навали 1240 р. київські святителі не жили в Києві більш як 200 років. З почуття архіпастирського обов'язку святитель Макарій вирішив 1497 р. відвідати древню столицю Руси. Дорогою з Вільно в Київ Митрополит Макарій мужньо не полишив Богослужіння в храмі під час татарського набігу і був убитий у вівтарі. На честь 400-річчя мученицької кончини Митрополита Макарія і було закладено цей храм з церковно-парафіяльною школою.


До 1000-ліття Хрещення Руси були проведені велиикі роботи по благоустрою храму та навколишньої території, було відремонтовано стіни храму. В 1991 р. Свято-Макаріївська церква постала в своєму первісному вигляді з сяючими позолотою маківками куполів і новою дзвіницею. Ймовірно, первісний вигляд включав в себе і склопакети.

Tags: київ, мандри, фото
Subscribe

 • Хімба, шоколадні господарі Намібії

  На півночі Намібії, у важкодоступних районах регіону Каоколенд, живе унікальний народ - хімба. Жінки хімба носять одяг тільки на стегнах, покривають…

 • Етоша: велика біла пустош

  Етоша - природний заповідник на півночі Намібії, на північно-західному краї пустелі Калахарі. Один з найбільших національних парків країни. Площа…

 • Справжній африканський лев

  Нарешті вдалося сфотографувати африканського лева. Живого. Не в зоопарку. З усіма бойовими лев'ячими шрамами. Одним словом, в усій красі. І все це…

Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments