Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Туніс: Ель-Джем

Продовження. Початок про біло-блакитне місто, Метлавітуніську торгівлю, про верблюдів, троглодитів, про зоряні війни і Карфаген.

Свідком римського панування є величезний амфітеатр в містечку Ель-Джем (колись Тідр). Його називають чи третім, чи навіть другим за розміром Колізеєм (хоча Колізей – він лише в Римі Колізей). Проте якщо вдуматись, що збудована в 238 році арена вміщувала більше 30 тисяч глядачів – то нехай буде Колізей.


На відміну від римського, амфітеатр в Ель-Джемі не затиснутий міською забудовою. Пустельна рівнина і переважно одноповерхові хатки лише підкреслюють велич споруди.


Наказ про спорудження амфітеатру видав правитель Марк Антоній Гордіан. Будова тривала понад 40 років. Висота арок сягає 36 метрів, діаметр арени – 122 метри.


Витесане каміння облицьовувалось мармуром і мозаікою. Ні того, ні іншого практично не залишилось - адже останні віки Колізей служив будівельним матеріалом для місцевих жителів. Ну як замки для галичан.


На камінних терасах могли розміститись понад три десятки тисяч глядачів. (На трибунах НСК "Олімпійський" влазить лише у 2,5 рази більше людей). Над східним входом розташовувалась імператорська ложа.


Під ареною - підземні приміщення, у яких жили звірі і гладіатори (до речі, знаменитий голлівудський блокбастер знімали в Ель-Джем). Поруч розташовувався сполінарій - приміщення, де складались тіла мертвих бійців. Під час тривалих "вистав" крізь решітки з арени в підземелля стікали ріки крові, що ще більше розпалювало диких звірів.


Навколо амфітеатру – незлічені антикварні крамнички. Біля них припарковані вівці.


Мешканці Ель-Джема звикли до туристів і намагаються їх просто не помічати (само собою окрім торговців, які нав'язливі як і всюди).


Вулички міста чудово ілюструють стрічку "Діамантова рука".


Гладіаторські бої римляни перейняли в етрусків, котрі використовували ігри як поминки з жертвоприношеннями. Слабий гинув, сильний залишався жити, мертвим пофіг. У якості офіційного публічного видовища ігри тривали з 105 р. до н.е. і до 400 нашої, коли були заборонені.


Далі буде.
Tags: мандри, туніс, фото
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments