Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Туніс: Карфаген

Продовження. Початок про біло-блакитне місто, Метлаві, тамтешню торгівлю, про верблюдів, троглодитів, а також про зоряні війни тут.

Один з зоряних періодів історії Тунісу пов'язаний з легендарним Карфагеном. Завдяки комерційним талантам і чудовому географічному розташуванню, Карфаген став центром процвітаючої торгової республіки, що контролювала неміряні землі в Північній Африці, Іспанії, острови Сардинія, Корсика і частково Сицилію. Що згодом вилилось у Пунічні війни з Римською республікою.

До речі, заснувала місто вдова фінікійського царя Еліса, відома нам як Дідона (та сама, котра в Котляревського вимагала від Енея «Постій, прескурвий, вражий сину! Зо мною перше розплатись»).  Шукаючи на той час притулку, їй вдалося укласти з місцевими жителями – берберами – контракт про те, що під власну оселю вона може взяти собі землю, не більшу за бичачу шкуру.

Так от ця Дідона додумалась нарізати шкуру на тоненьки паски, якими вона «викупила» в берберів цілий пагорб. Діловиті карфагеняни увесь час пробували домовитись і з Римом, сплачуючи за це величезні контрибуції. Проте їм, діловим людям, було не зрозуміти, що питання не в грошах, а в принципі. Як казав щоразу у парламенті Марк Порцій Катон «Ceterum censeo Carthaginem esse delendam» - Карфагену має настати гаплик, якщо коротко. Він і настав.

Нині Карфаген (арабською Картаж) – найдорожче передмістя столиці. Тут мешкає нинішня еліта, тут же розташована резиденція президента.
Як і прийнято в країнах «складної» демократії, палац фотографувати не можна навіть подумки, що пропорційно підвищує до нього інтерес з боку туристів, відволікаючи їх від Терм Антонія. Нас попередили, що лише намір зафоткати білий президентський паркан може спричинити конфіскацію фотоапарата.


Терми (лазня) були 47 метрів в довжину і 15 метрів у висоту в чергове доводять, що в задоволеннях карфагеняни, як і римляни толк знали.

Тодішня еліта ходила в баню не просто так. В принципі, як і нинішня. Тут вирішувались державні справи, створювались коаліції і чинились заколоти. І щоб ніщо не заважало мислити державно, перед походом до туалету його мармуровий стільчак прогрівали своїми сідницями раби.

В Національному музеї Карфагена зібрана величезна колекція пунічних статуй, стел та інших уламків історії. Статуї викликають особливий жаль: вандали мали звичай не лише грабувати і ґвалтувати, але й відбивати в скульптур носи

...і геніталії.

Грішним ділом я було подумав, що один зі стендів демонструє відрубане, та виявилось, що це ручки від кувшинів. Хоча...


Про культурну спадщину тої епохи нагадують величезні мозаїчні панно, зібрані в музеї в Бордо.
Чудова і місцева плиточна кераміка.


А античний інженерний талант підтверджують кам’яні цистерни і 60-кілометровий акведук, збудований з нахилом в чверть градуса! Акведук відновив Цезар через 100 років після першого руйнування Карфагену.

Музейні стіни зберігають цінності від сучасних варварів. Адже відламати собі шматочок мозаїки прагне чимало туристів.

Цікаво, скільки ніг до мене ступало на ці тисячолітні камені?


Далі буде.
Tags: мандри, туніс, фото
Subscribe

 • Хімба, шоколадні господарі Намібії

  На півночі Намібії, у важкодоступних районах регіону Каоколенд, живе унікальний народ - хімба. Жінки хімба носять одяг тільки на стегнах, покривають…

 • Етоша: велика біла пустош

  Етоша - природний заповідник на півночі Намібії, на північно-західному краї пустелі Калахарі. Один з найбільших національних парків країни. Площа…

 • Справжній африканський лев

  Нарешті вдалося сфотографувати африканського лева. Живого. Не в зоопарку. З усіма бойовими лев'ячими шрамами. Одним словом, в усій красі. І все це…

Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments