Vadym Voityk (mr_brut) wrote,
Vadym Voityk
mr_brut

Гра

ЗОДІАК (ZODIAC)

Виробництво: США, 2007 рік
Режисер: Девід Фінчер
Жанр: кримінальна драма
У ролях: Джейк Джиленгал, Марк Руфало, Роберт Дауні м.
Бюджет: 65 млн. $
Збори: 83 млн. $
Прем’єра: 2 березня 2007 року

Кажуть, що на цьому фільмі зламався сам Девід Фінчер. Його надзвичайно психологічні, можна сказати філігранні трилери «Гра», «Сім» і, звісно, «Бійцівський клуб» давно стали класикою жанру. А тут – якась двосполовиноюгодинна нудота ще й без розв’язки у класичному значенні цього слова. Те, що фільм по суті не закінчується нічим, ясно з двох фактів: по-перше, він знятий за реальними подіями, а по-друге, саме реальні події й закінчились нічим.
 
Наприкінці шістдесятих Америку охопила паніка. Ну до маніяків цій країні не звикати, проте цей – особливий. Він не лише полює то на закохані парочки, то на шкільні автобуси, але й вимагає детального висвітлення своїх подвигів у пресі. Для цього у редакції найбільших національних видань він надсилає листи з детальними подробицями власних вбивств, за якими не залишається сумнівів що автор – той самий Зодіак.
 
Саме так він підписується, додаючи фрагменти якогось шифру, за яким ніби як можна зрозуміти хто цей Зодіак і чого він хоче. Гру в полювання за Зодіаком очолює інспектор Девід Точі (Марк Руфало). На цій же справі він і зламається. Маніяк то впадатиме в активність, то навпаки – щезатиме на кілька років. В останнє найвідомішій злодій, що став на той час вже брендом, зявляється в 1979 році. 
 
Поліція має тисячі підозрюваних. Більшість з них – хворі на голову самозванці. Біля десятка чоловік за тими чи іншими ознаками підходять. Проте на відміну від вітчизняної Феміди, американська не може собі дозволити арешту і тим паче страти за непрямими доказами.
Зодіак діє іноді настільки зухвало, що навіть бере участь телефоном у національному ток-шоу. І навіть тоді залишається не пійманим. Своє розслідування веде і провідний журналіст «Сан-Франциско екзамінер» Вільям Армстронг (Роберт Дауні молодший). І також без успіху. Вільям спивається, так і не отримавши відповіді на головне питання: «Хто?»
Зате його отримує тихенький газетний карикатурист Роберт Грейсміт (Джейк Джиленгал). Завдяки власним захопленням він одним з перших розв’язує ребуси від Зодіака. А гра в факти, їх співставлення, розкладання між поличками захоплює його на багато років.
 
Що мене особисто трішки збентежило, так це поступове з’їжджання  з глузду Грейсміта. Чим ясніше йому ставала постать маніяка, тим маніячніше він себе вів. Здавалось що ще трішки – і карикатурист зовсім захворіє наголову. Як не дивно, але вилікував його не епізод в підвалі в стилі класичних жахів, а зустріч з справжнім Зодіаком. Усього пару секунд очі-в-очі. І от після цього Грейсміт пішов на поправку, сів за друкарську машинку та видав на гора пару бестселерів та серію статей про історію Зодіака. Мало того, навіжений Грейсміт настільки протверезів, що спокійно бавить онуків у той час, як його колеги та підозрювані на чолі з головним підозрюваним давно є лише іменами в його книгах. І зараз він ніби почуває себе добре, ще й отримав видав чималенький гонорар за екранізацію своїх творів.
  
Як відзначають знавці, у фільмі відтворені такі нюанси, що це просто вражає. Аж до радіопрограм, які грають з приймачів у машинах. Про одяг і тому подібне вже мовчу. Атмосфера стрічки мрачнувата, місцями з перегинами, як на мене. Проте це ж кіно, а не поліцейський протокол. До речі, Фінчер вивчив тисячі сторінок протоколів, тож документальна сторона справи в порядку.
Тож не вірте, що Фінчер зламався. Я от чекаю на його новий фільм «Прикольний випадок з Бенджаміном Баттоном» з Бредом Пітом і Кейт Бланшет в головних ролях. І вже точно знаю, що буде цікаво.

Tags: кіно
Subscribe
Buy for 10 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment